Muzej Victoria & Albert u Londonu već deceniju organizuje spektakularne izložbe o modi. Izložba "Alexander McQueen: Divlja lepota" obarala je rekorde po poseti, čak je muzej ostajao otvoren noću kako bi ugostio sve zainteresovane posetioce. Takođe, izložba "Christian Dior: Dizajner snova" s predivnim tkaninama, tilom i krojevima postala je najposećenija izložba u istoriji muzeja.
Izložba "Gabrielle Chanel: Modni manifest", koja je otvorena 16. septembra, možda ne dostiže očaravajuće visine ove dve izložbe, ali predstavlja stilski omaž njenom radu i kulturnom uticaju i definitivno je obavezna za fanove. Već je veliki hit, karte su rasprodate za veći deo godine i trenutno su dostupne samo od sredine decembra.
Veoma malo stvari deluje zastarelo. Margot Robbie je nosila žuti Chanel set od tvida kako bi promovisala film "Barbie" tokom leta. Na V&A konferenciji za novinare, žene su pozirale u tvid odelima, biserima i Chanel torbama ili vrlo dobrim kopijama.
Izložba je obimna i smeštena u najvećem galerijskom prostoru V&A muzeja. Obuhvata više od 200 modela i asesoara, od kostimskog nakita do veoma skupih Chanel torbi.
Izložba je počela u Palais Galliera u Parizu 2020. godine, ali je za V&A dodato 100 eksponata, uključujući i odeljak posvećen njenim vezama sa Velikom Britanijom.
Dizajnerka je bila poznata kao anglofil. Na izložbi je prikazana slika njenog lika koju je naslikao Winston Churchill, a imala je aferu sa vojvodom od Vestminstera. Njeno vreme provedeno sa britanskim aristokratama i njihova ljubav prema sportovima na otvorenom inspirisali su njene najpoznatije kreacije.
Izložba pokriva sve glavne trenutke u životu Coco Chanel: rođena je 1883. godine u siromaštvu na selu u Francuskoj, poslata je u katoličko sirotište sa 11 godina nakon smrti majke. Tamo je naučila da šije, a kasnije je pronašla posao kao šnajderka. Arthur Capel, engleski aristokrata, finansirao je neke od njenih prvih prodavnica, uključujući i onu u francuskom primorskom letovalištu Deauville, gde je stvarala odeću od takvih materijala kao što je žersej, koji je prethodno korišćen isključivo za mušku odeću. Jedna od takvih kreacija bila je njena verzija "marinièrea", prugaste plavo-bele majice koju su nosili francuski mornari, čime je uvela ovaj komad odeće i u ženski garderober.
Prvi komad koji se vidi na izložbi datira iz tog perioda: svilena i žersej košulja iz 1916. godine, zajedno sa crnim slamnatim šeširom. Od samog početka, njen dizajn je bio klasičan, jednostavan, dobro konstruisan, tipično Chanel, i pokazuje zašto su njene rane kreacije bile izuzetno uspešne. Do 1921. godine, vodila je krojački salon u Parizu i donela svoj prepoznatljivi stil monohromatskih boja i minimalnih silueta francuskom modnom svetu. Njene modne kreacije brzo su uticale i na ostatak sveta.
"Mala crna haljina" je postala posebno poznata tokom dvadesetih godina. Na izložbi se navodi da je Chanel transformisala crnu boju, koja je pre toga bila viđena samo kao boja koja se nosi kada žalimo za nekim. Ona je učinila da postane šik. Njene crne haljine postale su toliko popularne da su nazivane "Ford" mode.
Pored tvida i malih haljina, izložba sadrži i neke fantastične komade, posebno šljokičavi komad u mornarskoj boji iz 1930-ih godina, koji je vojvotkinja od Vestminstera kupila uprkos vezi Chanel sa njenim suprugom. Par pidžama u srebrnoj metalik boji iz 1967. godine i danas ne bi delovao nesavremeno na Nedelji mode u Njujorku.
Izložba se završava njenim poslednjim radom 1971. godine, kada je preminula u 87. godini u Parizu. Sahrani Coco Chanel prisustvovali su Yves Saint Laurent, Salvador Dali i brojni manekeni. (Kuća Chanel pod Karlom Lagerfeldom nije obuhvaćena u izložbi.)
"Chanel je bila majstor svog zanata i jedna od najuticajnijih figura u zapadnoj modi 20. veka", izjavio je direktor V&A muzeja Tristram Hunt na predstavljanju izložbe za medije.
"Kao jedna od najuspešnijih modnih kuća, Chanel duguje mnogo temeljima koje je postavila njena osnivačica."
Izložba se suočava sa izazovima kada je reč o aktivnostima Gabrielle Chanel tokom Drugog svetskog rata. Beleške se odnose na saradnju sa nacistima, uključujući i njenu vezu sa nemačkim oficirom - baronom Hansom Guntherom von Dincklageom - dok istovremeno sugeriše da je bila član Francuskog otpora. Slično kao i sama Chanel, izložba se čini da se kladi na obe opcije.
Jedan od interesantnijih prikaza fokusira se na "nevidljivi dodatak" - parfem. Parfem Chanel No. 5 nastao je 1921. godine, i izložba sadrži originalne boce ovog mirisa, iako ćete morati da koristite svoje mirisno pamćenje ili maštovitost da biste osetili miris; nije interaktivna na bilo koji način. Mnoge su poznate obožavateljke ovog mirisa, od Marylin Monroe do kraljice Elizabete II. Na izložbi je i pismo iz 1955. godine na papiru Vindzora koje je svojeručno napisala pokojna kraljica, u kojem zahvaljuje prijateljici na poklonu Chanel No. 5. "Kao i obično", napisala je tada 29-godišnja vladarka, "ti si pronašla baš ono što sam posebno želela."
Izložba "Gabrielle Chanel: Modni manifest" traje u muzeju V&A do 25. februara.