Kompanija Meta Marka Zuckerberga planira da naplaćuje 14 dolara mesečno u Evropi za korisnike koji žele Facebook i Instagram bez oglasa.
Ako korisnici u EU ne prihvate mesečnu pretplatu, moraju da pristanu na to da platforma prati njihovu digitalnu aktivnost radi ciljanog oglašavanja, nedavno je objavio Wall Street Journal.
Kompanija je predložila pretplate bez oglasa kao odgovor na Zakon Evropske unije o digitalnim uslugama, koji stupa na snagu 1. januara 2024. Nova pravila će ograničiti mogućnost platformi da prikazuju personalizovane oglase bez prethodnog traženja saglasnosti, što bi moglo biti veoma važno za preduzeća kao što je Meta.
Opširnije
Vlasnica najboljeg turističkog profila otkriva šta je ključno za uspeh na Instagramu
Katarina Batuta je fotograf i svetska putnica iz Beograda koja je već dva puta osvojila nagradu za najbolji Instagram profil u regionu koji se tiče putovanja.
02.10.2023
Kako se može živeti od putovanja na Instagramu?
Ekspanzija Instagram profila koji postaju male enciklopedije za ljubitelje putovanja.
06.08.2023
Može li Meta Platforms da pojede Twitter?
Meta Platforms ponovo je miljenik investitora nakon drugokvartalnih rezultata.
01.08.2023
Rastući prihodi Mete od reklamiranja kupuju vreme za metaverzum
Kompanija Meta Platforms Inc. saopštila je da će oporavak oglašavanja podstaći rast prihoda po najbržoj stopi od 2021. godine.
27.07.2023
Da li će Threads moći da vam pomogne u razvoju karijere?
Aplikacija Threads eksplodirala je u prvih nekoliko dana, premašivši 100 miliona korisnika.
13.07.2023
Razmislite o tome koliko ste puta odlučili da kupite proizvod nakon što ste ga videli na Instagramu ili Facebooku? To je upravo zbog njihovih preciznih algoritama, koji vam trenutno služe postove i proizvode koje oni odaberu kao najrelevantnije za vas, često na osnovu onoga prema čemu pokazujete afinitet u vašim onlajn pretragama.
Ovo samo pokazuje da dok su za mnoge od nas društvene mreže prilika za upoznavanje novih i povezivanje sa starim prijateljima, izvor informacija i zabavnog sadržaja, iza kulisa su moćna mašina za oglašavanje i promociju proizvoda.
Ali kako se kreiraju cene oglašavanja, koje taktike i mehanizme trenutno koriste oglašivači da uspešno promovišu svoje proizvode i usluge i koliko ovaj posao znači za kompanije koje se bave društvenim mrežama?
Meta Marka Zuckerberga, logično, najviše zarađuje od oglašavanja jer poseduje dve najveće platforme. "Reč je o milijardama dolara", kaže Željka Meštrović, stručnjak za društvene mreže iz Hrvatske.
"Ove godine, u kvartalu koji je završen u junu, najavili su rast od 11 odsto, što, iako ukupna zarada, ne samo od oglašivača, konkretno znači 32 milijarde dolara."
Princip je 'para koliko i muzike', ali ne uvek
U oglašavanju na društvenim mrežama obično važi princip "koliko para, toliko muzike" i iako su nekada biznisi mogli da vide razliku na svojim stranicama i uz ulaganje od 10 dolara, danas taj iznos praktično ništa ne znači.
Facebook i Instagram oglasi se prodaju u konkurentnom okruženju, tako da njihova cena u velikoj meri zavisi od ponude i potražnje.
Tačnije, postoje tri faktora koji čine troškove oglašavanja: ponuda i potražnja, koje smo već spomenuli, korist koju korisnici dobijaju od vašeg oglasa i procenjene stope akcije, prema specijalizovanoj softverskoj kompaniji Revealbot.
Kada podesite oglasnu kampanju na Facebooku i Instagramu, imate pristup mnogim alatima i podešavanjima koja će vam pomoći da kontrolišete svoje troškove oglašavanja. Troškove možete posmatrati na dva načina: koliko želite da potrošite po kampanji ili koliko želite da potrošite po rezultatu.
Možete direktno da kontrolišete iznos koji želite da potrošite na oglasnu kampanju, na primer pet ili 5.000 dolara nedeljno, ali ne možete direktno da kontrolišete iznos za svaki pojedinačni rezultat koji dobijete (na primer, kupovina, preuzimanje ili klik).
Ali uslov za vašu popularnost na društvenim mrežama nisu samo visoke sume, bar ne kada je Meta u pitanju. Čak i giganti imaju svoje strahove i probleme. Za Zuckerbergovo carstvo, to je TikTok kineskog Bitedancea.
