U izveštaju o proširenju Evropske komisije koji je predstavljen danas, preporučeno je da se Bosni i Hercegovini dodeli status kandidata. Iako zemlja nije ispunila svih 14 kriterijuma za pristupanje, Komisija ocenjuje da je postigla značajan napredak.
Komisija u godišnjem izveštaju prati napredak šest zemalja koje žele da se pridruže Evropskoj uniji (EU), uključujući zemlje Zapadnog Balkana i Tursku. Evropski komesar za proširenje Oliver Varhelyi predstavio je izveštaj Evropskom parlamentu, u kom je istaknuto da Bosna i Hercegovina mora učiniti više u oblastima pravosuđa, borbe protiv korupcije, upravljanja migracijama i slobode govora.
Konačnu odluku o davanju statusa kandidata zemlji doneće Evropski savet, koji čine lideri država članica i koji se sastaje u decembru, rekao je Varhelyi. Pre početka pregovora, BiH će morati da ispuni svih 14 prioritetnih zahteva, a nedavni izbori pružaju priliku za brzo uspostavljanje institucija i usvajanje neophodnih reformi.
Krajem juna status kandidata dobile su Ukrajina i Moldavija, koje su dobile prioritet zbog ruske invazije na Ukrajinu. Izgleda da će Bosna i Hercegovina sada postati treći kandidat.
Dodeljivanje statusa je oblik "humanitarne pomoći", mada dobrodošao
S obzirom na dugačku listu neispunjenih zahteva, sumnja se da je ubrzani tempo procesa proširenja (isključivo) rezultat "iznenađujućeg napretka" zemalja kandidata.
"Status kandidata za Bosnu i Hercegovinu svakako nije rezultat reformi, napretka i pozitivnog rada vlade, već napretka na račun geopolitičkih odnosa, posebno rata u Ukrajini“, ocenjuje Rijad Durkić, glavni i odgovorni urednik u bosanskoj redakciji Bloomberg Adrije.
Ipak, bez obzira na razloge za odluku Komisije, pristupanje EU je u interesu Bosne i Hercegovine.
"U vreme svetske krize, BiH je sa svojim unutrašnjim podelama i snagom svetskih sila iz Rusije, Mađarske i SAD uspela da postane potencijalni kandidat. Iako je to oblik humanitarne pomoći ili neka vrsta makrokrize menadžmenta, ovaj 'napredak' bi mogao imati mnogo dugoročnih pozitivnih efekata", dodao je on.
Koja je uloga bila slovenačke vlade u procesu ulaska Bosne i Hercegovine u EU, pročitajte na linku.