Partije sa desne strane političkog spektra osvojile su najviše glasova na izborima za Evropski parlament u Francuskoj i Austriji, dok su u Nemačkoj i Holandiji bile na drugom mestu, pokazuju preliminarni rezultati i projekcije zasnovane na izlaznim anketama.
Najviše glasova u Francuskoj dobila je krajnje desna stranka Nacionalno okupljanje, koja je osvojila 31,5 odsto, dok je upola manje glasova imala koalicija na čijem je čelu predsednik Emmanuel Macron, piše Beta.
Posle ubedljive pobede partije Marine Le Pen, Macron je raspustio parlament i raspisao vanredne parlamentarne izbore.
Opširnije
Indijske akcije neodlučne dok se Modi bori da oformi vladu
Indeks NSE Nifty 50 se kretao između gubitaka i dobitaka nakon što je u utorak izgubio skoro 400 milijardi dolara.
05.06.2024
Lokalni izbori: Vladajuća koalicija vodi u Beogradu i Novom Sadu, u Nišu nešto slabiji rezultat
Lista "Aleksandar Vučić - Beograd sutra" osvojila je 53 odsto glasova na izborima za Skupštinu grada Beograda.
02.06.2024
Iran će izbore za novog predsednika održati 28. juna
Potpredsednik Mohammad Mokhber će u međuvremenu vršiti ulogu predsednika, u skladu sa ustavom ove države.
21.05.2024
U Nemačkoj je najviše glasova dobila konzervativna koalicija Hrišćansko-demokratske unije (CDU) i Hrišćansko-socijalne unije (CSU) - 29,5 odsto, a krajnje desna Alternativa za Nemačku (AfD) 16,5 odsto.
Na trećem mestu su vladajuće socijaldemokrate kojima pripada i kancelar Olaf Scholz sa 14 odsto, dok su na četvrtom takođe vladajući Zeleni sa 12 odsto.
Prvo mesto u Italiji zauzela je desničarska stranka Braća Italije na čijem se čelu nalazi premijerka Georgia Meloni, sa 27,7 odsto, druga je socijaldemokratska Demokratska stranka sa 23,7 odsto, a treći Pokret pet zvezdica sa 11,1 odsto.
U Austriji je krajnje desna Slobodarska partija Austrije zauzela prvo mesto sa 27 odsto glasova, a druga je konzervativna Austrijska narodna stranka sa 23,5 odsto.
Najviše glasova u Španiji osvojila je konzervativna Narodna stranka - 32,4 odsto, a socijalisti premijera Pedra Sancheza su na drugom mestu sa 30,2 odsto.
U Poljskoj je prvo mesto zauzela proevropska Građanska koalicija premijera Donalda Tuska sa 38,2 odsto glasova, dok je opoziciona konzervativna stranka Pravo i pravda dobila 33,9 odsto glasova, prema izlaznim anketama, prenosi Beta.
Poljska radikalna desnica, stranka Konfederacija, osvojila je 11,9 odsto glasova, a demohrišćanski Treći put, Tuskov partner u vladi, 8,2 odsto.
U Mađarskoj je prvo mesto ubedljivo zauzela vladajuća koalicija oko stranke Fides Viktora Orbana sa 43,8 odsto glasova, a opoziciona koalicija Tisa 30,6 odsto.
Adria region
U Hrvatskoj je najviše glasova dobila vladajuća Hrvatska demokratska zajednica (HDZ) - 33,7 odsto, a druga je koalicija oko Socijaldemokratske partije Hrvatske (SDP) sa 27,8 odsto.
Treći je desničarski Domovinski pokret sa 8,7 odsto, četvrta zeleno-leva koalicija Možemo sa 5,8 odsto, a peta koalicija istarskih partija sa 4,7 odsto. Desna koalicija Most dobila je 3,7 odsto glasova.
U Sloveniji je najviše glasova dobila opoziciona Slovenačka demokratska stranka Janeza Janše, 31,8 odsto, dok je liberalni Pokret Sloboda premijera Roberta Goloba dobio 21,7 odsto. Zeleni su dobili 10,1 odsto, dve demohrišćanske liste su dobile 7,8 i 7,5 odsto, socijaldemokrate Tanje Fajon 7,5 odsto, a Levica 4,4 odsto.