Sat marke Patek Philippe koji je bio u vlasništvu poslednjeg cara iz kineske dinastije Qing, i kojeg je nosio na ruci tokom petogodišnjeg zatočeništva u Sibiru, biće ponuđen na aukciji tokom godine. Uzimajući u obzir slične transakcije u prošlosti, njegova cena bi lako mogla da dostigne sedmocifrenu cenu.
Aisin-Goro Pu Yi, krunisan 1908. godine, kada nije imao ni tri godine, morao je da se odrekne prestola 1912. tokom kineske revolucije. Dozvoljeno mu je da zadrži titulu i nastavi udobno da živi u palati sve do 1924. godine, kada je bio primoran da ode tokom puča. Nije poznato odakle i kako je Pu Yi dobio sat koji je Patek Philippe dovršio 1937. godine, ali se to dogodilo negde u periodu od 1936. do 1945. godine, kada je bio car marioneta za japansku državu Mandžuriju, odnosno Mandžukuo. Sovjeti su ga uhvatili na kraju Drugog svetskog rata kada je pokušao da pobegne iz Mandžurije i držali ga u zarobljeništvu pet godina. Uspeo je da zadrži ručni sat tokom svog burnog života nakon abdikacije, čak i dok je bio u zatočeništvu.
Da stvari budu još interesantnije, aukcionar koji organizuje prodaju, Aurel Bacs iz aukcijske kuće Philipps u saradnji sa Bacs & Russo, objašnjava da bi i bez sve te imperijalne istorije ovaj ručni sat mogao biti izuzetno redak i tražen. Model, poznat kao Reference 96 Quantieme Lune, ima kalendar lunarnog ciklusa i trostruki prikaz datuma: dva mala prozora pokazuju dan u nedelji i mesec, a duga centralna kazaljka pokazuje datum.
Takva "složenost" ručnog sata, odnosno mehanički prikaz dodatnih funkcija pored standardnog prikaza vremena, danas se podrazumeva. Ali Bacs objašnjava da je 1930-ih, kada je Patek Philippe napravio Ref 96, smanjenje delova kako bi se uklopili u složeni mehanizam tankih ručnih satova bila novina koju su mogli da naprave samo visokokvalifikovani majstori.
Prvi ručni satovi koji su imali dodatnu složenost pojavili su se dvadesetih godina. Velika kriza nastupila je nedugo zatim i snažno je uticala na tržište satova i potražnju za skupim novitetima. Nakon što se tržište oporavilo, časovničari su se vratili izazovu dodavanja složenosti. Kada je Patek Philippe napravio osam modela Ref 96, objašnjava Bacs, oni su bili među najskupljim satovima – ako ne i najskupljim – koje je kompanija proizvodila u to vreme. "To je bio sam vrh", kaže on. Kućište je napravljeno od platine, a osnovni mehanizam napravio je Victorin Piguet, kompanija satova koja je izrađivala mehanizme za Patek Philippe. Patek Philippe je kasnije nadogradio mehanizam i završio ovaj ručni sat 1937. godine. Od osam modela Ref 96, postoje samo tri sa posebnim srebrnim točkom za navijanje, gornjim prstenom od ružičastog zlata i emajliranim oznakama za sate.
"Svaka aukcijska kuća, čak i da ne zna celu priču, čak i da nije imala pojma o vanrednim okolnostima koje dolaze sa njom, rekla bi 'Ovo je vrhunac sezone za nas'", rekao je Bacs za Bloomberg.
Muzejski primerak
Jedan od tri sata kupio je Patek Philippe na aukciji u Sotbiju 2003. godine za oko dva miliona dolara kako bi ga izložio u svom muzeju u Ženevi. Cena je tada bila fantastična. "Kolekcionarsko tržište je toliko ojačalo za 20 godina da je danas mnogo teže reći koliko bi sada mogao da vredi Reference 96", objašnjava Bacs.
Tokom pet godina koje je proveo kao sovjetski zatvorenik, Pu Yi je razvio veoma blisko prijateljstvo sa svojim ruskim prevodiocem, Georgijem Permjakovim. Još jedan njegov lični predmet, lepeza od crvenog papira, takođe će biti ponuđen na prodaju na aukciji Phillipsa. Na njoj je ispisana pesma koju je Pu Yi napisao i posvetio svom prijatelju, a koja govori o njihovom neobičnom prijateljstvu u najtežim okolnostima.
Pu Yi je konačno izručen Kini 1950. godine, gde je očekivao da će biti pogubljen. Prema ličnom svedočenju carevog nećaka, Pu Yi je dao Permjakovu sat Patek Philippe i nekoliko drugih ličnih predmeta, uključujući njegovo izdanje Analekata Konfučija, svesku ispunjenu carevim spisima i lepezu. Pu Yi je proveo deceniju u kineskom zatvoru za prevaspitanje pre nego što je pušten da do kraja života živi kao običan građanin.
Nemoguća procena
Njegovi lični predmeti ostali su u posedu Permjakova i njegove porodice do pre nekoliko godina, kada su prodati anonimnom evropskom kolekcionaru koji ih sada nudi na aukciji. Bacsu i njegovom timu je trebalo tri godine da istraže sat i njegovu istoriju, ispitaju priču iza njega, provere njegovu autentičnost i pronađu serijski broj i datum prodaje u arhivi Patek Philippe.
Bacs priznaje da mu nije lako da odredi cenu ovog ručnog sata. Najskuplji sat ikada prodat na aukciji bio je super-složeni, jedinstveni Patek Philippe Grandmaster Chime koji nikada ranije nije imao vlasnika. Taj sat je prodat 2019. za 31 milion dolara. Šta se dešava kada se uplete važna i zanimljiva priča?
Novi rekord
Za Rolex Paula Newmana, koji je Bacs prodao za rekordnih 17,8 miliona dolara, kaže da je istorija njegovog vlasništva povećala njegovu konačnu vrednost čak 17 puta od prvobitne procene. U kolekciji nakita Elizabeth Taylor koju je prodala aukcijska kuća Christie's, neki komadi su prodati po pet puta većoj ceni od prvobitne procene. Hoće li ova kombinacija carskog vlasništva i retke istorije časovničarstva dostići nove rekorde? Samo će vreme pokazati.
Kolekcija će se prvi put moći pogledati u aukcijskoj kući Phillips u Hong Kongu od 18. do 31. marta, nakon čega će posetiti Njujork, Singapur, London, Tajpej i Ženevu. Aukcijska prodaja će se održati krajem ove godine.