Predsednik Kine Xi Jinping obećao je da nikada neće zaboraviti smrtonosno bombardovanje kineske ambasade u Beogradu od strane NATO-a. Kineski lider je to obećao nekoliko sati pre nego što je stigao u Srbiju u sklopu ture Evropom, čiji je cilj da prisvoji deo podrške koji Brisel pruža SAD.
"Na današnji dan pre 25 godina, NATO je flagrantno bombardovao kinesku ambasadu u Jugoslaviji, ubivši tri kineska novinara", rekao je Xi u tekstu objavljenom u utorak u "Politici", najstarijem srpskom dnevnom listu. "To nikada ne smemo zaboraviti", dodao je on. "Nikada nećemo dozvoliti da se ponovi istorijska tragedija."
Tokom NATO bombardovanja Jugoslavije 1999. godine, američki projektili su ubili tri kineska novinara u napadu koji je Bela kuća kasnije nazvala greškom i okrivila neispravne mape. Taj događaj izazvao je široke antiameričke proteste širom Kine i učvrstio nepoverenje Pekinga prema grupama koje predvode SAD, kao što je Severnoatlantski savez.
Opširnije
Xi Jinping u drugoj poseti Srbiji u osam godina
Predsednik Kine Xi Jinping u utorak počinje dvodnevnu zvaničnu posetu Srbiji, na poziv predsednika Aleksandra Vučića.
07.05.2024
Mađarska planira da potpiše bar 16 sporazuma sa Kinom tokom posete Xija
Mađarska planira da potpiše najmanje 16 sporazuma sa Kinom tokom trodnevne posete predsednika Xi Jinpinga.
06.05.2024
Macron poziva na jačanje ekonomskih veza s Kinom
Francuski predsednik Emmanuel Macron pozvao je na stvaranje novih ekonomskih veza s Kinom
06.05.2024
Putin putuje u Kinu par dana nakon inauguracije
Ruski predsednik Vladimir Putin planira da poseti Kinu nešto više od nedelju dana nakon početka svog novog mandata, saznaje Bloomberg.
03.05.2024
Xijeva poseta Srbiji tačno četvrt veka nakon bombardovanja deo je turneje kroz tri države koja, pored Srbije, obuhvata i posete Francuskoj i Mađarskoj. Kineski lider pokušava da ubedi evropske države da je ogromna kineska ekonomija prevelika da bi je ignorisali, dok Brisel pokreće salvu trgovinskih istraga Kine i usklađuje se sa Vašingtonom oko zabrinutosti zbog kineskih kapaciteta i rizika za nacionalnu bezbednost.
Dešavanja na političkoj sceni pojačava činjenica da će Xi biti u Evropi istog dana kada ruski predsednik Vladimir Putin preuzima svoj peti mandat, dok u Zapadnoj Evropi raste zabrinutost zbog njegovog rata u Ukrajini.
Xijeva kritika NATO-a pomaže da se objasni obrazloženje njegove vlade za podršku Kremlju nakon invazije. Kineski zvaničnici su više puta spominjali bombardovanje Beograda poslednjih godina, dok je Peking signalizirao solidarnost sa stavom Rusije da je agresija NATO-a na njene granice zahtevala rat.
Američki i evropski lideri pozvali su Xija da iskoristi svoj odnos sa Putinom da okonča ono što je nemački kancelar Olaf Scholz nedavno nazvao "ludim ratom" tokom putovanja u Peking.
Xi je rekao svom francuskom kolegi u Parizu u ponedeljak da se protivi tome da se rat u Ukrajini "koristi da se prebaci odgovornost na treću zemlju, naruši njen imidž i podstakne novi Hladni rat". Predsednik Emmanuel Macron je ponovio da nema bezbednosti u Evropi ako nema bezbednosti u Ukrajini.
Veze između Kine i Srbije, koja nije članica EU, ojačale su pod Xijem, čak i dok se širi odnosi Pekinga sa Evropom otežavaju oko pitanja ljudskih prava i trgovinskih sporova.
Xi je u tekstu "Politike" napisao da je prijateljstvo između Pekinga i Beograda "skovano krvlju naših sunarodnika" i da će "rasti visoko i čvrsto".