Ishod američkih predsedničkih izbora koji se održavaju 5. novembra će po svemu sudeći biti najneizvesniji dosad. Ankete pokazuju da su Kamala Harris i Donald Trump gotovo izjednačeni i da bi agresivna reklamna kampanja i pristup od "od vrata do vrata" mogli da odluče ko će ovoga puta ući u Belu kuću.
Prema anketi Bloomberg News/Morning Consult poll, u svih sedam ključnih država (Arizoni, Nevadi, Viskonsinu, Mičigenu, Džordžiji, Severnoj Karolini i Pensilvaniji) kandidati su izjednačeni, sa po 49 odsto podrške među biračima.
I dok se Trump u ovoj turbulentnoj kampanji koju je obeležio pokušaj atentata na njega, i odustajanje Joe Bidena od kandidature, trudi da pridobije one koji obično ne izlaze na izbore, Kamala Harris je odlučila da prikupi što više ženskih glasova, kao i glasove umerenih republikanaca koji nisu odani Trumpu.
Opširnije
Trump u intervjuu za Bloomberg nije hteo da odgovori da li bi smenio Powella, predsednika Feda
Republikanski predsednički kandidat Donald Trump branio je svoje planove da revidira američku ekonomiju kroz drastična povećanja carina.
16.10.2024
Harris pred donatorima obećala pomoć za AI i kriptovalute
Potpredsednica SAD Kamala Harris iznela je svoju ekonomsku agendu donatorima u Njujorku.
23.09.2024
Donald Trump preživeo još jedan atentat, FBI istražuje slučaj
Agenti tajne službe otvorili su vatru na čoveka koji je držao pušku na golf terenu Donalda Trumpa na Floridi.
16.09.2024
Tokom debate Harris i Trumpa na društvenim medijima vodio se rat
Deo plana potpredsednice Harris za debatu bio je da podstakne Trumpa da kaže stvari koje bi mogle da postanu viralni video-klipovi na društvenim mrežama.
11.09.2024
Harris ima veće šanse nakon debate sa Trumpom: pet ključnih tačaka
Tržišta su na početku debate kandidatima davala jednake šanse, ali se situacija razvijala u korist Harris.
11.09.2024
Harris se bolje kotira od svog rivala u anketi kada su u pitanju određene lične osobine koje bi mogle da pomognu u privlačenju nezadovoljnih republikanaca. Kada su upitani koji kandidat najbolje odgovara opisima poput mentalne spremnosti, poštenja i saosećanja, birači iz ključnih država su u velikoj meri izabrali Harris. Ovi birači su takođe češće označavali Trumpa kao opasnog.
Međutim, bivši predsednik ima svoje prednosti, pa birači smatraju da je on iskusan, patriotski nastrojen i snažan lider. Kada su u pitanju ključne teme, Trump ima prednost u najvažnijoj od njih - ekonomiji. Oko 50 odsto verovatnih birača iz ključnih država veruje da će Trump bolje voditi ekonomsku politiku, dok 45 procenata preferira Harris, piše Bloomberg.
U završnici kampanje, Kamala Harris će u utorak uveče održati završni govor na Nacionalnom molu u Vašingtonu, i pokušaće da predstavi Trumpa kao čoveka obuzetog zamerkama i osvetom, u nadi da će Amerikanci biti spremni da se okrenu budućnosti. Visoki zvaničnik iz kampanje Kamale Harris rekao je i da će ona u svom govoru navesti da egoizam njenog republikanskog protivnika potiskuje potrebe američkog naroda, preneo je Bloomberg.
Demokratska kandidatkinja će u svom govoru izneti i stav o ekonomskim politikama koje imaju za cilj smanjenje troškova i unapređenje života srednje klase. Njen izborni tim se nada će pominjanjem Trumpa i podsećanjem na to da je njegova prethodna vladavina bila "haotična" pridobiti one koji još uvek oklevaju da joj daju podršku. Anketa pokazuje da su ovim biračima najvažnije teme uglavnom ekonomija, imigracija, demokratija i abortus.
Profesor Beogradske bankarske akademije doktor Ismail Musabegović kaže da je ova kampanja neka vrsta teatra u kojoj kandidati pričaju razne stvari, ali da li će se oni ostvariti to je pitanje vremena. Kako kaže ono što je evidentno je duboka podeljenost u američkom društvu. "Politike koje zastupaju Kamala i Trump su potpuno drugačije, i glavne poruke su da će Kamala verovatno nastaviti Bidenovu politiku. To znači razvijanje lokalne infrastrukture, ulaganje u obnovljivu energiju, pomoć privredi i ljudima, zdravstvo. Za razliku od nje, čini mi se da poruke Trumpa idu u jednom drugom pravcu. To je neka zaštita američkog tržišta, kroz carine i razne druge otežavajuće okolnosti za strance i robu koja dolazi. To znači da on najavljuje 10 odsto carina na svu robu koja ulazi u SAD, na kinesku one iznose čak 60 odsto, što bi svakako izazvalo određene trgovinske tenzije naročito između Kine i Amerike", navodi Musabegović.
|
Demokrate su u proteklih nekoliko nedelja bile podeljene oko toga koliko Harris treba da kritikuje Trumpove zapaljive komentare, a koliko bi vremena u govorima trebalo da posveti svojoj viziji. Njen tim se nada da će ona uspeti da pobedi u Pensilavniji i Vinskonsinu, dok su manje sigurni u ishod izbora u Mičigenu. Tas na vagi mogli bi da budu Amerikanci arapskog porekla koji verovatno neće glasati za Harris, jer su nezadovoljni reakcijom predsednika Joea Bidena na napade Izraela na Gazu.
Što se tiče ekonomije, Haris je obećala da će uvesti veći poreski kredit za decu u iznos od 6.000 dolara, a namera joj je i da obezbedi 25.000 dolara pomoći za one koji prvi put kupuju kuću. Ona je navela i da će ubrzati pregovore Medicera o ceni lekova na recept, i doneti mere koje bi pomogle prilikom plaćanje nege za starije građane.
Očekuje se da će Haris u svom govoru ekonomsku agendu uporediti sa Trumpovom ekonomskom agendom, za koju zvaničnik iz njene kampanje kaže da se vrti oko smanjenja poreza za bogate ljude i korporacije, kao i jakih carina koje je Harrisova kampanja naziva "nacionalni porez na promet". Deo njenog argumenta je da bi carine koštale radničke porodice čak 4.000 dolara godišnje.
- U pisanju pomogla Nancy Cook.
- Tekst ažuriran videom.