U najnovijoj gasnoj aferi u vezi sa hrvatskom Inom, koja je ovih dana izazvala pažnju javnosti i u kojoj se pričinjena šteta procenjuje na više od milijardu kuna, jedna od najvećih enigmi je kako niko drugi nije reagovao pred bankom koja je upozorila na moguće pranje novca. Mala, nepoznata, novoosnovana firma odjednom počinje da trguje enormnim količinama gasa, izvozi ga u inostranstvo, okreće stotine miliona kuna na svom računu, desetine i stotine miliona kuna prihoda sliva se privatnicima, a ni carina, ni poreznici, ni regulatori tržišta ne reaguju, već banka.
Stoga smo proučili dostupne finansijske izveštaje i pokušali da utvrdimo da li postoje tragovi koji bi mogli izazvati sumnju na lokaciju ventila kroz koji je Inin gas curio u inostranstvo. Za početak, ovo nije vidljivo iz dostupnih finansijskih izveštaja. OMS-Upravljanje - kompanija koja je, kako se navodi u saopštenju USKOK-a, Inin gas prvo prodavala preko Plinare istočne Slavonije, a potom direktno u inostranstvo - uopšte nema prijavljenih prihoda iz inostranstva.
Njeni izveštaji su rudimentarni, u najosnovnijoj formi koju zakoni dozvoljavaju i, uprkos činjenici da su njeni prihodi lani premašili dve stotine miliona kuna, a dobit 140 miliona, izveštaji sadrže tek nekoliko stavki. Prema dosadašnjim saznanjima, OMS-Upravljanje je prodao gas luksemburškoj kompaniji DKST International.
Mistični izveštaji
Ti prihodi, barem za prošlu godinu, evidentirani su na poziciji prihoda "po osnovu korišćenja sopstvenih proizvoda, dobara i usluga". To je stavka pod kojom se evidentiraju prihodi u iznosu ekvivalentne vrednosti dobara i usluga kada preduzeće koristi sopstvene proizvode. Na primer, kada fabrika olovaka koristi te olovke u svojim kancelarijama ili kada Ina koristi sopstveni proizvedeni gas za grejanje svojih prostorija.
Ono što proizilazi iz tih izveštaja i što je do sada objavljeno o aferi - OMS-Management je prošle godine prodao u inostranstvo oko dvesta miliona kuna gasa, a to se nigde ne vidi iz finansijskih izveštaja. Odmah se postavlja pitanje da li je to zaista rupa kroz koju može da procuri još gasa, nafte i još nečega. Kao najkonkretniji odgovor nameće se ista misao koja se provlači kroz celu aferu: verovatno da, ali počinioci bi trebalo da budu malo sofisticiraniji.
Prema zakonu, OMS-Upravljanje bi postala obavezna za reviziju tek za ovu godinu. Naredne godine bi revizija revidirala izveštaje za 2022. godinu, ali bi uključila i pregled finansijskih rezultata za 2021. godinu. Tako, čini se, postoji kontrola koja, ako ni poreznici ni carinici već nisu primetili ništa neobično, mogla bi da utvrdi nepravilnosti. U ovom slučaju, konkretno, da prihodi iz inostranstva nisu ni evidentirani.
Plaćeni porezi
Međutim, uprava OMS-a postala je dužna za reviziju jer je 2021. imala prihode veće od 60 miliona kuna i imovinu veću od 30 miliona kuna. Šta da su Damir Škugor i njegov tim bili malo manje grabežljivi i posložili rezultate tako da OMS-Upravljanje ne bi postao ni obavezan za reviziju. Ili da su osnovali nekoliko manjih firmi, podelili svoj plen među njima, pa opet "slučajno" nešto pogrešno proknjižili?
U celom slučaju pomalo bizarna je i činjenica da je bar deo nemoralno zarađenog novca uredno plaćen porezom na dobit. Za 2021. impresivnih 25,7 miliona kuna. Nije poznato da li su fizička lica umešana u celu priču prijavila i prihode, odnosno porez na dohodak, ali s obzirom na to da Poreska uprava ima uvid u sve tekuće račune građana, normalno bi bilo očekivati da će poreski organi reagovati kada na računu penzionera neočekivano se pojavi nekoliko desetina ili stotina miliona kuna.