U prestižnim restoranima, a posebnom onim sa Michelin zvezdicom, vinska karta može imati i više od 500 etiketa. Čini se, katkad, da je prelistavanje tog "štiva" postalo deo "fine dining" rituala. Treba vam vodič, strpljenje i najčešće i malo sreće da pronađete pravo vino pre nego što konobar pomisli da ste odustali.
Međutim, uz stručne savete vinske kritičarke iz Bloomberga Elin McCoy, možete uživati u vrhunskom ukusu a da ne probijete budžet.
Saveti za dobar odabir
-
Budite oprezni prilikom izbora vina na čašu. Ono što je u ovoj ponudi nije uvek vrhunsko vino niti dobra ponuda, jer neki restorani za to koriste sasvim obična vina. Pritom, ako niste sigurni da ćete sa društvom ostati samo na po jednoj čaši, ovaj izbor nije uvek i najisplativiji. McCoy savetuje da proverite da li restoran nudi organizaciju degustacije tri različita vina kako biste znali da je izbor pravi.
-
"Drugo, najjeftinije vino nije nužno najbolja ponuda. Srećom, sve više restorana ima više povoljnijih vina", kaže McCoy i dodaje da ako ih promovišu, trebalo bi i da stoje iza svog izbora.
-
Iščitavanje izrazito dugačke liste podrazumeva da obratite pažnju na posebno obeležene odeljke kao što su "preporuka somelijea" ili "vino koje volimo sada". I ovom slučaju, uzdajući se da restoran namerava da sačuva dobru reputaciju, pretpostavka je da su izdvojili najbolje u odnosu cene i kvaliteta.
-
Idite na siguran izbor. U ovom smislu, Italija i Francuska i dalje dominiraju listama najboljih, a kada je reč o posebnim vrstama, sovinjon blan sa Novog Zelanda, iz Čilea i Južne Afrike uglavnom je solidan na većini vinskih lista.
-
Somelijer je vaš najbolji saveznik. Ako restoran ima somelijera, pola vaših problema je rešeno. Kako biste izabrali efikasno, dajte somelijeru konkretan primer vina koja obično pijete. Na primer, ako najčešće pijete kaberne, a hteli biste da probate nešto malo drugačije, ali da ne odstupa previše, to će mu biti kvalitetna smernica da suzi izbor. Dobar somelijer će uvek postaviti dodatna pitanja kako bi razumeo šta tačno volite.
-
Nemojte se stideti pominjanja cene. Dobar somelijer treba da bude sposoban da vam nađe nešto što vam se sviđa a da se uklapa u vaš budžet. Ako je vino na listi, restoran bi trebalo da veruje u njega i ne mora da vas upućuje na skuplje opcije.
-
Proverite vrednost vina na tržištu. Kritičarka McCoy dodaje da nijedan somelijer nije pametniji od vašeg pametnog telefona.
Nepravedno zapostavljene sorte
Najviše zabluda, kaže McCoy, vlada kada je u pitanju pino griđo. To je uglavnom zbog poplave jeftinih vina sa polica u supermarketima koja nemaju karakter. Međutim, proizvođači u severnoj Italiji, Alzasu (Francuska), Oregonu i na Novom Zelandu prave uzbudljiva vina od ovog veoma svestranog grožđa.
Zatim, kao kvalitetan izbor ona dodaje i zinfandel koji je nastao u Hrvatskoj, a sada je ključni deo vinske tradicije Kalifornije. Neki zinfandeli su uvek bili uravnoteženi i kompleksni, a nedavno stavljanje vina iz istorijskih vinograda u centar pažnje doprineo je promociji ove vrste.
Beaujolais je lagano, razigrano i voćno francusko crveno vino od sorte gamej. Flašira se ubrzo nakon berbe, a dostupno je od trećeg četvrtka u novembru. Ipak, ova vrsta je, smatra kritičarka, "žrtva" marketinškog trika. Globalna kampanja Le Beaujolais Nouveau Est Arrivé s vinima nižeg kvaliteta, s vremenom mu nije učinila dobro.
Gewürztraminer je takođe u kategoriji nepravedno zapostavljenih. Ovo ekstravagantno grožđe, poreklom iz Alzasa, ali gajeno širom Evrope i Novog sveta, izaziva dve krajnosti - ili ga volite ili mrzite. McCoy smatra da je veoma zahvalno za uparivanje s različitim vrstama hrane.
Ako ste stigli do kraja teksta, verovatno ste ljubitelj vina, čest posetilac restorana, a najverovatnije oba. Da biste uvek imali uvid u vrednost vina na tržištu, dodajte među omiljene linkove i Wine Searcher.