Uprava i Nadzorni odbor Ine nisu odlučivali o spornim ugovorima koji su predmet USKOK-ove istrage, saopštili su iz Ine i time potvrdili informaciju koju je Bloomberg Adria neslužbeno dobila. Damir Škugor, koji je menadžer tri nivoa ispod uprave Ine, imao je ovlašćenje da potpisuje ugovore vredne do 20 miliona evra uz potpis njegovog zamenika. U skladu sa svojim ovlašćenjima, Damir Škugor je potpisnik svih ugovora koji su predmet istrage.
Ina će pokrenuti postupak raskida radnog odnosa s Damirom Škugorom, revidiraće sve postojeće ugovore o prodaji gasa i pokrenuće sve moguće pravne radnje, poručuju iz te kompanije.
U narednim danima održaće se vanredne sednice uprave i nadzornog odbora Ine.
"Na sednici Nadzornog odbora članice MOL Grupe predložiće pokretanje temeljne i detaljne istrage kako bi se razumeli svi delovi slučaja Škugor, uključujući i kontrolni mehanizam unutar Ine. MOL Grupa predlaže da se interna istraga učini dostupnom nadležnim telima", saopštila je MOL Grupa.
U Ini već traje detaljna istraga ovog slučaja, a posledično će se uvesti i dodatni mehanizmi kontrole. Snabdevanje tržišta gasom nije ni na koji način ugroženo, pišu u svom saopštenju, koje se delimično može protumačiti i kao odgovor na kanonadu ministra privrede održivog razvoja Davora Filipovića ranije u ponedeljak.
"Bilo je nekih koji su pokušali dovesti u pitanje moju odgovornost. Sporni ugovor potpisan je dva mjeseca prije nego što sam došao u Nadzorni odbor. Sve se događalo od 2020. Poznato je tko je tada bio u Nadzornom odboru, tko je bio predsjednik Uprave Ine", kazao je ministar privrede i održivog razvoja Davor Filipović komentarišući aferu s preprodajom gasa kojom je najveća hrvatska naftna kompanija oštećena za milijardu kuna.
"Zatražiću reviziju plinskog biznisa 2020. Ta revizija će obuhvaćati i ulogu Uprave i Nadzornog odbora, cijene plina, ugovore... Važno je napraviti i nezavisnu reviziju, to ću zatražiti", rekao je Filipović.
Istakao je da se tu radi o četvrtom nivou odlučivanja u Ini, što, prema njegovom mišljenju, ekskulpira i njegovog prethodnika na mestu ministra privrede Tomislava Ćorića. Na informacije da je Vlada bila upozorena, ali nije reagovala, ponovio je da on lično nije bio upozoren te da uprava Ine mora ponuditi mnogo odgovora.
Odgovornost nadzornika
Nakon što je Filipović povukao pitanje odgovornosti Nadzornog odbora, za Bloomberg Adriju se po tom pitanju oglasio i bivši predsednik NO Ine Damir Vanđelić.
Poručio je da NO nije bio upoznat sa spomenutim ugovorom, a da prve rezultate te poslovne saradnje nije uspeo da vidi jer je razrešen dužnosti pre podnošenja prvog izveštaja o poslovanju od oktobra do decembra 2021. godine, iz kog su se eventualno mogle iščitati određene nepravilnosti.
Društvo u NO Vanđeliću je pravio i predsednik Hrvatske gospodarske komore (HGK) Luka Burilović, koji takođe tvrdi da ugovor nije došao do NO.
Otkucale ih banke
Iz USKOK-a su se pak pohvalili kako su blokirali 813 miliona kuna u osam poslovnih banaka na 16 računa i šest otvorenih investicionih fondova, a blokirane su i nekretnine.
"Blokada 813 milijuna kuna u aferi preprodaje Ininog plina najveća je u povijesti Ureda za sprječavanje pranja novca, a prvu informaciju o mogućim malverzacijama ured je primio iz bankarskih krugova", izjavio je u ponedeljak šef Kancelarije za sprečavanje pranja novca pri Ministarstvu finansija Ante Biluš.
Rekao je kako je sve krenulo putem obaveštenja nekoliko banaka, a rezultiralo je blokadom sredstava u subotu.
"Za ono što je završilo na tom računu je i izdata blokada. Sve što je tamo stizalo je osigurano za neku kasniju fazu kaznenog postupka", zaključio je Biluš.
I Plenković je komentarisao
Premijer Hrvatske Andrej Plenković takođe se komantarisao slučaj, rekavši da njemu "nije poznato" kako im je promaklo to potpisivanje ugovora.
Pored toga, Plenković je dodao da je stekao utisak da su državne institucije brzo primetile problem sa dotičnim ugovorima.
- Pisanju pomogla Vanja Popović
Više pročitajte o ovoj temi na Bloomberg Adria Hrvatska