Australija je usvojila svoj prvi veliki klimatski zakon posle više od decenije kako bi postavila pravnoobavezujuće ciljeve za produbljivanje ograničenja emisija. Ovo treba da zapečati povratak Australije zagađenju i uspostavi je kao silu u globalnoj akciji protiv planetarnog zagrevanja.
Predlog zakona o klimatskim promenama premijera Anthony Albanesea koji predviđa smanjenje emisija ugljen-dioksida za 43 odsto u odnosu na nivoe iz 2005. do 2030. godine, konačno je prošao u četvrtak u australijskom senatu.
Cilj smanjenja emisije štetnih gasova približava Australiju saveznicima, uključujući Kanadu, Južnu Koreju i Japan, ali ostavlja zemlju - godinama izopštenu u klimatskoj politici među razvijenim zemljama - da zaostaje za SAD, Evropskom unijom i Velikom Britanijom.
Prema zakonu koji je odobrio senat sa 37 glasova za i 30 protiv, Australija će prvi put u svojoj istoriji odrediti klimatske ciljeve, a ministar energetike i klime Chris Bowen moraće da daje godišnju izjavu parlamentu o napretku vlade u pogledu emisija. Ipak, detalji o tome kako će Australija tačno smanjiti zagađenje ugljenikom doći će kroz buduće zakone.
To je u suprotnosti sa zemljama poput SAD, koje su postavile jasne detalje - i specifično finansiranje - o tome kako planiraju da postignu klimatske ciljeve u Zakonu o smanjenju inflacije predsednika Joea Bidena, usvojenom prošlog meseca.
Manje stranke koje se zalažu za klimu, nezavisni zakonodavci i aktivisti, uključujući milijardera tehnološkog tajkuna Mikea Cannon-Brookesa, vršili su pritisak na laburističku vladu Albanesea da nastavi sa planovima za suzbijanje emisija i doveli su u pitanje stalnu podršku njegove administracije fosilnim gorivima, uključujući odluku da se usprotivi amandmanu, pozivajući na zabranu novih razvoja uglja i gasa.
"Zakon treba da posluži kao odskočna daska za više akcija, mora da bude podržan kredibilnim klimatskim akcijama u svim sektorima privrede", rekla je u saopštenju Amanda McKenzie, izvršna direktorka Saveta za klimu, grupe za zastupanje. "Dvehiljadite su decenija prelomna za održavanje globalnog zagrevanja do granica koje se mogu preživeti."
Ipak, prihvatanje zakona je pobeda za Albanesea, koji je osvojio funkciju na majskim nacionalnim izborima, delom zbog obećanja da će pojačati akciju u vezi sa klimatskim promenama. Njegova laburistička vlada je saopštila da će preduzeti dalje mere za smanjenje emisija, uključujući jačanje sistema za smanjenje korporativnih emisija.
Zakon o klimi će se vratiti u Predstavnički dom, gde se očekuje da će brzo biti usvojen zbog većine laburističke vlade.
Australija se dugo smatrala globalno zaostalom u klimatskim akcijama, delom zbog svoje želje da zaštiti svoj status ključnog proizvođača fosilnih goriva. Nacija je najveći svetski izvoznik metalurškog uglja, drugi najveći otpremnik termalnog uglja i ključni snabdevač prirodnog gasa.
Zakon kojim se utvrđuje cena emisija ugljenika usvojen je 2011. pod tadašnjom premijerkom Juliom Gillard, ali ga je dve godine kasnije poništila Liberalna nacionalna koalicija desnog centra, koja je vodila kampanju protiv te mere i pobedila na izborima 2013. godine.