Nakon što je bila finansijski teško pogođena pandemijom i rastućom inflacijom koja je usledila, generacija koja gazi u odraslo doba spaja svoju ljubav prema nostalgiji za devedesetim - pomislite na kargo pantalone, kape i foto-aparate za jednokratnu upotrebu - sa dozom staromodne štedljivosti.
Jedan viralni TikTok izazov navodi korisnike da razbijaju boce "henesija" kako bi se dočepali ušteđevina koje su skrivali mesecima. Drugi fenomen uključuje skupljanje dodatnog novca u koverte namenjene raznim troškovima. Neki, poput 21-godišnje McKenne Alvizo, jednostavno se razmeću stvarima koje su platili kešom - što je, po njihovom mišljenju, praktično besplatno.
"To je način razmišljanja koji mnogi od nas imaju", rekla je ona. "Ako ne moram da vidim odbitak sa svog bankovnog računa, ne čini mi se da sam ga potrošila."
Ukupna upotreba gotovine potrošača je u stalnom opadanju poslednjih godina jer se digitalne opcije kao što su Venmo i Apple Pay takmiče sa kreditnim karticama koje sada nude beskontaktno plaćanje. Pandemija je teško pala novčanicama, jer je još više Amerikanaca prešlo na onlajn kupovinu i brinulo da li se virus može preneti putem papirnog novca.
Međutim, čini se da je upotreba gotovine možda dostigla dno 2020. godine, prema najnovijoj analizi banke Federalnih rezervi u San Francisku. Keš je činio 20 odsto svih plaćanja u oktobru, u odnosu na 19 odsto godinu ranije, što je bilo prvo povećanje od početka vođenja takve vrste evidencije 2016.
Jedan od faktora koji podstiče češće korišćenje gotovine jesu popusti koje nude mala preduzeća, što je tendencija koja se pojačala otkako su Visa i Mastercard povećale naknade za korišćenje kreditnih kartica za trgovce u aprilu. Osim toga, nagomilavanje duga po kreditnim karticama postaje sve skuplje, sa prosečnom godišnjom stopom koja je prošle nedelje dostigla 16,98 odsto, što je najviši nivo od marta 2020, prema sajtu CreditCards.com. Sa inflacijom na 40-godišnjem , to je još jedan podsticaj za potrošače koji stežu kaiš da koriste zelembaće.
Generacija Z će verovatnije platiti kešom u odnosu na ljude starosti od 25 do 44 godine, prema oceni Feda u San Francisku. Nedavno istraživanje Credit Karme pokazalo je da 45 odsto ispitanika generacije Z preferira gotovinu za svakodnevnu kupovinu, sa 33 odsto onih koji kažu da osećaju da imaju više kontrole kada koriste gotovinu, a 25 odsto kaže da ne žele da gomilaju dug.
Za generaciju Z, retro osećaj koji nosi gotovina samo doprinosi njegovoj privlačnosti, rekao je Jason Dorsey, predsednik Centra za generacijsku kinetiku.
"Generacija Z je generacija koja ide unatrag", rekao je on. "Čin nošenja gotovine je još nov i drugačiji."
"Strah od duga"
Dok su TikTok video-snimci gotovinskih transakcija često zabavni i bezbrižni, oni kriju pragmatičan i konzervativan način na koji mlađi Amerikanci pristupaju svom novcu.
Finansije generacije Z bile su narušene pandemijom: 43 odsto onih od 18 do 24 godine izjavilo je da su zaostajali u plaćanju naknada za kreditne kartice, kirija i drugih dažbina, prema studiji Centra za generacijsku kinetiku iz 2020. Sada ih višedecenijski visoka inflacija posebno pogađa, ulivajući strah od duga.
"Oni su u poziciji gde pokušavaju da ograniče rizik", rekao je Dorsey. "Oni žele da znaju o naknadama i svim troškovima koji se tiču načina plaćanja. Gotovina je to opipljivo skladište vrednosti bez iznenađenja koje im omogućava da ograniče svoju potrošnju."
Lisette Pedraza, 25-godišnji veterinar u San Dijegu, rekla je da joj skladištenje gotovine u kovertama pomaže da uštedi za veće stvari, kao što je 3.000 dolara koje je spremila za uplatu za svoj automobil.
"Ako znam da ima viška na mom štednom računu, sklona sam tome da potrošim više novca", rekla je ona. Nasuprot tome, keš koji je već povučen sa njenog računa čini da se oseća slobodnom.
Videvši finansijske probleme svojih starijih prijatelja i članova porodice, svaki peti ispitanik generacije Z izjavio je da dug treba izbegavati po svaku cenu. U stvari, 64 odsto potrošača generacije Z izjavilo je da uopšte nemaju kreditnu karticu. To uključuje Alvizo, koja plaća isključivo gotovinom i debitnom karticom.
"Imate tu neograničenu količinu novca za koju kasnije morate da platite i ja sam želela da to izbegnem", kazala je.
Štekanje gotovine
Drugi finansijski mudri tiktokeri koriste fizički novac da srede svoje budžete kroz strategiju štednje u kojoj ljudi prate svoju potrošnju tako što raspoređuju određeni iznos novca u različite koverte namenjene redovnim troškovima i dugoročnim ciljevima.
Laura Castellanos (23) bila je umorna od života od plate do plate i osećala je da neprestano provlači kartice, ali nije znala gde ide njen novac.
Nakon što je u martu 2021. gledala kako jutjuber demonstrira svoj način štednje keša, Castellanos je takođe stvorila sistem od nekoliko novčanika u kojima pravi odeljke sa različitim ciljevima uštede. Čak 11 miliona je pogledalo video-zapise na njenom @abundantgains TikTok nalogu, koji prikazuju kako ona raspoređuje bilo šta od pet do 100 dolara iz hrpe gotovine u fondove za odmor i još mnogo toga. Za nešto više od godinu dana uštedela je oko 20.000 dolara.
"Kada koristimo gotovinu, mi preuzimamo kontrolu nad svojim novcem umesto da on kontroliše nas", poručila je ona.
Da kontaktirate sa autorkom ove priče:
Paulina Cachero u Njujorku na pcachero@bloomberg.net