Pre tri godine, Duncan Keith i Mike Gammell su poslednjim letom odleteli iz Londona za Edinburg pre nego što je stupilo na snagu potpuno zatvaranje države zbog pandemije.
Neposredno pre toga, napustili su svoje regularne poslove sa velikom ambicijom da započnu proizvodnju 100 odsto bezalkoholnih piva i upravo su pronašli idealnog partnera - pivaru blizu Edinburga. Šest meseci kasnije, pokrenuli su Days. Nakon godinu dana, osvojili su svoj prvi World Beer Award.
Nakon 36 meseci (i vrednog rada njihovog entuzijastičnog tima od devet članova), ‘Days’ prodaje jedno bezalkoholno pivo svakih 30 sekundi putem interneta, a njihovi proizvodi se nalaze u prodavnicama poput Tesca, Ocado Retail Ltd, Wagamame i 1.500 premijum lokacija širom Ujedinjenog Kraljevstva, a dva odsto od prodaje ‘Days' piva doniraju inicijativama i organizacijama za očuvanje mentalnog zdravlja nacije.
Opširnije
Industrija piva: Kako se marketinški potez pretvori u bojkot
Iako saradnja sa poznatim osobama može biti skupa i nositi određene rizike, mnoge pivske kompanije smatraju da je to dobra investicija u promociju i marketing.
31.05.2023
Generacija Z sve više zazire od alkohola
Pabovi u Ujedinjenom Kraljevstvu (UK) ukorenjeni su deo britanske kulture, ali čini se kako se generacija Z ograđuje od te priče.
12.03.2023
Analiza BBA: Industrija piva - snažna profitabilnost, jeftin proizvod
Analitički tim BBA analizirao je devet regionalnih pivara.
25.01.2023
Nedavno je njihov Pale Ale osvojio zlatnu nagradu na WAFA 2023 (World Alcohol Free Awards - Svetska nagrada za bezalkoholna pića). Ova priča jedan je od najuspešnijih startapova koji su posvećeni razvoju nove generacije punijih i ukusnijih varijanti bezalkoholnog piva koje bi zadovoljile i najiskusnije pivske znalce.
Iako bezalkoholno pivo trenutno čini manje od tri odsto ukupne prodaje piva u svetu, predviđa se da će se u narednih 5-10 godina taj udeo povećati na 10 odsto. Sve više pripadnika generacije X i Z okreće leđa alkoholu ili smanjuje njegovu konzumaciju iz zdravstvenih razloga nakon pandemije, što rezultira eksponencijalnim rastom u ovom sektoru. Vlasnici Daysa kažu da je 70 odsto njihovih potrošača uzrasta od 18 do 35 godina, a 40 odsto su ženske osobe.
"To znači da privlačimo drugačije potrošače u odnosu na tradicionalne brendove piva i umesto da od njih preuzimamo udeo na tržištu, više smo uzbuđeni zbog toga što donosimo kvalitetno pivo novim potrošačima i novim prilikama. Svaki treći odlazak u pab ili bar sada podrazumeva konzumiranje "bezalkoholnog" piva. Kada razmislite o veličini kategorije piva, to nas veoma ohrabruje - verujemo da postoji ogromna prilika za transformaciju industrije piva stvaranjem brenda i poslovanja koje je relevantnije za savremenog potrošača. To je način kako se postiže stvarni rast u ovoj kategoriji", zaključuju Duncan Keith i Mike Gammell iz Daysa.
Tesco, britanski lanac supermarketa, izjavio je da su prodaje bezalkoholnih i niskokaloričnih piva za 25 odsto bile veće u junu u odnosu na januar ove godine, koji je u Ujedinjenom Kraljevstvu tradicionalno ‘mesec suzdržanosti od alkohola’ i kada je logično potrošnja bezalkoholnih pića na vrhuncu, što dokazuje da popularnost ove kategorije brzo raste.
