Godine 2020, Victoria Reynolds je postala glavni gemolog u Tiffany & Co. - prva žena koja je obavljala tu funkciju u 183 godine dugoj istoriji brenda. Reynolds je razgovarala sa Bloombergom nakon ponovnog otvaranja Tiffany Landmarka u Njujorku, upravo kada je njena kolekcija ekskluzivnog nakita kreirana u saradnji sa novom glavnom umetničkom direktorkom Nathalie Verdeille, "Blue Book 2023: Out of the Blue", krenula na svetsku turneju.
Radite za Tiffany 36 godina. Kako je tekla Vaša karijera?
Odrasla sam na Staten Ajlandu. Neka od mojih najranijih sećanja su odlasci sa tatom u Tiffany da kupimo mami božićni poklon. Značajan deo tog iskustva bila je sama prodavnica, njena lepota. Zato je sada, sa renoviranim Landmarkom, veoma uzbudljivo videti sledeću generaciju klijenata kako dolazi i uživa na isti način kao što sam ja nekada radila.
Opširnije
'Vintage' šampanjci, osvežavajuća letnja investicija
Mehurići nisu samo za stvaranje zadovoljstva, već su industrija vredna nekoliko milijardi, koja se godinama razvija, postaje sve veća i sve više premijum.
04.07.2023
Zašto tijara traje čak i kada aristokratija nestaje
Kada je kralj Charles krunisan za monarha Velike Britanije, u Vestminsterskoj opatiji. Nije bilo mnogo tijara.
23.07.2023
Osam oaza za odmor u prirodi, daleko od gužve
Turistički zvaničnici na ostrvu Ulko-Tammio u Finskoj nastoje stvoriti "ostrvo bez telefona".
20.07.2023
Vrhunac letnje sezone gubi popularnost i rezervisan je samo za bogate
Dok porodice idu na odmor u narednim nedeljama, avio-kompanije, hoteli i turoperatori kreću u još jednu dinamičnu letnju sezonu.
09.07.2023
Teniska zvezda Casper Ruud zna kako se izboriti sa džet legom
Casper Ruud nije samo najbolje rangirani norveški teniser u istoriji. Ovaj 24-godišnjak je takođe trenutno četvrti igrač u svetu muškog tenisa.
09.07.2023
Pohađala sam Rhode Island School of Design i diplomirala sam na izradi nakita i zlatarstvu. Prvo radno iskustvo bilo je praktikant u Tiffany odeljenju za porcelan i kristal, samo tokom leta. Pridružila sam se Tiffanyju 1987. godine na odeljenju za dizajn po meri. Od tog trenutka, nije postojalo nazad. Radila sam četiri godine kao ocenjivač dijamanata, što je bilo kao sticanje doktorata iz dijamanata. Jednom sam računala koliko sam dragulja ocenila, broj se bliži stotinama hiljada.
Tada je započela moja strast prema draguljima. Dobila sam diplomu iz geologije, vratila se odeljenju nakita po meri, ovog puta kao menadžer. Dosta sam radila sa trofejima; malo poznata činjenica je da stvaramo sve veće sportske pehare osim Stanley Cupa. A zatim sam prešla na ekskluzivni nakit pre oko 12 godina. Veoma sam stratsvena prema kompaniji. Moje srce kuca u boji Tiffany plave.
Kako se Tiffany promenio u proteklih 36 godina?
Mislim da je Tiffany doživeo ogroman rast. Na neki način, nedavno smo se vratili svojim korenima. Mnoge stvari koje su nas činile posebnima, zaboravili smo. Jean Schlumberger je dobar primer. On je nedvosmileno jedan od najvećih dizajnera nakita ikada. Bio je deo brenda još od 1956. godine. Sada ga ponovno otkrivamo, ističemo sve ono što ga čini genijalnim.
Kako izgleda Vaš dan?
Imam nekoliko glavnih funkcija, ali osnovna je nabavka dragulja za našu kolekciju ekskluzivnog nakita "Blue Book". Na tom zadatku, sarađujem sa Nathalie Verdeille, našom direktorkom dizajna. Imamo grupu najboljih gemologa na svetu koji putuju širom sveta u potrazi za najfinijim draguljima i dijamantima. Pronalaženje palete koju Nathalie traži, pravih boja, pravog sečenja - to skoro uvek traje godinu dana. Tek tada to ide juveliru koji radi na modelu. Oko dve do dve i po godine rada ulaže se u svaki od ovih komada.
Kao izgleda ta saradnja?
Sve počinje sa mood boardom. Razgovaramo o paletama boja koje ona traži i koje dragulje koristimo. Odličan primer toga je broš morske meduze iz ovogodišnje kolekcije "Out of the Blue". Taj broš morao je biti napravljen isključivo od mesečevog kamena, jer samo oni imaju tu svetlucavost i fluidno prelamanje boja koje ima i morska meduza. Zatim smo koristili tanzanit kabošon kao suptilan prelaz ka plavim safirima. Da je sve bilo ravno u dizajnu, ne bi funkcionisalo, jer priroda i more su veoma iznijansirani.
Postoje li dragulji koji su uvek deo Tiffany kolekcije?
Naravno, beli i žuti dijamanti. Beli dijamanti su deo našeg DNK-a od prve Tiffany intarzije 1886. godine do otkupa francuskih krunskih dragulja 1887. godine. Ali kada je u pitanju boja, postoji četiri dragulja koje nazivamo “Večni Tiffany dragulji".
Prvi je kunzit, nazvan po našem glavnom gemologu Georgeu Kunzu, koji se pridružio kompaniji 1880. godine kada je imao samo 23 godine. Oblikovao je Tiffany dijamant 1878. godine. Kunzit je otkriven i nazvan po njemu 1902. godine. Zatim, tu je morganit, koji je dobio ime po finansijeru J.P. Morganu, vrlo dobrom klijentu Tiffanyja, 1910. godine. Kasnije, otkriven je tanzanit u Tanzaniji 1968. godine, a poslednji je tsavorit, otkriven 1974. godine. Uvek se trudimo da uključimo ova četiri dragulja u kolekciju.
Zašto neki kamen postane popularan, a neki ode u zaborav? Utičete li na trend?
Dragulji često dolaze i odlaze iz mode jer mi, skromno ću reći, pomalo utičemo na tržište. Dobar primer je procvat žutih dijamanata nakon što je Beyoncé nosila Tiffany dijamant u kampanji "About Love". Dijamant preuzima unikatnost osobe koja ga nosi. Mogli smo tome svedočiti na primeru Audrey Hepburn, Lady Gage i Beyoncé. To je jedna od stvari koje čine dragulje tako čarobnim. Način na koji poznate ličnosti nose određene dragulje i kako ih prikazuju u javnosti može značajno uticati na popularnost i potražnju tih dragulja u modnom svetu.