Premijer Mario Draghi ponudio je ostavku italijanskom predsedniku, što povećava izglede za vanredne izbore već početkom oktobra.
Bivši šef Evropske centralne banke saopštio je svoju odluku predsedniku Sergiju Mattarelli na sastanku u četvrtak ujutru, navodi se u saopštenju iz kabineta predsednika. Vlada će nastaviti da obavlja poslove koji su u toku.
Draghi je ranije danas najavio u parlamentu da će u toku dana formalno predati svoju ostavku predsedniku. Neposredno posle Draghijeve objave akcije u Italiji su pale, a prinosi na desetogodišnje državne obveznice su porasle.
Opširnije
Draghi dobio poverenje, ali ne i podršku partnera
Iako mu je izglasano poverenje, italijanski premijer Mario Draghi je primoran da da ostavku ako želi da sačuva obraz.
20.07.2022
Italijanska koalicija nadomak raspada, stranke napuštaju Draghija
Tri ključne stranke u Italiji najavile su da neće podržati premijera Marija Draghija i pad italijanske vlade čini se neminovnim.
20.07.2022
Italijanska kriza mogla bi ubrzati ECB
Objava novog instrumenta očekuje se u četvrtak.
18.07.2022
Italijanski premijer, koji se prethodno nalazio na čelu Evropske centralne banke, hteo je još prošle nedelje da da ostavku ali je Mattarella tada odbio da je prihvati jer je želeo da Draghi nastavi pregovore sa parlamentarcima o sastavljanju nove vlade.
U sredu uveče tri koaliciona partnera povukla su poverenje Draghiju i time je efektivno pala njegova vlada uprkos tome što je preživeo glasanje o poverenju. Draghi je na čelu italijanske vlade od februara 2021.
Najveća neslaganja u vladi nastala su zbog plana italijanskog premijera da pokuša da smanji inflaciju i visoke cene energenata sa čim se nije slagao Pokret pet zvezda. Draghijev odlazak sa vlasti će pritom dovesti u pitanje 200 milijardi evra koje Italija trebalo da dobije od Evropske unije u zamenu za reforme koje bi podstakle konkurenciju.
Očekuje se da će Mattarrella raspisati izbore za oktobar, što će doprineti daljoj nestabilnosti u Evropi koja, uprkos ponovnom pokretanju Severnog toka, brine o snabdevanju gasa ove zime. Italija je posebno pogođena energetskom krizom koja gura potrošačke cene nagore jer će rast kamatnih stopa u Evropi značajno povećati već skupo italijansko zaduživanje.
Prinosi na desetogodišnju državnu obveznicu Italije porasli su za 0,137 poena na 3,604 odsto u 09:32 u Rimu. Istovremeno, FTSE MIB pao je 2,35 odsto.
Zbog velikog pritiska na italijanske obveznice, ECB će biti pod dodatnim pritiskom da pokrene aranžman koji bi sprečio fragmentaciju.