Evropska komisija preporučuje Evropskom savetu da otvori pristupne pregovore sa Ukrajinom i Moldavijom, a uslovno i sa Bosnom i Hercegovinom, izjavila je u Briselu predsednica EK Ursula von der Leyen.
Na predstavljanju paketa proširenja za 2023. godinu, Von der Leyen je rekla da Komisija preporučuje otvaranje pregovora sa BiH kada ta zemlja dostigne potreban nivo usklađenosti sa kriterijumima za članstvo u EU, prenosi Beta.
Evropska komisija preporučuje Evropskom savetu i da Gruziji dodeli status kandidata za članstvo, pod uslovom da sprovede određene reforme, kazala je ona i navela da je Ukrajina sprovela više od 90 odsto koraka koje je trebalo na osnovu prošlogodišnjeg Izveštaja EK. Evropska komisija preporučuje Evropskom savetu i da usvoji pregovarački okvir za Ukrajinu kada ona sprovede reforme koje su u toku.
Opširnije
Od EU dve milijarde bespovratno i četiri milijarde evra kredita
Predloženo sedam prioriteta
08.11.2023
Taktika ne može biti zamena za strategiju – odnosi Srbije i Kine
Dva događaja, jedan direktno povezan sa Srbijom i drugi koji tu vezu samo naslućuje, dogodila su se u drugoj polovini oktobra.
22.10.2023
Kad je reč o BiH, Von der Leyen je navela da je EK prepoznala brojne pozitivne političke i pravne korake i konstatovala napredak u borbi protiv organizovanog kriminala i pranja novca, ali i da izražava zabrinutost zbog neustavnih zakona koje je usvojio parlament Republike Srpske. Komisija će izvestiti o napretku u martu 2024. godine.
Evropska komisija preporučila je Evropskom savetu dodeljivanje statusa zemlje kandidata i za Gruziju, takođe nakon ispunjenja 12 ključnih prioriteta.
U Ukrajini je odluka o dodeli statusa kandidata za članstvo u EU "stvorila snažnu reformsku dinamiku, uprkos ratu koji je u toku, a uz snažnu podršku naroda Ukrajine". Ukrajinska vlada i parlament, dodaje se u izveštaju, pokazali su odlučnost da rade na napretku u ostvarivanju sedam ključnih koraka. Ukrajina je reformisala organe sudske uprave, radila na evidenciji o istragama i presudama za korupciju na visokom nivou i ojačala svoj institucionalni okvir.
EK: U S. Makedoniji nema napretka u pravosuđu i borbi protiv korupcije
Nema napretka u pravosudnom sistemu Severne Makedonije, niti u prevenciji i borbi protiv korupcije, ocenjeno je u danas objavljenom godišnjem izveštaju. U izveštaju za 2023. izdvojen je Sudski savet Severne Makdonije zbog kontroverzne smene predsednice Vesne Dameve, što je povećalo zabrinutost zbog štetnog političkog uticaja na rad tog tela.
Evropska komisija navodi da je u Severnoj Makedoniji korupcija i dalje rasprostranjena u mnogim oblastima i da izaziva zabrinutost. Primećuje se da se suđenja za visoku korupciju odlažu i vraćaju na ponovno suđenje, što u nekim slučajevima dovodi do zastarelosti krivičnog dela.
Evropska komisija smatra da na brzinu usvojene izmene Krivičnog zakonika za smanjenje maksimalnih kazni za slučajeve korupcije štetno utiču na sposobnost vlasti da istražuju i krivično gone takva dela.
Severna Makedonija je pohvaljena zbog dobrog napretka u potpunom skladu sa zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom EU.