Generalna skupština Ujedinjenih nacija usvojila je u četvrtak rezoluciju o genocidu u Srebrenici na sednici u Njujorku. Za usvajanje su glasala 84 predstavnika zemalja članica, protiv je bilo njih 19, a 68 je bilo suzdržano.
Rezolucijom se 11. jul proglašava Međunarodnim danom sećanja na genocid u Srebrenici i osuđuju se negiranje genocida i veličanje ratnih zločinaca.
Srbiju je na sednici predstavljao predsednik Aleksandar Vučić, koji je u sredu izjavio da će se prilikom glasanja o rezoluciji o Srebrenici "videti ko su prijatelji Srbije, ko su lažni prijatelji, i ko su oni koji nikad nisu bili prijatelji".
On je na sednici izjavio da je rezolucija visoko politizovana, da će otvoriti Pandorinu kutiju i da neće doprineti pomirenju ni u Bosni i Hercegovini ni u regionu i pozvao je sve države članice da glasaju protiv tog dokumenta.
Vašu prijavu nije moguće sačuvati. Molimo vas, pokušajte ponovo.
Podsetimo, rezoluciju o Međunarodnom danu promišljanja i sećanja na genocid u Srebrenici predložile su Nemačka i Ruanda, a sponzorisale još 34 države, među kojima su zemlje Kvinte i sve bivše jugoslovenske republike osim Srbije i Crne Gore.
Uz predlagače Nemačku i Ruandu, sponzori rezolucije su: Albanija, Australija, Austrija, Bangladeš, Belgija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Čile, Danska, Estonija, Finska, Francuska, Holandija, Hrvatska, Irska, Island, Italija, Jordan, Kanada, Lihtenštajn, Litvanija, Luksemburg, Malezija, Maršalska Ostrva, Norveška, Novi Zeland, Poljska, Sjedinjene Američke Države, Severna Makedonija, Slovenija, Švedska, Turska, Velika Britanija i Vanuatu, navodi se u nacrtu dokumenta.
Uz to, u nacrtu rezolucije se podseća na presude Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju u Hagu i Međunarodnog suda pravde u Hagu, kojima je zločin u Srebrenici okarakterisan kao genocid. Kaže se i da se 2025. navršava 30 godina od genocida u Srebrenici u kojem su 1995. izgubljena najmanje 8.372 života.
U konačni tekst ubačena su i dva amandmana u kojima se ističe da se "krivična odgovornost po međunarodnom pravu za zločin genocida ne može odnositi na bilo koju etničku, versku ili neku drugu zajednicu u celini", kao i "čvrsta posvećenost održavanju i jačanju jedinstva u različitostima u Bosni i Hercegovini".
(Tekst dopunjen navodima o broju zemalja koje su glasale, komentarima Aleksandra Vučića i uvrštenim amandmanima.)
Tehnološke inovacije, promene u ponašanju potrošača i novi poslovni modeli sve više oblikuju industrije sporta i zabave, istaknuto je na Qatar Economic Forumu u organizaciji Bloomberga.
Nvidia ostaje pokretačka snaga AI revolucije, ali njena budućnost sve više zavisi od toga da li će tehnološki divovi pronaći konkretne tržišne prilike.
Pokušaj lidera Francuske, Nemačke, Velike Britanije i Poljske da zajedničkom posetom Kijevu i ultimatumom uz pretnju novih sankcija izdejstvuje kod Kremlja hitan jednomesečni prekid vatre u Ukrajini doživeo je diplomatski neuspeh.
'Potpuno ostajemo pri planu – dakle, izgradnja celog kompleksa, koji podrazumeva da će ostati na raspolaganju ostatku Srbije – biće oko 1,2 milijarde evra', kaže Mali govoreći za medije o ceni izložbe Expo 2027 u Beogradu.
Trump boravi u poseti državama u Persijskom zalivu, gde je zajedno sa saudijskim prestolonaslednikom Mohammedom bin Salmanom najavio razne komercijalne sporazume.
Uprkos brojnim medijskim izveštajima, nameće se utisak da Trump i Putin nisu ugovorili ništa konkretno što bi ukazalo da će rat u Ukrajini uskoro biti završen.
Iako Rumunija, Poljska i Portugalija imaju različite političke kontekste i probleme, uočljivo je da su kampanje u sve tri zemlje obeležile kako teme korupcije, migracija i bezbednosti, tako i podela partija i kandidata na dva tabora – suverenistički i proevropski.
Unesite svoju imejl adresu na koju ćemo Vam poslati link za obnovu lozinke.
Premašen je maksimalan broj uređaja. Ako ste vlasnik naloga, kliknite na "Pošalji prijavu putem e-pošte" da biste primili e-poštu s linkom za prijavu. Pratite link i moći ćete da upravljate uređajima povezanim s vašim nalogom.