Kada bi mogao da zaživi plan o formiranju fonda od 100 milijardi evra za modernizaciju nemačke vojske još nije sigurno, pošto je vladajuća koalicija odložila glasanje u Bundestagu koje je planirano za ovu nedelju. Ipak, kancelar Olaf Scholz i lider opozicionih demohrišćana u utorak su o tome govorili s optimizmom.
Soltz je brzo pošto je Rusija napala Ukrajinu najavio fond o kojem stranke njegove koalicije očigledno nisu sasvim saglasne. Uz to, plan mora da podrži deo opozicije - fond će se finansirati isključivo kreditima, a to zahteva promenu ustava. Za to je, pak, potreban glas dve trećine poslanika koje vladajuća koalicija nema.
Kancelar je u utorak rekao da očekuje dogovor sa demohrišćanima. "Razgovori teku i mislim da su na dobrom putu," rekao je Scholz i dodao da je reč o "patriotskoj saradnji" sa najvećom opozicionom grupom.
Šef poslaničke grupe demohrišćana Friedrich Merz rekao je da je promena ustava moguća već pre letnje pauze parlamenta. Merz je, međutim, istakao da plan neće propasti zbog demohrišćana.
"Ne zavisi od nas, već od jedinstva u vladajućoj koaliciji. Ako je koalicija složna, veoma brzo ćemo imati rezultate", rekao je Merz.
Sporno u predlogu je i treba li i obavezu Nemačke prema NATO, da za odbranu odvaja najmanje dva odsto bruto domaćeg proizvoda, ugraditi u ustav.
Stranački pregovori nedeljama idu u dobroj atmosferi, ali se malo odugovlače, priznao je u ponedeljak Omid Nouripour, predsednik Zelenih, jedne od tri vladajuće partije.
Vreme za razgovore nije beskonačno, ali, kažu, neće ni da lome preko kolena. Nouripour je rekao i da su svi u koaliciji protiv ustavnog obavezivanja na dva odsto BDP za odbranu.
Demohrišćani su prethodno rekli da plan o osnivanju fonda do leta nije bio realan. Unija će za ustavne promene glasati ako se sa njima složi, a ne zbog pritiska vladajuće koalicije. "Ako nas pritiskaju, moraće da slušaju naše želje i ideje", rekao je ranije u utorak poslanik demohrišćana Thorsten Frei.
Odlaganje glasanja je pripisao isključivo vladajućoj koaliciji.
Frei se takođe izjasnio protiv ustavne odredbe o dva odsto za odbranu, navodeći da to treba da reguliše zakon, jer taj procenat kasnije može da se promeni, a Nemačka mora da ispunjava obaveze koje ima kao članica NATO.
Janine Wissler, predsednica stranke Levica, takođe u opoziciji, rekla je da neki poslanici vladajuće koalicije očigledno sumnjaju u ideju fonda. Levica se protivi ustavnim promenama i naoružavanju i pozdravila je odlaganje glasanja.
"Svet neće biti mirniji uz novu trku u naoružavanju. Nama su potrebna ulaganja u infrastrukturu i zaštitu klime, a ne milijarde za borbene dronove, avione sa nuklearnim bombama i tenkove".