Senator Marco Rubio želi da SAD sankcionišu kinesku kupovinu nafte i drugih energenata iz Rusije u pokušaju da prekinu finansiranje rata te zemlje protiv Ukrajine.
Kineski uvoz ruske sirove nafte porastao je ove godine pošto je najveći svetski potrošač energije kupio jeftino barele koje su evropski kupci izbegavali. Prekid dotoka ruske sirove nafte u Kinu mogao bi da stavi Peking u situaciju da se takmiči sa drugim velikim kupcima, poput Indije, za naftu sa Bliskog istoka i iz Afrike, što bi potencijalno povećalo cene.
Rubio, republikanac sa Floride, predstavio je, zajedno sa kolegama republikancima Rickom Scottom, takođe sa Floride, i Kevinom Cramerom iz Severne Dakote, nacrt zakona kojim bi se uvele kazne za sve subjekte koji osiguravaju ili registruju tankere koji isporučuju naftu ili tečni prirodni gas u Kinu iz Rusije, prema navodima iz Rubijeve kancelarije.
Opširnije
Kissinger upozorava na opasnost od sukoba sa Kinom
Biden i prethodne administracije bili su pod prevelikim uticajem američkog gledanja na Kinu, rekao je Kissinger.
20.07.2022
Kina i Indija od Rusije pazarile energente za 24 milijarde dolara
U samo tri meseca od početka rata u Ukrajini
06.07.2022
Savetnik Narodne banke Kine kaže da će Kina teško postići željeni BDP
Kina je računala na BDP od 5,5 odsto ove godine.
27.06.2022
Kupovinom ruske energije, Kina podržava rat te zemlje u Ukrajini, smatra Rubio. "Svaki entitet, uključujući kineske državne kompanije, koji im pomaže u tim naporima, trebalo bi da se suoči sa ozbiljnim posledicama", rekao je on u saopštenju.
Predlog bi bio na dugačkom štapu da dobije glas u Senatu pod kontrolom demokrata. To je suprotno politici Bajdenove administracije, čiji je cilj da održi zalihe nafte, dok istovremeno ograničava ruski energetski prihod.
Sekretarka finansija Janet Yellen iznela je ideju o ograničenju cene koja bi omogućila kupcima da nastave da koriste rusku naftu ako pristanu da plaćaju stope ispod tržišne. Administracija još uvek pokušava da uobliči tu politiku i pridobije evropske saveznike za ovu ideju, te da ih uveri da Rusija neće jednostavno zavrnuti slavine.
Ruska invazija na Ukrajinu uzburkala je naftna tržišta, povećavši cene za oko 30 odsto do sada ove godine, zbog zabrinutosti da će ruska nafta biti isključena iz globalne trgovine i podstaći ionako zategnuto tržište. Evropske zemlje već razmatraju racionalizaciju potrošnje prirodnog gasa, od kojeg većinu kupuju od Rusije, kako bi sačuvale zalihe za zimu.
Portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Zhao Lijian napao je Rubija tokom redovnog brifinga za štampu u Pekingu, rekavši da je poznato da krivi Kinu za sve i da ne poznaje političku etiku.
Zhao je dodao da je Kina uvek protiv jednostranih, nezakonitih sankcija i dugoročne jurisdikcije koje nemaju osnovu u međunarodnom pravu.