Japanska lunarna letelica koja nosi dva rovera i drugi lunarni teret, lansirana je u nedelju u raketi "Falcon 9" kompanije SpaceX, u pokušaju da bude prva komercijalna svemirska letelica koja će sleteti na Mesec.
Lansiranju letelice Ispace, kompanije sa sedištem u Tokiju, iz svemirske stanice Kejp Kanaverala na Floridi, prethodila su dva odlaganja. Prvobitno je lansiranje bilo planirano za kasni novembar, a kompanija Space Exploration Technologies je dva puta odustala od dodatnih provera rakete pre leta.
Letelica za spuštanje na Mesec "Hakuto-R", prva japanska letelica koja će sleteti na Mesec, kretaće se zaobilaznim putem do Meseca, a očekuje se da će sleteti na krater Atlas krajem aprila. Sa sobom nosi dva rovera, jednog iz Japanske agencije za istraživanje svemira (JAXA), a drugog iz Ujedinjenih Arpskih Emirata, kao i eksperimentalnu čvrstu bateriju kompanije NGK Spark Plug i CD na kom se nalazi Sorato, pesma japanskog rok benda Sakanaction, pored ostalog tereta.
Rivalitiet Kine i SAD
Rastuće rivalstvo Kine i Sjedinjenih Američkih Država u svemiru i ambiciozni program Elona Muska pod nazivom "Mars", podstakli su startapove širom sveta da krenu u potragu za novim ugovorima za korišćenje resursa na lunarnoj površini, kao i dalje u svemiru.
Isto kao što Musk želi da izgradi koloniju na Marsu, kompanija Ispace želi da do 2040. godine napravi naseobinu na Mesecu gde bi bilo oko 1.000 ljudi, a kompanija planira da prenese opremu na Mesec da bi od njega napravila naseljiv centar.
Uspeh Ispacea bi podstakao japanski svemirski program. JAXA je obavezala kompaniju Mitsubishi Electric da napravi prvu lunarnu letelicu ove zemlje za moguće poletanje 2019. godine, ali program je imao probleme sa odlaganjima. Prošle godine, japanski savet za viziju industrije na Mesecu (eng. Lunar Industry Vision Council) dao je preporuku za bližu saradnju državnog i privatnog sektora kako bi se održala kompetitivnost svemirske ekonomije koja je u razvoju.
Letelica kompanije ispace deo je Nasinog ugovora od 73 miliona dolara, što je iznos koji je osvojio tim predvođen Kembridžom, kompanijom Draper sa sedištem u Masačusetsu, radi obavljanja usluge celovite isporuke u okviru projekta "Artemis" za sletanje na Mesec. Ista raketa je takođe lansirala Nasinu svemirsku sondu "Lunar Flashlight" u potragu za zaleđenom površinom na Mesečevim kraterima.