Italija, koju krase lepote kako antike i renesanse, tako i modna industrija i veliki broj luksuznih turističkih destinacija, sve je popularnija među dolarskim milionerima koji se sele u Evropu, pokazuju podaci kompanije Henley & Partners, i to sve dok se očekuje da će ove godine broj milionera koji se preselio iz jedne zemlje u drugu prvi put prevazići onaj iz pretpandemijske 2019. godine.
Rast popularnosti Italije nije začuđujući s obzirom na to da ova država ima već razvijenu infrastrukturu, kao i mnoga mondenska mesta poput jezera Komo, obale Amalfija i sve popularnije Sicilije, na koju su mnogi pojurili upravo posle prikazivanja luksuznog života na tom italijanskom ostrvu u Netflixovoj seriji "The White Lotus", čiji je fokus luksuzni hotel.
Opširnije
Otkrivamo šest novih ultraluksuznih hotela ako vas put vodi u Rim ovog leta
Započnite planiranje svog rimskog odmora već sada.
11.06.2023
Zašto je glamping luksuz skuplji od klasičnih koncepata?
Glamping destinacije su sve popularnije širom sveta i pružaju putnicima jedinstvena i nezaboravna iskustva u prirodi.
03.06.2023
Koliko košta ulaznica za krug najbogatijih na svetu
Ako želite da se pridružite najbogatijima u Monaku, moraćete da imate osmocifreno bogatstvo.
17.05.2023
Ljubitelji Orient Expressa će sada moći i na superjahtu
Krstarenja počinju od proleća 2026, a rezervacije od 2024.
14.01.2023
Milijarder kupio najskuplju vilu u Dubaiju za 163 miliona dolara
Drugi najbogatiji čovek Indije nastavlja da širi broj svojih nekretnina u Dubaiju sa još jednom kupovinom vile na plaži, obarajući svoj prethodni rekord za najskuplju stambenu nekretninu u ovom gradu .
19.10.2022
Međutim, osim tradicionalno privlačnih razloga – poput toga da vam George i Amal Clooney budu komšije – postoji još par razloga zbog kojih je Italija sve popularnija među dolarskim milionerima koji žele da žive u Evropi: porezi i promene zakona u drugim zemljama u Evropi. Naime, u prva četiri meseca ove godine broj upita za preseljenje u Italiju porastao je za 77 odsto u odnosu na broj za celu 2022. godinu, napominju iz kompanije Henley & Partners.
"Iako se ovo može pripisati potencijalnom zatvaranju programa u Portugaliji i Španiji, Italija je atraktivna opcija jer, iako ne postoji uslov da nosioci dozvola provedu bilo koji minimalni broj dana u zemlji, oni koji odluče da u Italiji postanu poreski domicil mogu da plaćaju godišnji paušalni iznos od 100.000 evra na bilo koji prihod iz inostranstva pod režimom paušalnog poreza", kaže Stuart Wakeling, partner i izvršni direktor kompanije Henley & Partners.
Portugalija planira da ukine tzv. zlatnu vizu, koja omogućava građanima država van Evropske unije da ulože minimum 280.000 evra u nekretnine kako bi imali pravo da žive, rade i studiraju u toj državi. Osim toga, priča se da će Španija promeniti uslove u svojoj politici dobijanja viza, dok je Grčka najavila da će povećati uslov za vrednost nekretnina na osnovu kojih se dobija boravak na 500.000 dolara u nekim delovima zemlje (delovi Atine i Soluna, kao i prestižna ostrva Mikonos i Santorini).
U 2023. godini se očekuje da će oko 122.000 milionera odlučiti da se odseli iz zemlje trenutnog boravka, a taj broj bi trebalo da poraste na 128.000 u 2024. godini. Oba broja prevazilaze 110.000 iz 2019. godine.
Australija i dalje najpopularnija destinacija za svetske milionere
Na svetskom nivou Australija nastavlja da prednjači kao zemlja za koju se očekuje da će primiti najviše milionera migranata u 2023. godini. Očekuje se da će u Australiju ove godine doći 5.200 milionera, što se poredi sa 3.800 milionera prošle godine. Na drugom mestu na svetu su Ujedinjeni Arapski Emirati, a zatim dolaze Singapur i SAD. Od evropskih država najviše milionera se očekuje u Švajcarskoj i Grčkoj, ali Švajcarska beleži pad u odnosu na 2022. godinu, dok je rast u Grčkoj 20 odsto.
Iz Henley & Partners napominju da je australijska vizna politika koja se zasniva na sistemu bodova zaslužna u velikom delu za njenu privlačnost među najimućnijima, ali napominju da veliku ulogu mogu da imaju klima, plaže, mali broj stanovnika po kvadratnom kilometru, bezbednost, zdravstvo i mnogi drugi faktori. S druge strane, UAE su poznati kao mirna luka na Bliskom istoku sa diverzifikovanom ekonomijom, niskim porezima, internacionalnim školama i luksuznim nekretninama, koja je pritom i poznati centar luksuznog šopinga i kulinarske scene.
Kada posmatramo zemlje iz kojih se milioneri sele, Kina nastavlja i ove godine da vodi pošto će je napustiti 25 odsto više milionera nego prošle godine, njih 13.500, kako procenjuju iz Henley & Partners. Kako napominju iz ove kompanije, geopolitika i dalje igra veliku ulogu u odlukama da se milioneri sele pošto oni konstantno traže sigurne luke za svoj novac.
Uprkos tome, podaci pokazuju da će za razliku od prošle godine kada je 8.500 Rusa milionera napustilo svoju zemlju, ove godine otići samo 3.000 milionera (što istovremeno nagoveštava da su mnogi otišli). Međutim, Ujedinjeno Kraljevstvo (i delimično SAD) ne mogu se pohvaliti velikim brojem novodolazećih milionera pošto i njih najbogatiji sve češće vide kao bezbednosno, politički i ekonomski nedovoljno stabilne.
Što se Kine tiče, piše Andrew Amoils, direktor istraživanja kompanije New World Health, milioneri iz te zemlje već godinama odlaze, a posebno veliki udarac je bila zabrana 5G mreže kompanije Huawei u SAD, Ujedinjenom Kraljevstvu i Australiji. "Sveukupni plan Kine da se udalji od statusa proizvođača komponenti i pređe na gotove proizvode takođe je oštećen ovom zabranom", dodao je Amoils.