Za manje od četiri godine, Seres Group Co., mala kineska automobilska kompanija koja je ranije bila najpoznatija po svojim mini-kombijima od 30.000 juana (oko 4.200 dolara), nadmašila je luksuzne auto-gigante BMW i Mercedes i postala najtraženiji prodavac luksuznih automobila u Kini.
Ranije poznata kao DFSK Motor, kompanija Seres se 2021. godine udružila sa tehnološkim gigantom Huawei Technologies Co. kako bi lansirala brend Aito, namenjen proizvodnji električnih i hibridnih SUV vozila više klase. Od tada, Seres je doživeo vrtoglavi uspon. Prodaja im je utrostručena u tri godine, dostigavši oko 427.000 vozila u 2024. godini, dok su akcije kompanije na berzi u Šangaju porasle za 120 odsto.
Aito prestigao sve luksuzne marke
Aito, zahvaljujući popularnom SUV modelu M9, postao je najprodavaniji automobilski brend u Kini prošle godine u kategoriji vozila skupljih od 500.000 juana (više od 60 hiljada evra), iako je vozilo lansirano tek krajem 2023. godine. Prema šangajskoj konsultantskoj kući ThinkerCar, isporučeno je oko 151.000 primeraka tog prostranog modela, koji uključuje Huawei Harmony operativni sistem, kontrolnu tablu sa tri ekrana, opcije poput frižidera sa dve zone i ambijentalnog osvetljenja.
Opširnije

Divlji, zapanjujući i superluksuzni automobili na sajmu u Šangaju
Na vodećem kineskom automobilskom događaju mogla se videti čitava lepeza neobičnih i fascinantnih brendova - od hipersportskih koncepata do električnih džinova
27.04.2025

Test vožnja BMW 1 - dobar izbor za mlade vozače bez kompleksa
Čak i s hrapavim trocilindrašem, Serija 1 ispunjava sve zahteve – samo komplekse ne može izlečiti.
09.05.2025

Joga na točkovima - luksuzna vozila sada nude masažu i aromaterapiju
Proizvođači lukusuznih automobila Mercedes-Benz, BMW, Genesis, Lincoln Nautilus nude velnes komponente u svojim vozilima, sa ciljem da obezbede sveobuhvatan osećaj blagostanja za vozača i saputnike.
20.04.2025

Da li Bugatti automobili od četiri miliona dolara mogu spasti Porsche
Bugatti prodaje snove za milionere. Ipak, da li bi prodaja jednog od najprestižnijih imena bila pravi potez za jačanje imidža u svetu ultraluksuznih automobila za Porsche?
04.04.2025

Na sajmu automobila u Šangaju u aprilu, predsednik Seresa Zhang Xinghai izjavio je da vodeći modeli Aita "preoblikuju tržište luksuznih automobila u Kini".
"Današnji uspeh Aita rezultat je prepoznavanja tržišta i preferencija kupaca", rekao je Zhang. Pored modela M9, Aitov najnoviji model je M8, nešto manji SUV lansiran ranije ove godine.
Luksuz više nije rezervisan samo za stare igrače
Luksuzni segment u Kini do sada je važio za poslednji deo automobilskog tržišta koji je bio relativno zaštićen od tranzicije ka električnim vozilima, koja je ostavila strane proizvođače poput Volkswagen AG i General Motors Co. u pokušaju da sustignu konkurenciju. Donedavno se smatralo da novi EV proizvođači, bez automobilske reputacije, ne mogu da se takmiče sa prestižom velikih brendova. Aito je dokazao suprotno i pokazao kako se luksuzni ukusi kineskih potrošača menjaju.
Unutrašnjost modela M9. Foto: Qilai Shen/Bloomberg
To je takođe svedočanstvo o uspehu kineskih proizvođača pametnih telefona, Huawei i Xiaomi Corp. Kada su pre četiri godine nezavisno najavili ulazak na EV tržište, dočekani su sa velikim skepticizmom. Iako je Xiaomi SU7 sedan i dalje tražen, kompaniju je pogodila smrtna nezgoda u martu u kojoj je učestvovalo jedno od njihovih vozila.
Nisu im verovali
Zang je na jednoj pres-konferenciji 2022. godine rekao da su mnogi sumnjali da Seres, koji je do tada proizvodio uglavnom jeftine mini-kombije, i Huawei, koji nikada ranije nije pravio automobile, mogu da stvore uspešan luksuzni brend.
Ali uspeh Seresa, trenutno, ipak nije bez izazova. Tržište luksuznih automobila u Kini zabeležilo je pad od 23 odsto 2024. godine, prema podacima ThinkerCar, što je rezultat usporavanja ekonomije i slabije potražnje.
Tu je i stalni cenovni rat. Cena za većinu osveženih verzija M9 za 2025. pala je za 10.000 do 20.000 juana, i Aito počinje da zaostaje. U januaru i februaru, Mercedes je isporučio 22.160 vozila, a BMW prodao 18.130, nadmašivši Aito koji je prodao 17.190 jedinica, prema podacima ThinkerCara. Ukupna prodaja Seresa takođe je pala u prvom kvartalu - za 42 odsto.
Broj prodatih vozila u Kini 2024. Luksuzni segment definiše se kao automobili čija je cena iznad 500.000 juana (60.000 evra). Izvor: ThinkerCar
Huawei radi i sa drugima
Još jedan izazov za Seres je partnerstvo sa Huaweijem. Tehnološki gigant sada sklapa slične softverske ugovore i sa drugim proizvođačima automobila. Predstavili su EV projekte poput Luxeed sa Chery Automobile Co. i Stelato sa BAIC Motor Corp., koji takođe ciljaju premijum segment. To je izazvalo zabrinutost zbog homogenizacije i međusobnog kanibalizma. Čak su i neki evropski konkurenti Seresa, poput BMW-a, sklopili partnerstvo sa Huaweijem kako bi ponudili pametne funkcije u svojim vozilima.
Richard Yu, koji vodi potrošački sektor u Huaweiju, ostaje optimističan, rekavši da je brendu Aito bilo potrebno vremena da se probije.
"Svaki put kada gradimo brend, posebno luksuzni brend, to je ogroman posao", rekao je Yu na predstavljanju proizvoda u septembru. "Ali nećemo odustati i nastavićemo da istrajavamo", dodao je, istakavši da je Huawei rešen da svaki auto-brend koji pokrene sa partnerima - ne samo Aito - učini uspešnim.