Nafta je porasla nakon mlake sesije u ponedeljak, dok su trgovci pratili najnovije poteze SAD u trgovinskom ratu i izglede labavih ograničenja na iransku naftu. Brentom se trgovalo po ceni od oko 65 dolara po barelu, nakon što je u ponedeljak napredovao 0,2 odsto, dok se West Texas Intermediate držao blizu 62 dolara. Bloomberg ovog utorka izveštava da se smirenost donekle vratila na Wall Street početkom nedelje, s akcijama i obveznicama koje su ojačale.
"Makrosentiment se zasad stabilizovao, a nafta je na sporom putu ka oporavku", rekao je Huang Wanzhe, analitičar kompanije Dadi Futures. "Sa prvim talasom 'carinskih cena', u velikoj meri zapečaćenih, tržišta se sada pripremaju za sledeću fazu - gde se fokus pomera na stvarni uticaj potražnje, kako trgovinski rat eskalira", dodao je.
Nafta je ovog meseca pojeftinila za oko 10 dolara pošto je trgovinski rat podstakao strahove od globalne recesije koja bi štetila potražnji za energijom, posebno u SAD i Kini - najvećim potrošačima sirove nafte. Te zabrinutosti su navele analitičare da smanje prognoze cena, uz mogućnost prezasićenja pojačanom iznenadnom odlukom organizacije OPEC+ da vrati proizvodnju brže nego što se očekivalo.
Opširnije

Investitori u panici širom sveta, u Beogradu jagma za Elixirovim obveznicama - pet stvari za danas
Danas stupaju na snagu nove američke carine, tržištima i dalje vlada nestabilnost, a berzanski indeksi šetaju gore-dole.
09.04.2025

Akcije padaju. Ne očekujte da će Fed priskočiti u pomoć
Ekonomisti i analitičari tržišta smatraju da će zvaničnici Feda čekati da trenutna dešavanja stvarno pogode ekonomiju pre nego što smanje kamatne stope.
08.04.2025

Da li su Trumpove carine uvod u recesiju u Americi
Trumpove carine na uvoz i rastući pesimizam potrošača povećavaju rizik od recesije, kažu analitičari.
04.04.2025

Volatilnost - reč koja će obeležiti tržišta roba, ometena američkim carinama
Dugoročno se očekuju povećane potražnje u SAD, posebno u sektoru izgradnje data centara i obnovljivih izvora energije.
04.04.2025

POLITIKA
Stižu carine i na farmaceutske proizvode?
Administracija američkog predsednika Donalda Trumpa pokrenula je istragu o uvozu poluprovodnika i farmaceutskih proizvoda, što će verovatno rezultirati uvođenjem carina za oba sektora. Istrage je otvorilo američko ministarstvo trgovine, da bi se utvrdilo da li uvoz poluprovodnika i farmaceutskih proizvoda predstavlja pretnju za američku nacionalnu bezbednost. Uvođenje carina tim sektorima moglo bi dovesti do prekida lanaca snabdevanja i pogoditi poslovanje kompanija kao što su Apple, Nvidia i farmaceutski giganti.
Bessent stao u odbranu dolara
Američki ministar finansija Scot Bessent umanjio je značaj nedavne rasprodaje na tržištu obveznica, odbacivši spekulacije da strani investitori masovno odbacuju američke obveznice. Bessent je odbacio i zabrinutost zbog slabljenja dolara, navodeći da je američki dolar i dalje globalna rezervna valuta.
EKONOMIJA
BDP Kine raste
Kineski zvaničnici će u sredu, verovatno, izvestiti o solidnom ekonomskom rastu Kine na početku ove godine, čija je privreda, prema procenama ekonomista, porasla po stopi od 5,2 odsto u prvom tromesečju. Iako je to nešto sporije u odnosu na rast od 5,4 odsto iz poslednjeg kvartala prošle godine, svakako je solidan rezultat s obzirom na izazove sa kojima je suočena kineska privreda. Tu se, pre svega, misli na krizu u sektoru nekretnina i slabo raspoloženje potrošača.
BERZE
Evropa
Fjučersima na evropske akcije u utorak ujutru trguje se pretežno sa dobicima. Podsećamo, evropske berze su i trgovanje u ponedeljak zaključile u zelenom, nakon što su SAD, barem kratkoročno, izuzele pametne telefone, računare i drugu elektroniku iz svojih takozvanih recipročnih carina.
SAD
Istovremeno, fjučersima na američke indekse trguje se sa gubicima, nakon što su SAD otvorile istragu o uvozu poluprovodnika i farmaceutskih proizvoda. Naime, investitori su zabrinuti da će carine gurnuti američku privredu u recesiju, zbog čega dolarski indeks već dve nedelje zaredom beleži pad. Podsećamo i da su prinosi na američke desetogodišnje obveznice skočili prošle nedelje za 50 baznih poena, najviše u poslednje dve decenije.
Azija
Akcijama u Azijsko-pacifičkom regionu trguje se sa dobicima, nakon što je američki predsednik najavio potencijalno pauziranje carina na uvoz automobila. Po dobicima prednjače akcije u Japanu, na krilima rasta akcija Toyote i Honde.
U fokusu investitora je i poseta kineskog predsednika Xi Jinpinga jugoistočnoj Aziji, nakon što je u ponedeljak sleteo u Vijetnam. Kineski lider će, potom, otputovati u posetu Maleziji i Kambodži. Od njega se očekuje da predstavi Kinu kao pouzdanijeg partnera od SAD i predloži investicionu i trgovinsku saradnju za jačanje uzajamnih veza.
Više o poseti kineskog predsednika Vijetnamu otkriva novinar Bloomberga Stephen Engle.