Sa kratkim video sadržajem, posebno popularnim među generacijom Z, ova platforma je u jednom dahu uspostavila dominaciju nad virtuelnim prostorom. U borbi za prevlast, Metine platforme su bile prinuđene da se prilagode, pa se sada i one sve više okreću ovim video sadržajima i bore se da privuku kreatore istih. Otuda se popularizovao "reels".
Da biste se oglašavali na Instagramu, razmišljajte kao influencer
Ali šta to znači za oglašivače? To se najbolje može videti kroz naloge novinskih agencija na Facebooku, čije objave sada dopiru do daleko manjeg broja korisnika. Čak i kada sponzorišu svoje informativne postove, to će imati mnogo manji efekat nego kada bi vlogeri, vlasnici malih preduzeća (npr. zanatlije) i slični sajtovi sponzorisali njihove objave.
Iz toga proizilazi da Meta sada mnogo više vodi računa o tome kome i kakve sadržaje sponzoriše nego koliko novca u njega ulaže. Ovde kratak video-sadržaj, mala preduzeća i nezavisni kreatori imaju veću prednost, jer kompanija želi da izgradi imidž svojih pristalica na svojim mrežama.
"Ilustracije radi, 50 dolara je sasvim dovoljno da mali sajt vidi razliku, ali za novinsku agenciju sa nekoliko hiljada ili milion pratilaca to ništa ne znači i potrebno je uložiti najmanje 100 dolara po objavi. Dakle, dva puta", pojašnjava Meštrović i dodaje da je za mesečno održavanje stranice sa većom frekvencijom potrebno nekoliko hiljada dolara.
U suštini, Metain cilj je da poveća količinu vremena koje korisnici provode na Facebooku i Instagramu, a previše loših reklama će ih dovesti do toga da napuste. Dakle, ako imate oglas koji ne radi dobro i ljudima se ne sviđa, moraćete da platite više za platformu da biste ga distribuirali većem broju korisnika. S druge strane, ako napravite oglas sa sadržajem koji se ljudima sviđa, nećete morati da platite toliko jer pomažete da Instagram i Facebook postanu poželjno okruženje za korisnike.
Kakva je situacija na LinkedInu?
LinkedIn u vlasništvu Microsofta je platforma za poslovno umrežavanje i stoga ima drugačiji imidž i pristup oglašavanju. Dozvoljava samo oglašavanje na engleskom, što je veoma skupo.
"Na primer, potrebno je najmanje 100 evra da biste videli bilo kakve efekte od pojačanog videa, malo je jeftinije za jednostavan post ili članak. Oni imaju mnogo stroža pravila, pa je teže dobiti pravo da sponzorišete nešto, a kada dobijete pravo, cene su prilično visoke", kaže Meštrović.
Ona ističe da je, naravno, domet postova bolji za sajtove koji se plaćaju, ali smatra da je LinkedIn platforma na kojoj se može postići uspeh bez trošenja previše novca.
"Ja lično ne vidim nikakve koristi od sponzorisanja, posebno zato što LinkedIn favorizuje kreatore koji redovno objavljuju i imaju kvalitetan sadržaj. Dakle, plaćanje vam ne može pomoći ako je sadržaj koji oglašavate loš", zaključuje ona.
Šta je budućnost oglašavanja na društvenim mrežama?
Vratili smo se na Metinu ideju da naplaćujemo 14 dolara mesečno za korisnike koji žele Facebook i Instagram bez oglasa.
S jedne strane, ako takve pretplate postanu popularne među korisnicima, to bi moglo značajno da smanji broj ljudi koji vide reklame na Instagramu i Fejsbuku, što će značiti da će neki oglašivači morati da preispitaju svoje strategije i investiraju u alternativne platforme.
S druge strane, naravno, veliki faktor koji može imati odlučujući uticaj je cena usluge, 14 dolara mesečno može izgledati zaista visoko za korisnike koji su istorijski navikli da koriste ove aplikacije besplatno.
Takođe je nejasno da li regulatori veruju da je Metin predlog efikasno rešenje za njihovu zabrinutost u vezi sa privatnošću, i mogu tražiti od kompanije da daju jeftiniju ponudu.
"Meta veruje u vrednost besplatnih usluga podržanih personalizovanim oglasima. Međutim, nastavljamo da istražujemo opcije kako bismo bili sigurni da smo u skladu sa regulatornim zahtevima koji se stalno menjaju. Nemamo više šta da delimo u ovom trenutku", rekao je ovog meseca portparol Mete.