Privremene institucije samouprave na Kosovu i Metohiji i njihova centralna monetarna institucija najavili su da će od početka februara evro biti jedina valuta, čime bi se efektivno ukinuo dinar kao platežno sredstvo.
Narodna banka Srbije (NBS) i predstavnici srpskih vlasti osudili su potez zvanične Prištine, a iz Evropske komisije su od privremenih institucija zatražili obrazloženje odluke o uvođenju evra kao jedine valute.
Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković je ocenio da se radi o "jednoj od najtežih odluka donetih do sada od strane premijera privremenih prištinskih institucija Aljbina Kurtija, koja za cilj ima egzodus Srba".
Opširnije
Vučić i Stoltenberg najavili nove vojne vežbe Srbije i NATO
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se u utorak u Beogradu sa generalnim sekretarom NATO Jensom Stoltenbergom.
21.11.2023
Turska preuzima vođstvo nad NATO snagama na KiM
Turska ima bliske odnose i sa Beogradom i sa Prištinom.
05.10.2023
Vučić: Ubijeno troje Srba sa Kosova i Metohije, dvoje teško ranjeno
Vučić je negirao da su u tome učestvovali Vojska Srbije ili Žandarmerija.
24.09.2023
Propali pregovori u Briselu, Kurti odbio predlog EU
Aleksandar Vučić rekao je da su pregovori beogradske i prištinske delegacije u Briselu neuspešno okončani.
14.09.2023
Evropska komisija je, s druge strane, zatražila od Kosova da objasni razloge uvođenja evra kao jedine valute, istovremeno tražeći da se izbegnu neusaglašeni potezi koji loše utiču na normalizaciju odnosa između Beograda i Prištine.
"Mi istinski snažno pozivamo obe strane da to pitanje rasprave u okviru dijaloga uz posredovanje Evropske unije", rekao je Petar Stano, portparol Evropske komisije.
Odluku je osudila i NBS, rekavši da ona praktično znači nemogućnost isplate zarada, penzija, socijalnih davanja i drugih prihoda srpskom stanovništvu u dinarima.
"Najavljene mere, koje su suprotne ne samo elementarnim međunarodnim standardima u oblasti finansija i bankarstva već i do sada uspostavljenim dogovorima i načinu na koji su se odvijali dinarski gotovinski tokovi već godinama, usmerene su isključivo na uskraćivanje osnovnih prihoda koje stanovništvo i privredni subjekti ostvaruju u dinarima na Kosovu i Metohiji, a samim tim i na onemogućavanje elementarnih uslova za opstanak pre svega srpskom stanovništvu. Najavljenim merama potpuno se arbitrarno, proizvoljno i diskriminatorno uređuje oblast gotovinskih platnih transakcija i menja način na koji je godinama funkcionisao transport dinara, te praktično onemogućava gotovinski platni promet u dinarima", piše u saopštenju NBS.
"Važno je napomenuti da na Kosovu i Metohiji u ovom trenutku ne postoji nikakva druga zvanično uspostavljena valuta, niti je to evro. Ovo potvrđuju i Evropska unija i Evropska centralna banka u svojim javno dostupnim informacija, jer evro ne mogu izdavati, niti uvesti kao valutu zemlje koje nisu članice Evropske unije i ne ispunjavaju „kriterijume iz Mastrihta za pristupanje zoni evra", kažu iz NBS.
I na sajtu Evropske centralne banke (ECB) piše da evro nije legalno sredstvo plaćanja na Kosovu i Metohiji, s obzirom na to da je zvanična Priština jednostrano usvojila evropsku valutu 2002. godine.
Međutim, postoje zemlje koje nisu članice Evropske unije a koriste evro kao valutu.
Iz NBS se pozivaju na formulaciju na sajtu ECB. "Jasno se navodi da 'zakonsko sredstvo plaćanja' (eng. legal tender) na Kosovu i Metohiji nije evro, već je reč samo o tome da je evro faktički prihvaćen kod (dela) stanovništva. Samim tim, ne može se naprečac i bez osnova zabraniti ni upotreba dinara na Kosovu i Metohiji", rekli su iz NBS.
Prema uredbi prištinskih vlasti, "ostale valute koje nisu evro mogu se koristiti u Republici Kosovo samo kao dragocenosti za čuvanje u fizičkom obliku ili na bankovnim računima u neevro valutama, za međunarodna plaćanja u valutama van evra i za devizne aktivnosti", prevodi Kosovo online.