Pariz je još jednom pokazao da je modna prestonica sveta. Ovog puta ne na modnoj pisti, već na upravo završenim Olimpijskim igrama. Kao što smo ranije pisali, očekivanja su bila da će ovo biti najglamuroznija olimpijada ikada održana.
Korišćenjem sve šireg izbora digitalnih kanala i usmeravanjem na snažne narative, mnogi brendovi ciljali su osvajanje marketinškog zlata na ovogodišnjim igrama. Sa centralnim temama kao što ekološka pitanja, socijalni problemi i rodna ravnopravnost, brendovi su se nadigravali oblikovanjem narativa sa dubokim porukama, koje daleko prevazilaze klasične reklamne slogane. Evo nekih pobednika.
Sa porukom "Nije važno odakle dolaziš, već ono što radiš" Nike je u saradnji sa Olimpijskom fondacijom za izbeglice obezbedio uniforme za Tim olimpijskih izbeglica. Promotivni spot za ovu saradnju ‘Watch Where We’re Going” prikazuje sportiste koji, iako su izgubili svoja prava, zemlju, dom, kažu da nisu izgubili pravo na pobedu.
Opširnije
Još jedna zlatna medalja za Srbiju, vaterpolisti borbeni u finalu
Reprezentacija Srbije pobedila Hrvatsku u finalu OI u Parizu.
11.08.2024
Đokoviću zlato u Parizu i muzej u Beogradu, nemačke investicije prepolovljene
Pad akcija širom sveta obeležio je početak nedelje. Okidač za to bio je rast nezaposlenosti u SAD, najveći u poslednje tri godine.
09.08.2024
Sportski i muzički turizam će uskoro biti industrija vredna 1,5 biliona dolara
Prema novom istraživanju kompanije Collinson International Ltd., sportski i muzički turizam rastu neverovatnom brzinom i predviđa se da će predstavljati industriju od 1,5 biliona dolara do 2032. godine.
04.08.2024
Pariz 2024: Ekonomske koristi i opasnosti olimpijskog spektakla
Međunarodni olimpijski komitet tvrdi da ekonomske koristi Pariza 2024. i svih budućih igara „daleko nadmašuju“ troškove.
30.07.2024
Paljenjem plamena svečano otvorene Olimpijske igre u Parizu
Letnje olimpijske igre svečano su otvorene u Parizu uz defile brodova, na kojima su sportisti i sportistkinje nosili zastave svojih zemalja.
26.07.2024
Olimpijske igre će dati zamah industrijama luksuza, mode, zdravlja i pića
Olimpijske igre u Parizu 2024. trebalo bi da pozitivno utiču na industriju mode, luksuza, zdravlja i pića, povećavajući prodaju u svim segmentima, prema stručnjacima Euromonitor Internationala.
28.07.2024
Brend koji je i sponzor opreme za zlatnu srpsku vaterpolo reprezentaciju od 2023. godine, kreirao je pred Olimpijadu u saradnji sa brendom Jacquemus kolekciju inspirisanu verovanjem da u sportu nije reč samo o performansama, već i o proširenju stila i ličnosti. Na kampanji je Sha'Carri Richardson, koja je sa timom iz SAD osvojila zlatnu medalju u štafeti 4x400 metara za žene, pobedivši s vremenom od 41,78 sekundi.
Novak Đoković, koji je osvojio zlato na Olimpijskim igrama, osvojio je i oko 182,5 miliona u nagradnim fondovima tokom svoje karijere, ali je podjednako poznat i po svojim saradnjama sa drugim brendovima, odnosno prihodu od ovih sponzorstava. Saradnja koju je slavni teniser posebno istakao nakon pobede je ona sa japanskim brendom Asics. Japanska multinacionalna korporacija koja proizvodi sportske proizvode i čije ime je akronim za latinsku frazu anima sana in corpore sano ("U zdravom telu, zdrav duh") sarađuje sa Đokovićem od 2018. godine. Ima u svom portfoliju i Novak kolekciju muških patika, čija se cena kreće oko 180 dolara, kao i Wimbledon kolekciju, lansiranu u junu ove godine.
