Sa nedavnom pojavom Taylor Swift na dodeli Gremi nagrada sa satom na čoker ogrlici koji pokazuje ponoć, baš kao i naslov albuma "Midnights" za koji je dobila nagradu, izgledalo je kao da nas način na koji nosimo satove vraća u prošlost.
Veruje se da je prvi ženski sat koji može da se nosi oko zgloba napravljen 1810. godine i sastojao se od džepnog sata koji je bio prilagođen da se zakači za narukvicu i nosi na zglobu. Napravljen je za kraljicu Napulja, Caroline Murat. Prvi ručni sat, prema drugim izvorima, možda je nosila kraljica Elizabeta I već 1571. godine.
Kada su nosivi satovi prvi put postali moderni, pojavili su se u obliku džepnog sata. Proizvođači satova su umanjili mehanizme satova u verzije malih dimenzija koje se lako mogu staviti i izvaditi iz džepa. Muškarci višeg društvenog sloja počeli su ih nositi, ali nisu bili praktični za žene jer njihove složene haljine nisu imale džepove. Kako su, tokom vremena, žene osećale potrebu za sopstvenim satom, počele su pričvršćivati džepne satove za druge dodatke poput narukvica, ogrlica i broševa. Osnovna funkcija je, razume se, bila utvrđivanje tačnog vremena.
Opširnije
Da li 'self help' influenseri gube uticaj
Autentičnost koja je nekada oblikovala sadržaj samopomoći sada je zasenjena upadljivim stilom života, materijalizmom i neumoljivom težnjom ka savršenstvu.
08.02.2024
Rekord Taylor Swift na dodeli Gremi nagrada
Taylor Swift je u nedelju osvojila nagradu Gremi za album godine.
05.02.2024
Ništa lično, zamenjeni ste digitalnim blizancem
Miquela je sarađivala sa modnim brendovima poput Prade, Calvin Kleina, i drugima. Ipak, Miquela Sousa nije ljudsko biće.
15.01.2024
Chanel menja rukovodstvo jer pada tražnja za luksuznom robom
Chanel, poznat po parfemu broj pet i tvid jaknama, u poslednje vreme doživeo je odlazak nekoliko izvršnih direktora.
17.01.2024
Oko vrata, kao duga ogrlica na leđima, kao prsten, oko struka: različiti načini nošenja satova, očigledno, nisu novitet. Ali ponovo postaju trend. Zašto sada?
Pre Swift, trend je promovisala Rihanna na debitantskoj reviji Pharrella Williamsa za Louis Vuitton u junu prošle godine u Parizu.
"Rihanna je odlučila da nosi sat na potpuno drugačiji način", navela je kuća Jacob & Co tada u saopštenju. U saradnji sa osnivačem Jacob & Co., Jacobom Arabom, razmatrali su nekoliko opcija pre nego što je zvezda konačno izabrala ručni "flying tourbillon" izrađen od 18-karatnog zlata, ukrašen sa 339 dijamanata baget oblika, na narukvici od teleće kože sa imitacijom aligatora. Sat je koštao 700.000 dolara.
Svojevremeno, nemački brend Bliss je lansirao muški sat koji se nosi kao kaiš. Prodavao se za 340 dolara.
Na prošlogodišnjem sajmu satova "Watches & Wonders" u Ženevi, Piaget, Jaeger-LeCoultre, Van Cleef & Arpels i Chanel su predstavili satove na lancima koji se nose oko vrata, stil poznat kao "sautoirs". Sautoiri, onako kako ih danas poznajemo, razvili su se u ranom dvadesetom veku kao odgovor na izduživanje ženske siluete nastale tokom stilizacije haljina tog perioda. Takođe, višenamenska prilagodljivost bila je karakteristika nakita iz 1920-ih i 30-ih godina prošlog veka, a sautoiri nisu bili izuzetak. Mogli su se, recimo, lako pretvoriti u narukvicu ili kraću ogrlicu. Zvuči kao rani začetak cirkularne mode, jer se jedan komad može nositi na više načina i samim tim produžiti vreme korišćenja jednog komada.
Nije isključeno da je novi trend upravo odraz sve veće potrebe za osvešćenijim pristupom modi, jer nudi raznovrsnije stilske opcije zahvaljujući prilagodljivim karakteristikama. Takođe, opisani model izrade po narudžbini kupca predstavlja uzbudljiv razvoj u sektoru održive mode. Ostaje samo pitanje kako da u ovu tezu uklopimo i cenu koju takvi komadi nose, i možda najvažnije: kako da osoba koja nosi sat zapravo utvrdi koliko je sati...