Narendra Modi položio je u nedelju zakletvu za treći uzastopni mandat na mestu indijskog premijera. Nakon što njegova hinduistička nacionalistička stranka BJP (Bharatiya Janata Party) nije uspela da osvoji apsolutnu parlamentarnu većinu, u vlasti će morati da se oslanja i na koalicione partnere.
Modi je položio zakletvu na ceremoniji koju je predvodio predsednik Droupadi Murmu, u indijskoj predsedničkoj palati Raštrapati Bhavan u Nju Delhiju.
Ovaj popularni sedamdesettrogodišnji lider tek je drugi indijski premijer nakon Javaharlala Nehrua, koji je ostao na vlasti i u trećem petogodišnjem mandatu. Ovo je prvi put da je BJP, za vreme Modijeve vladavine, potrebna podrška saveznika da formira vladu, nakon što su 2014. i 2019. godine osvajali ubedljivu većinu, prenela je Beta.
Opširnije
Indijske akcije neodlučne dok se Modi bori da oformi vladu
Indeks NSE Nifty 50 se kretao između gubitaka i dobitaka nakon što je u utorak izgubio skoro 400 milijardi dolara.
05.06.2024
Izbori u Indiji neizvesniji nego što se mislilo, berze pale
Indeks NSE Nifty 50 je pao za 5,4 odsto, što je najveći dnevni pad u više od četiri godine.
04.06.2024
Izbori u Indiji - obećanja blagostanja i privrednog rasta pred testom
Na šestonedeljne izbore u Indiji izlazi skoro milijardu glasača.
19.04.2024
Indija imala najveći IPO u godini, akcije skočile 35 odsto
U ranom trgovanju je cena akcija skočila na 769 rupija (8,6 evra).
12.04.2024
Većina indijskog stanovništva je hinduističko - čak oko 80 odsto od 1,4 milijarde stanovnika. Modijeve pristalice mu pripisuju zasluge za brz privredni rast i poboljšanje položaja Indije na svetskom nivou.
Međutim, njegovi kritičari kažu da potkopava indijsku demokratiju i njen status sekularne nacije napadima hinduističkih nacionalista na manjine u zemlji, posebno na muslimane, i sve manjim prostorom za drugačije mišljenje i slobodu medija. Njegovi politički protivnici doveli su u pitanje i ekonomske rezultate, ukazujući na visoku nezaposlenost i rastuću nejednakost uprkos snažnom privrednom rastu.
Modijeva pobeda je manje ubedljiva nego što se očekivalo. Nakon što su preliminarni rezultati pokazali da će vladajuća partija teže stići do većine u parlamentu nego što se to ranije mislilo, akcije kompanija povezanih sa vladinim ciljevima su pale. Rupija je oslabila u odnosu na dolar najviše u poslednjih 10 meseci, a prinos na 10-godišnje obveznice je porastao za 11 baznih poena, što je tada bio najveći dnevni skok od oktobra.