"Ova medalja ne bi bila moguća bez svih ljudi u mom timu, uključujući porodicu Asics. Zahvalan sam na strasti i domišljatosti tehničkog tima asicstennis. Hvala vam što ste blisko sarađivali sa mnom, što ste slušali moje ideje i što ste isporučili najnapredniji mogući model obuće. Bilo je sjajno slaviti zlato sa svima vama u ASICS House u Parizu", napisao je Đoković na svom Instagram profilu pre nekoliko dana.
Brend Lacoste, sa kojim ima ugovor od 2019. godine, takođe ima kolekciju garderobe inspirisanu teniserom, ali izgleda postoji neka specijalna veza sa japanskim brendovima. Pored Asicsa, u pitanju su Seiko satovi, sa kojima sarađuje od 2014. godine. Na zvaničnom sajtu brenda napisano je svojevremeno povodom lansiranja modela Astron GPS Solar: "Novak je jednako ponosan što je Srbin kao što je Seiko ponosan što je japanski. Dizajn Novakove nove Astron GPS Solar narukvice, na suptilan i vedar način, odražava ljubav koju Novak i Seiko gaje prema svojim domovinama. Crvena i bela su boje koje dele obe zastave i koriste se u svakom detalju, zajedno sa dubokom plavom koja je takođe centralna za srpsku zastavu i označava pobedu u japanskoj kulturi. Vremenske zone Srbije i Japana istaknute su crvenom bojom na UTC indikatoru u pozicijama +1 i +9, dok je okvir brojčanika u beloj boji, a keramički bezel u plavoj sa tankom crvenom linijom unutar njega."
Satovi su inače jedan od pobednika u trci za marketinškim zlatom, između ostalog, jer su ih njihovi ambasadori nosili i na samom terenu.
Sprinterka sa Jamajke Shelly-Ann Fraser-Pryce trkala se noseći Richard Mille RM 07-04 Quartz TPT Automatic Sport, koji se prodaje za 185.000 dolara. U pitanju je prvi ženski sportski sat ovog brenda.
Skakač s motkom Armand Duplantis zadivio je svet oborivši svoj sopstveni svetski rekord preskočivši 6,25 metara - što je deveti put da je oborio rekord. Ovoga puta to je uradio noseći Omega sat. U pitanju je Sea Master Aqua Terra 150M Titanium, koji se prodaje za 48.400 funti.
Omega ima dugu istoriju povezanosti sa vrhunskim sportistima i preciznim merenjem vremena, pa ovakve saradnje ne iznenađuju. Brend je zvanični merač vremena na Olimpijskim igrama od 1932. godine. Među drugim brend ambasadorima su: Indijac Neeraj Chopra, Šveđanin Armand Duplantis, italijanska paraolimpijska mačevalka Beatrice Vio i švajcarski trkač u invalidskim kolicima Marcel Hug.
Višedecenijski globalni ambasador brenda, glumac Daniel Craig, specijalno je posetio Olimpijske igre noseći unikatan, novi model Omaga Sea Mastera čiji će detalji biti otkriveni tek krajem godine. Craig je viđen na preponskom jahanju u dvorištu dvorca Versailles i na takmičenjima u skejtbordingu na La Concorde, pre nego što se povukao u Omega House na fotografisanje.
Rendezvous za budućnost
Uz korišćenje veštačke inteligencije i kreativnih ideja, ništa manje upečatljiva nisu bila ni iskustva koja su poznati brendovi priređivali za posetioce ili prolaznike. Samsungov Olympic rendezvous, pop-up prostor u srcu grada, nudio je vizuelno putovanje kroz istoriju i nasleđe Olimpijade do najnovijih Samsung Galaxy inovacija.
Takođe, tokom Samsung događaja "Together for Tomorrow, Enabling People", ambasadori brenda su podelili svoje projekte Solve for Tomorrow, osmišljene da reše stvarne probleme u budućnosti. Predstavljen je niz inovativnih rešenja, od pomoći ljudima u prevazilaženju vizuelnih smetnji do novih načina za unapređenje bezbednosti na radu.
