Kineski predsednik Xi Jinping će se u četvrtak sastati sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom u Uzbekistanu, dok se Moskva bori sa najvećim vojnim neuspesima u Ukrajini u poslednjih nekoliko meseci.
Xija je dočekao uzbekistanski predsednik Shavkat Mirziyoyev kada je sleteo u Samarkand u sredu uveče, javila je zvanična novinska agencija Xinhua.
Kineski lider je rekao da se raduje okupljanju Šangajske organizacije za saradnju (SCO) kako bi se "produbila saradnja koja će doneti korist i promovisati zdrav i stabilan razvoj bezbednosnog i ekonomskog foruma".
Sastanak Xija i Putina u SCO biće prvi od februara, kada su se sastali u Pekingu i kada su proglasili prijateljstvo "bez granica". Putin je nekoliko nedelja kasnije naredio napad na Ukrajinu, koji je, kako deluje, iznenadio Kinu.
Kina je od tada pružila verbalnu podršku Moskvi, a treći najviši zvaničnik te azijske nacije Li Zhanshu nedavno je rekao ruskim zakonodavcima da lideri u Pekingu potpuno razumeju neophodnost ruskih akcija. Ipak, Kina je izbegavala slanje vojnih zaliha ili finansijske podrške, što bi je učinilo metom ekonomskih sankcija koje su Vašington i druge države primenile na Rusiju.
Xi i Putin su u četvrtak planirali da razgovaraju o bilateralnoj agendi i ključnim regionalnim i međunarodnim temama, rekao je Putinov pomoćnik Yury Ushakov za rusku novinsku agenciju Tass, dodajući da će se razgovarati i o pitanjima Ukrajine i Tajvana.
Kineske veze sa SAD su se nedavno pogoršale zbog Tajvana, posebno nakon što je Nancy Pelosi postala prva predsedavajuća Predstavničkog doma u poslednjih 25 godina koja je posetila državu. Peking je odgovorio vojnim vežbama oko Tajvana koje su uključivale lansiranje balističkih projektila koji su leteli direktno preko ostrva koje Peking smatra svojom teritorijom.
U sredu je Senatski komitet za spoljne poslove odobrio nacrt zakona kojim se jačaju veze sa Tajpejom i daje mu više vojne opreme za odvraćanje od kineske invazije, razvoj koji će verovatno dodatno zaoštriti veze.
Na fotografijama kineskih državnih medija na kojima je Xi stigao u Samarkand prikazan je kako nosi masku sa malom kineskom zastavom. Si je u više navrata podržao kineski pristup nulte tolerancije prema virusu korona, uprkos velikim ekonomskim troškovima.
Jugozapadni kineski grad Čengdu, koji ima 21 milion stanovnika, ublažava lokdaun u nekim oblastima, iako će šest okruga zadržati stroge mere i održati još jednu rundu masovnog testiranja u četvrtak.
Xijevo putovanje u Centralnu Aziju označava njegov povratak na svetsku scenu nakon što je bio jedini lider Grupe 20 koji je izbegao da napusti svoju zemlju od kada je počelo prvo zatvaranje zbog kovida u januaru 2020.
Xi je u sredu otputovao u Kazahstan, gde se sastao sa predsednikom Kassym-Jomart Tokayevom u glavnom gradu Nur Sultanu. Xi (69) kasnije je razgovarao sa Tokayevim, rekavši da je činjenica da je odabrao Kazahstan za svoje prvo inostrano putovanje od početka pandemije pokazuje "visok nivo i jedinstvenost odnosa Kine i Kazahstana i njihovo duboko prijateljstvo".
Xijev prolazak kroz centralnu Aziju je šansa da promoviše svoju viziju sveta u kome Kina može da proširi svoje interese bez straha od pretnje ekonomskog ili vojnog pritiska od SAD-a.
Xijevo putovanje počelo je mesec dana pre kongresa Komunističke partije koji se održava dva puta u deceniji, gde se od njega očekuje da osvoji treći mandat i da progura svoju agendu za multipolarni svet.
Prvobitno se očekivalo da će u novembru otputovati na inauguraciono međunarodno putovanje na samit Grupe 20 na Baliju, sa američkim predsednikom Joeom Bidenom i Putinom.
Umesto toga, njegov izbor da prvo prođe kroz centralnu Aziju stavio je fokus na susrete sa liderima, uključujući Rusiju, Indiju, Pakistan i Iran - zemlje koje sa Pekingom učestvuju u misiji da se odalje od SAD i njenih saveznika.