Dok ova tiha revolucija bezalkoholnih piva osvaja srca hedonista širom sveta, proizvođači nastavljaju da eksperimentišu i unapređuju svoje kreacije, stvarajući nove ukuse i doživljaje i u Adria regionu.
U Srbiji, Vladimir Stojković, suvlasnik i direktor Dogma Brewery iz Beograda, planira da lansira bezalkoholno pivo do kraja avgusta.
"Ideja postoji odavno, ali je celu egzekuciju ubrzalo moje putovanje u SAD, gde sam na predavanjima u sklopu "Craft Beer Conference" u Nešvilu, uvideo potencijal ovog tipa proizvoda i sakupio dodatna saznanja iz sfere proizvodnje. Nemam podatke o prodaji u našem regionu, s obzirom na to da tek krećemo sa ovom pričom. Praktično smo prvi među kolegama kraft pivarima u Srbiji, ali ono što nam govore iskustva kolega iz velikih, konglomeratskih pivara, jeste da je ovo rastući trend”, kaže Stojković za Bloomberg Adriju i dodaje da se svuda u svetu ovaj proizvod vezuje za ljude koji vole da konzumiraju pivo, ali bi želeli da ga kombinuju sa drugim aktivnostima gde alkohol ne bi uticao na njihove performanse, kao što su sportske i rekreativne aktivnosti ili uživanje u prirodi.
Osim zadovoljenja hedonističkih želja, bezalkoholno pivo je postalo i simbol održivog i zdravog načina života. Prateći zahteve tržišta, pivare u Srbiji unapređuju svoje asortimane kako bi odgovorile na potrebe potrošača koji traže zdravu ali ukusnu alternativu pivu.
Osim zadovoljenja hedonističkih želja, bezalkoholno pivo je postalo i simbol održivog i zdravog načina života. Sve veći broj ljudi teži da se brine o svom zdravlju i svestan je štetnih efekata prekomerne konzumacije alkohola. Prateći zahteve tržišta, članice Udruženja pivara Srbije, Heineken, Molson Coors (Apatinska pivara), Carlsberg, i sladara Maltinex, nastoje da inovacijama u svom portfoliju odgovore na potrebe svih potrošača, a povećano interesovanje za bezalkoholnim pivima, kao i radlerima i sajderima koji sadrže manji procenat alkohola, rezultat je promena u navikama ljubitelja piva i sve jačoj svesti o odgovornosti i umerenoj konzumaciji.
"Kako bismo kontinuirano edukovali naše potrošače o ovoj rastućoj kategoriji, Udruženje pivara Srbije je pokrenulo kampanju 'Odgovorno i oprezno – vodimo računa o sebi i drugima' u partnerstvu sa javnozdravstvenim sistemom Srbije i Privrednom komorom Srbije’, kaže Nada Pavlović, direktorka Udruženja, i dodaje da sve kompanije članice jednim delom uvoze pivo bez alkohola, a neke od brendova proizvode u Srbiji.
Sam proces proizvodnje bezalkoholnih pivskih brendova je drugačiji i kompleksniji u odnosu na standardno pivo. Pivo mora proći kroz proces filtracije i isparavanja alkohola, što produžava proces proizvodnje i utiče na njegov ukus, ali i na cenu. Razlika između bezalkoholnih piva i njihovih alkoholnih pandana može biti i do 30 odsto veća.
Pivare koje proizvode bezalkoholno pivo poštuju principe cirkularne ekonomije. Alkohol koji se izvlači iz piva kako bi se dobilo bezalkoholno pivo koristi se kao nusproizvod i dalje se prodaje kompanijama koje ga koriste za proizvodnju destilacionih sredstava.
S obzirom na to da većina pivara koje su ušle u proizvodnju bezalkoholnog piva preferiraju jediničnu ambalažu, bile to flašice ili limenke, zaključak je da je u smislu plasmana definitivno akcenat na maloprodaji.