Dok Premijer liga prihvata kapital iz SAD i Katara, saudijsko preuzimanje Newcastle Uniteda razotkrilo je dublje političke napetosti, nedoslednosti u upravljanju engleskim sportom i važnost rezultatskog uspeha u oblikovanju percepcije investicija.
Kada je saudijski Državni investicioni fond (PIF) u oktobru 2021. preuzeo Newcastle United, to je trebalo da bude samo još jedan u nizu dokaza globalne privlačnosti Premijer lige. Umesto toga, preuzimanje je razotkrilo niz dvostrukih standarda, političkih tenzija i dubljih pitanja o tome ko zaista oblikuje budućnost engleskog fudbala.
Zvanično, Premijer liga je od PIF-a zahtevala "zakonski obavezujuće garancije" da kraljevina Saudijska Arabija neće kontrolisati klub. "Osigurali smo jasne garancije o odvojenosti države i fonda", izjavio je izvršni direktor Premijer lige Richard Masters, nastojeći da umiri skeptičnu javnost.
Opširnije

Zašto jeftina nafta raduje uvoznike, a brine izvoznike
Početkom aprila je Brent pao ispod 63 dolara po barelu, a West Texas Intermediate ispod 60 dolara.
29.04.2025

Velika ulaganja Saudijske Arabije vraćaju boks na put stare slave
Saudijska Arabija je uložila milione dolara u organizaciju mečeva između nekih od najvećih imena boksa tokom poslednje dve godine.
27.04.2025

Zašto je Modrić odlučio da uloži u Swansea - ovo je pozadina priče
Ulazak hrvatske zvezde Luke Modrića u vlasničku strukturu Swansea Cityja nije slučajanost, već strateški spoj sportskog instinkta, poslovne znatiželje i globalnog brendiranja.
23.04.2025

Premijer liga igra na kartu luksuza
Igrači su skupi, pa klubovi moraju da pronađu nove načine i izgrade luksuznije stadione kako bi povećali prihode.
21.04.2025

Ipak, prema istraživanju Guardiana, saudijski prestolonaslednik Mohammed bin Salman lično je lobirao kod britanske vlade, upozoravajući da će odbijanje preuzimanja "ugroziti bilateralne odnose". Takvi navodi sugerisali su da je PIF-ova autonomija više formalna konstrukcija, nego stvarna operativna činjenica.
Reakcije i tihi pragmatizam prema drugima
Pet dana nakon odobrenja transakcije, Premijer liga je usvojila hitne mere kojima se ograničava mogućnost Newcastlea da sklapa komercijalne ugovore s entitetima povezanim s vlasnicima. "Želimo da zaštitimo poštenu tržišnu utakmicu", rekao je Christian Purslow, tadašnji izvršni direktor Aston Ville.
Ipak, činjenica da slične mere nisu bile implementirane kada su klubove preuzimali investitori iz SAD ili Katara - izazvala je ozbiljna pitanja o doslednosti pravila.
Američki fondovi poput Fenway Sports Groupa (Liverpool) i Clearlake Capitala (Chelsea) nisu se susretali s moralnim preispitivanjem svojih investicija. Katarski vlasnici Paris Saint-Germaina, iako izvan engleskog sistema, takođe su u široj evropskoj sportskoj zajednici prihvaćeni bez ozbiljnih barijera.
Saudijski kapital se, suprotno tome, suočio sa kontinuiranim moralnim i političkim preispitivanjem.
Renesansu Manchester Cityja pokrenuli su tokovi novca iz Emirata/Depositphotos
"Fudbal je postao produžena ruka geopolitičkih igara, rekao je Simon Chadwick, profesor sportskog biznisa na Univerzitetu u Parizu. "Tolerancija prema investitorima zavisi od toga koliko su saveznici u širim političkim interesima."
Sportswashing pod reflektorima
Amnesty International i druge organizacije za ljudska prava optužile su Saudijsku Arabiju za pokušaj tzv. sportswashinga. Novi dres Newcastlea, dizajniran u bojama saudijske reprezentacije, dodatno je rasplamsao sumnje.
"Premijer ligi očajnički treba procedura provere investitora, koja uključuje i pitanje ljudskih prava", kazao je Sacha Deshmukh iz Amnesty UK.
Ipak, dok se PIF suočavao s optužbama za sportswashing, emiratska ulaganja u Manchester City ili katarska u PSG prolazila su s manje kritika u strukturisanju komercijalnih aranžmana. Kada je Manchester City optužen za više od 100 kršenja finansijskih pravila, istraga je zapela u lavirintu pravnih sporova.
Sa druge strane, Newcastle United se gotovo odmah našao pod lupom zbog svojih sponzorskih ugovora. Ova razlika u tempu i intenzitetu reakcija dodatno je učvrstila percepciju dvostrukih standarda unutar Premijer lige.
Sportski rezultati - merilo prihvatanja
Međutim, kako vreme odmiče, pažnja se pomera sa politike na rezultat. Newcastle United je pod vođstvom menadžera Eddieja Howea u sezoni 2022/23. ostvario plasman u Ligu prvaka, prvi nakon više od dve decenije. Ove godine je na St. James' Park sleteo trofej Liga kupa. Uspeh na terenu nije samo promenio percepciju kluba među navijačima, već je i komercijalno pozicionirao Newcastle kao ozbiljnog aktera u evropskom fudbalu.
Vrednost kluba, prema procenama agencije Deloitte, porasla je više od 30 odsto u samo dve godine od preuzimanja. Sponzorski ugovori, među kojima se istakao onaj sa saudijskom avio-kompanijom Saudia, dodatno su konsolidovali finansijsku stabilnost kluba.
"Sport ima sposobnost da brzo preokrene narative", rekao je analitičar sportske ekonomije Kieran Maguire. "Ako Newcastle nastavi da ostvaruje sportske uspehe, pritisak na priču o sportswashingu prirodno će opadati."
Premijer liga na raskrsnici
Slučaj Newcastle Uniteda postao je više od pitanja vlasništva jednog kluba. Otvorio je pitanja o sposobnosti Premijer lige da izgradi koherentan regulatorni okvir u svetu u kojem kapital, geopolitika i sport postaju nerazdvojivi.
"Ako želimo da zaštitimo reputaciju Premijer lige kao najjače lige na svetu, moramo da imamo dosledan i transparentan pristup svim investitorima", poručio je nedavno Masters.
Bez takvog pristupa, engleski fudbal rizikuje da postane teren za selektivne bitke moralnosti, vođene više dnevnom politikom nego dugoročnom vizijom sportskog razvoja. Ipak, ako Newcastle nastavi da raste sportski i finansijski, postoji realna šansa da i najglasnije kritike budu nadglasane uspesima na terenu.