Ručni sat poslednjeg kineskog cara dinastije Qing, proizvođača Patek Philippea, prodat je za 48,85 miliona hongkonških dolara (6,2 miliona dolara) u utorak na aukciji u Hongkongu.
Aukcija, koja je trajala oko sedam minuta, održala se u novom sedištu aukcijske kuće Phillips, na zapadnom delu poluostrva Kovlon, a njoj su uglavnom prisustvovali lokalni kolekcionari i predstavnici iz Hongkonga.
Poslednji car dinastije Qing, Aisin-Gioro Puyi, dao je ovaj sat svom prevodiocu Georgiju Permjakovu, sa kim je Puyi sarađivao dok je bio zatvoren u Sovjetskom Savezu između 1945. i 1950. godine. Ne zna se kada i kako je Puyi dobio sat, čija je izrada završena 1937. godine.
Opširnije
Tražnja za švajcarskim satovima poput 'pateka' usporava posle buma
Tražnja i dalje nadmašuje ponudu za satovima, kažu iz kompanije Patek Philippe, čije cene satova počinju od 30.000 dolara.
12.04.2023
Patek Philippe izbacuje novu liniju satova posle četvrt veka
Predsednik kompanije Thierry Stern očekuje da će nova linija modela biti predstavljena kasnije ove ili sledeće godine.
01.04.2023
Na aukciji sat Patek Philippe poslednjeg kineskog cara Qing dinastije
Sat marke Patek Philippe koji je bio u vlasništvu poslednjeg cara iz kineske dinastije Qing biće ponuđen na aukciji tokom godine.
18.03.2023
Lepeza od crvenog papira, koju je Puyi ručno oslikao i poklonio svom prevodiocu u Tokiju, takođe je prodata na aukciji za 609.600 hongkonških dolara.
"Ovo je bila nepoznata i neistražena teritorija i niko nije znao šta će se desiti", izjavio je Sam Hines, stručnjak za ručne satove u investicionoj firmi The Fine Art Group, koja daje savete u vezi sa umetnošću. "Poreklo sata se ne posmatra iz perspektive kolekcionara satova, već iz perspektive kineske kulture."
Najskuplji sat koji je ikada prodat na aukciji bio je zaista kompleksni model "Grandmaster Chime", proizvođača Patek Philippe, koji nikada nije imao prethodnog vlasnika. Prodat je za 31 milion dolara 2019. godine.
Proces utvrđivanja porekla sata značio je da se mora pronaći tim novinara koji su intervjuisali Permjakova i posedovali fotografije sata. Novinari Russell i Nona Working prisustvovali su prodaji. Institut koji je specijalizovan za studije o Puyiju, otkrio je da je Puyi zamolio svog pomoćnika, Lija Guoxionga, da ukloni brojčanik kako bi video da li je osnova sata napravljena od platine, a takav zahtev bi odgovarao oštećenju koje je primećeno na satu.
Ipak, Hines tvrdi da sam sat ima vrednost, čak i bez svoje istorije. On je jedan od samo osam modela "96 Quantieme Lune" koji postoje. Ovaj sat prikazuje mesečeve mene i ima trajni kalendar. "Ne može biti kompleksniji od onoga koliko su ručni satovi to tada mogli biti", rekao je Hines. "To je samo po sebi, bez obzira na poreklo, veoma važno."
Phillips je prvobitno procenio da će sat biti prodat za malo više od tri miliona dolara, iako su predmeti čije je poreklo poznato, na dosadašnjim aukcijama mnogo puta nadmašili pretprodajnu procenu. Ova kompanija će ponuditi još 240 satova u naredna dva dana na aukciji satova.
(Cene ažurirane kako bi se uvrstile naknade aukcijske kuće.)