Program osnažuje mlade ljude da dizajniraju inovativna rešenja koristeći sport i tehnologiju kako bi adresirali ključne društvene izazove u skladu sa prioritetima Olimpijskih igara i Olympism365. Move Challenge tako podstiče obožavaoce Igara širom sveta da se kreću i hodaju više. Create Challenge omogućava učesnicima da budu kreativni u inovativnoj zajednici digitalnih umetnika pomoću Samsung pametnog uređaja i S pen.
Poznat kao pionir inovativnih ideja, Uber je za posetioce obezbedio uživanje u besplatnom krstarenju rečnim čamcem kroz grad duž reke Sene, kako bi u stilu obišli sve znamenitosti tokom Olimpijade, kako izveštava ABS-CBN News.
Uber Cruise niz reku Senu je jedna od najnovijih ponuda kompanije Uber Technologies, koja uvodi usluge vodenog prevoza u evropskim zemljama. Ako besplatan čamac kroz srce Pariza nije dovoljno primamljiv, tura je takođe uključivala flašu francuskog šampanjca, tako da putnici mogu da nazdrave u stilu dok uživaju u sjaju francuske prestonice.
U cilju proširenja ponude koja uključuje iskustva, a ne samo uslugu, u maju je kompanija najavila Uber Bubbles – prvi šampanj tour koji se može rezervisati direktno u Uber aplikaciji, u partnerstvu sa šampanj kućama Perrier-Jouët i G.H. Mumm. Ovo sveobuhvatno iskustvo košta 200 evra, a uključuje celodnevni izlet uključuje polazak u 10 sati u Uber Bubbles-brendiranom Tesla vozilu, sa prvim zaustavljanjem na degustaciji tri cuvéea i ručku u Cellier Belle Époque Perrier-Jouët u Épernay. Nakon toga, putnici odlaze u Maison G.H. Mumm u Reims za posebnu posetu podrumu i degustaciju Cordon Rouge pre nego što se vrate u Pariz rano uveče.
Olimpijska elegancija uz francuski Haute Couture
I dok su se na Seni služili gore pomenuti brendovi penušavaca, u VIP ložama služio se Moet & Chandon, brend u vlasništvu premijum sponzora Olimpijade, luksuznog kongomerata LVMH. Osim što je po mnogima, apsolutni pobednik kada je u pitanju marketinško zlato, LVMH je podržao neke od sportista čiji su uspesi nagrađeni olimpijskim medaljama koje je dizajnirao takođe njihov brend, Chaumet. Antoine Dupont je osvojio zlatnu medalju u rugby 7s, Léon Marchand, koji je osvojio pet medalja u plivanju, četiri zlatne i jednu bronzanu u timskom takmičenju, postavivši nekoliko olimpijskih rekorda, i Enzo Lefort, koji je osvojio bronzanu medalju u timskom mačevanju. Francuska paraciklistkinja Marie Patouillet pridružila se luksuznoj marki kao ambasador.
Ipak, jedan od najzaslužnijih za olimpijsku eleganciju je Dior.
Od dinamičnog partnerstva sa zvezdom biciklizma Marie Patouillet, koja je počela kada je ona, obučena u Dior, nosila olimpijski plamen na Filmskom festivalu u Kanu, pa do svečanog zatvaranja u nedelju.
Između ostalih izvođača, brend je, kaže se u LVMH saopštenju u ponedeljak, posebno ponosan na autfit za Yseult, koji je dizajnirala Maria Grazia Chiuri. Kreacija reinterpretira ikonični Dior Bar blejzer, ključan za "New Look" koji je proslavio Christian Diora. Tehnika krojenja koja poboljšava fluidnost, svaki šav i nabor je testament umetnosti DiorCouturea.
Inače, uoči Olimpijade Chiuri je kreirala i specijalnu Haute Cuture kolekciju, svojevrsnu odu Olimpijskim igrama gde je eho antičkog sveta upotpunjen modernističkim tendencijama.