Generalna skupština Ujedinjenih nacija usvojila je u četvrtak rezoluciju o genocidu u Srebrenici na sednici u Njujorku. Za usvajanje su glasala 84 predstavnika zemalja članica, protiv je bilo njih 19, a 68 je bilo suzdržano.
Rezolucijom se 11. jul proglašava Međunarodnim danom sećanja na genocid u Srebrenici i osuđuju se negiranje genocida i veličanje ratnih zločinaca.
Srbiju je na sednici predstavljao predsednik Aleksandar Vučić, koji je u sredu izjavio da će se prilikom glasanja o rezoluciji o Srebrenici "videti ko su prijatelji Srbije, ko su lažni prijatelji, i ko su oni koji nikad nisu bili prijatelji".
On je na sednici izjavio da je rezolucija visoko politizovana, da će otvoriti Pandorinu kutiju i da neće doprineti pomirenju ni u Bosni i Hercegovini ni u regionu i pozvao je sve države članice da glasaju protiv tog dokumenta.
Vašu prijavu nije moguće sačuvati. Molimo vas, pokušajte ponovo.
Podsetimo, rezoluciju o Međunarodnom danu promišljanja i sećanja na genocid u Srebrenici predložile su Nemačka i Ruanda, a sponzorisale još 34 države, među kojima su zemlje Kvinte i sve bivše jugoslovenske republike osim Srbije i Crne Gore.
Uz predlagače Nemačku i Ruandu, sponzori rezolucije su: Albanija, Australija, Austrija, Bangladeš, Belgija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Čile, Danska, Estonija, Finska, Francuska, Holandija, Hrvatska, Irska, Island, Italija, Jordan, Kanada, Lihtenštajn, Litvanija, Luksemburg, Malezija, Maršalska Ostrva, Norveška, Novi Zeland, Poljska, Sjedinjene Američke Države, Severna Makedonija, Slovenija, Švedska, Turska, Velika Britanija i Vanuatu, navodi se u nacrtu dokumenta.
Uz to, u nacrtu rezolucije se podseća na presude Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju u Hagu i Međunarodnog suda pravde u Hagu, kojima je zločin u Srebrenici okarakterisan kao genocid. Kaže se i da se 2025. navršava 30 godina od genocida u Srebrenici u kojem su 1995. izgubljena najmanje 8.372 života.
U konačni tekst ubačena su i dva amandmana u kojima se ističe da se "krivična odgovornost po međunarodnom pravu za zločin genocida ne može odnositi na bilo koju etničku, versku ili neku drugu zajednicu u celini", kao i "čvrsta posvećenost održavanju i jačanju jedinstva u različitostima u Bosni i Hercegovini".
(Tekst dopunjen navodima o broju zemalja koje su glasale, komentarima Aleksandra Vučića i uvrštenim amandmanima.)
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...
Američki predsednik Donald Trump je tokom vikenda najavio carine od 30 odsto za EU i Meksiko, koje bi trebalo da stupe na snagu 1. avgusta - u svetu koji se dinamično menja, ovo je pet stvari za danas
Velike tehnološke kompanije ne kriju da svoj kapital intenzivno usmeravaju u razvoj AI-ja, ali brigu izazivaju vesti da paralelno s tim najavljuju i otpuštanja.
Pokušaj Evropske unije da u razgovoru sa liderima faktički podeljene Libije dođe do rešenja za suzbijanje ilegalnih migracija iz Severne Afrike doživeo je proteklih dana pravi debakl.
U Užicu je u 16 časova počeo protest na centralnom gradskom trgu, a zatim i blokada magistrale, na potezu od Užica ka Zlatiboru. Najavljeno je da će magistralni put biti blokiran do jedan sat posle ponoći
Među Teslinim najznačajnijim dostignućima su Teslin transformator, bežični prenos energije, rad na ranim radio-komunikacijama (pre Marconija), eksperimentalna postrojenja u laboratoriji u Kolorado Springsu, kao i impozantni Teslin toranj, čiji je cilj bio globalni bežični prenos informacija i energije.
Evropska komisija, koja vodi trgovinske poslove u ime EU, blizu je preliminarnog sporazuma kojim bi komercijalni avioni bili izuzeti iz pojedinih carina.
Iako je "ludi Trump" poznat po svojim impulsivnim i često diskutabilno verodostojnim izjavama kojima u pregovorima vrši maksimalan pritisak, ovoga puta njegova kritika nije plod mašte.
Fjučersi na američke akcije trguju u zelenom nakon što je Trump izjavio da neće biti daljih odlaganja sa uvođenjem carina posle 9. jula, što je rok za završetak trgovinskih pregovora
Pokušaj Evropske unije da u razgovoru sa liderima faktički podeljene Libije dođe do rešenja za suzbijanje ilegalnih migracija iz Severne Afrike doživeo je proteklih dana pravi debakl.
U Užicu je u 16 časova počeo protest na centralnom gradskom trgu, a zatim i blokada magistrale, na potezu od Užica ka Zlatiboru. Najavljeno je da će magistralni put biti blokiran do jedan sat posle ponoći
Čelnik Feda Jerome Powell već dugo prkosi Trumpovoj administraciji, jer ne želi da brzo snizi kamatne stope, a sada ga republikaci optužuju da neodgovorno troši budžetski novac
Unesite svoju imejl adresu na koju ćemo Vam poslati link za obnovu lozinke.
Premašen je maksimalan broj uređaja. Ako ste vlasnik naloga, kliknite na "Pošalji prijavu putem e-pošte" da biste primili e-poštu s linkom za prijavu. Pratite link i moći ćete da upravljate uređajima povezanim s vašim nalogom.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...