Britanska Laburistička partija je u četvrtak dobila ogromnu većinu na izborima za poslanike Donjeg doma parlamenta, pokazala je izlazna anketa objavljena nekoliko trenutaka pošto je glasanje zatvoreno u 23.00 po srednjeevropskom vremenu. Prema njoj, lider laburista Keir Starmer će biti sledeći premijer.
Drugim rečima, čini se da je umorno biračko telo donelo poraznu presudu Konzervativnoj stranci premijera Rishija Sunaka, koja je na vlasti od 2010. Izbori se, kako piše Beta, održavaju u uslovima sumorne privredne slabosti, sve većeg nepoverenja u institucije i društva koje se raspada.
Prema pisanju stranih medija, brojanje glasova još traje, a predviđa se da će laburisti dobiti 410 od ukupno 650 mesta u novom sazivu parlamenta (za većinu je potrebno 326 mesta). Konzervativci bi prema prognozama mogli da osvoje 144 mandata.
Opširnije
Sunak protiv Starmera, sve što morate da znate o neizvesnim britanskim izborima
Britanski birači u četvrtak 4. jula izlaze na birališta kako bi odabrali članove Donjeg doma parlamenta.
04.07.2024
Pred Marine Le Pen teška borba za većinu na francuskim izborima
Više od 200 kandidata povuklo se iz drugog kruga, Bloombergova analiza otkriva da je uglavnom pogođeno Nacionalno okupljanje.
04.07.2024
Macronove greške progoniće Francusku i Evropu
Prošli periodi kohabitacije dogodili su se između vodećih stranaka.
03.07.2024
Usred previranja u Francuskoj, Nemačka se okreće Poljskoj
Ponovno razmišljanje o vezama između država pokazuje koliko izborni ciklusi mogu da promene i veze koje su bile jake kroz istoriju.
02.07.2024
Iako izgleda da očekivani rezultat prkosi nedavnim izbornim promenama udesno u Evropi, uključujući Francusku i Italiju, mnoge od takvih populističkih podvodnih struja teku i u Ujedinjenom Kraljevstvu (UK). Lider Reformske stranke Nigel Farage je pokrenuo trku sa antimigrantskim stavom svoje stranke "vratite našu zemlju" i umanjio podršku konzervativcima koji su se već bili suočili sa lošim izgledima.
UK je iskusilo niz turbulentnih godina - neke od njih su sami napravili konzervativci, a neke ne - zbog kojih su mnogi glasači pesimistični u pogledu budućnosti svoje zemlje. Izlazak iz Evropske unije (EU) praćen pandemijom kovida i ratom u Ukrajini ugrozio je privredu, dok su zabave za kršenje karantina koje su organizovali tadašnji premijer Boris Johnson i njegovo osoblje izazvali masovan gnev.
Johnsonova naslednica Liz Truss dodatno je uzdrmala privredu paketom drastičnih smanjenja poreza i potrajala je samo 49 dana na toj funkciji. Rastuće siromaštvo i rezovi u državnim službama doveli su do kritike da je "slomila Veliku Britaniju".
Laburistička partija levog centra koju predvodi Starmer već mesecima ima stabilno i značajno vođstvo po istraživanjima javnog mnjenja. Stranka nije vodila predizbiornu trku obećanjima da će usporena privreda ponovo rasti, da će investirati u infrastrukturu i učiniti UK supersilom čiste energije, ali su dobili podršku velikog dela poslovne zajednice i tradicionalno konzervativnih novina.
Konzervativci su priznali da izgleda da su laburisti krenuli ka pobedi. U poruci glasačima još u sredu Sunak je rekao da "ako je verovati anketama, naša zemlja bi se sutra mogla probuditi sa velikom većinom laburista koja je spremna da koristi svoju nekontrolisanu vlast" i pozvao birače da podrže konzervativce kako bi ograničili moć laburista.
Konzervativce su, u međuvremenu, mučili ispadi: Sunak se nije proslavio u međunarodnim kontaktima, posebno ne s Francuskom, nekoliko konzervativaca bliskih njemu je pod istragom zbog sumnji da su koristili insajderske informacije da bi se kladili na datum izbora pre nego što su oni objavljeni, a Sunak se borio i da otrese mrlje političkog haosa i lošeg upravljanja.