Luksuzni satovi Cartier bili su jedini veliki brend koji je dobio na vrednosti tokom protekle godine na sekundarnom tržištu, dok su tanji elegantni modeli postajali popularniji među kolekcionarima, pokazuje Bloomberg Subdial Watch Index.
Cene satova Cartier su porasle za 2,4 odsto u periodu od 12 meseci na sekundarnom tržištu, prema podacima koje je prikupio Subdial, platforma za trgovanje luksuznim satovima sa sedištem u Ujedinjenom Kraljevstvu, pokazuje Bloomberg.
Satovi francuskog draguljara, koji je u vlasništvu švajcarskog Richemonta, nadmašili su pad od 10,2 odsto u Bloomberg Subdial Watch Indexu tokom istog perioda. Indeks prati cene 50 satova kojima se najviše trguje po vrednosti na tržištu polovnih satova. Indeksi za švajcarske brendove, među kojima su Rolex, Patek Philippe i Omega, takođe su pali.
Opširnije
Ko su dizajneri prvih ručnih mehaničkih satova urađenih u Srbiji
Izvori navode da je veza Srba i časovničarstva postojala i nekoliko vekova pre nego što su Švajcarci krenuli da osvajaju ovu teritoriju.
01.05.2024
Nositi sat na telu i ne videti tačno vreme je novi trend
Nedavno pojavljivanje Taylor Swift sa satom na čoker ogrlici deluje da se način na koji nosimo satov vraća u prošlost.
13.02.2024
Pet razloga zašto su satovi isplativija investicija od zlata
Investiranje u satove može biti znatno isplativije od ulaganja u zlato.
23.01.2024
Kako su satovi Richard Mille postali simbol ekstravagantnog bogatstva
Sat Richard Mille Co. je moćan simbol bogatstva za svakoga ko je dovoljno upućen da prepozna njegove poznate konture.
15.09.2023
Potražnja za polovnim satovima Cartier, koji je najpoznatiji po svom pravougaonom modelu Tank i kvadratnom Santos, rasla je dok je entuzijazam za hit modele poput Rolex Daytona ili Patek Philippe Nautilus splašnjavao. Prosečne cene za Cartierove satove su takođe niže od cena Rolexa i Pateka, sa mnogim polovnim modelima od 5.000 dolara.
Dok su cene za Cartier rasle, indeks za Rolexove modele pao je za oko šest odsto, indeks za Patek Philippe je slabiji skoro 10 odsto, a za Tudorove satove (jeftiniji rođački brend Rolexa) pao je za sedam odsto.
Omega, švajcarski brend u vlasništvu Swatch Group AG, bio je brend sa drugim najboljim rezultatom i padom cena od samo dva odsto na sekundarnom tržištu, dok su hronografi Speedmaster bili u dobitku ili stabilni.
Bloomberg Subdial Watch Index je pao za 1,2 odsto u aprilu, vraćajući se tendenciji pada posle nekoliko meseci stabilnosti s početka godine.
Cene 50 satova kojima se najviše trguje po vrednosti su na najnižem nivou u poslednje tri godine nakon neviđenog porasta tokom pandemije koja je dostigla vrhunac u aprilu 2022. Bloomberg Subdial Watch Index pao je za oko 36 odsto za dve godine.
Usled nemogućnosti putovanja, izlazaka, ali i nižih kamatnih stopa, investitori su kupovali Rolex, Patek i druge luksuzne modele tokom 2021. i 2022, kladeći se da će cene nastaviti da rastu. Ali vrednosti za najtraženije modele su naglo pale kako su kamatne stope skočile i vrednost mnogih kriptovaluta opala.