Poslanici opozicije i organizatori protesta "Srbija protiv nasilja" bukom i zvižducima pokušali su u utorak da spreče početak rasprave Skupštine Srbije o 25 tačaka dnevnog reda, ali je vladajuća većina, s premijerkom Anom Brnabić na čelu, nastavila da govori uprkos buci.
Početak rada Skupštine obeležio je izlazak opozicije iz skupštinskih klupa, kao i zvižduci opzicionih poslanika upućeni članovima Vlade. Međutim, Brnabić je započela svoje izlaganje o rebalansu budžeta za ovu godinu i predlogu za ministra privrede, ignorišići buku koja ne prestaje, a nakon nje je govorio i predsednik Skupštine Vladimir Orlić.
Raspisivanje izbora
Poslanici opozicije traže hitno raspisivanje vanrednih parlamentarnih i beogradskih izbora do kraja ove godine kako bi opozicija kao svoj prvi korak nakon smene naprednjačkog režima ispunila zahteve građana, prenosi agencija Beta.
Opširnije
Izbori u narednih šest, sedam meseci, najavio Vučić
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da nam slede lokalni i pokrajinski izbori, a "sasvim verovatno" i parlamentarni.
20.08.2023
Poslanik Ekološkog ustanka Aleksandar Jovanović Ćuta izjavio je ranije danas da je deo opozicije odlučio da blokira rad današnje sednice Skupštine i dodao da je to mesto gde se "najbrutalnije" krše svi mogući zakoni. Poslanik Zeleno levog fronta Radomir Lazović ponovio je u Skupštini da će se današnja sednica neće održati dok opozicija ne dobije odgovor na zahtev za raspisivanjem vanrednih beogradskih i parlamentarnih izbora. Lazović je istakao da bi ti izbori trebalo da budu održani do kraja godine i da je to jedini način da se izađe iz krize.
Predsednik Skupštine Srbije Vladimir Orlić na to je odgovorio da sa zadovoljstvom prihvata želju opozicije da izađe na izbore i da će o tome obavestiti nadležne institucije. "Obavestićemo Vladu i predsednika i dobićete odgovor u najkraćem roku. A što se tiče pretnji da ćete da sprečite penzionere i majke da dobiju novac, to je nasilje. A izbori su odlična ideja, dobićete odgovor brzo i bićete zadovoljni odgovorom", rekao je Orlić.
On je naveo da su na dnevnom redu zasedanja važne teme, jer poslanici treba da razmotre rebalans budžeta nakon kojeg će biti povećane plate i penzije, a da deo opozicionih stranaka "želi to da spreči".
Dnevni red
Poslanici Skupštine Srbije započeli su novu vanrednu sednicu sa 25 tačaka dnevnog reda, a prva među njima je rebalans budžeta za 2023. godinu. Podsetimo, Predlogom zakona o izmenama i dopunama Zakona o budžetu predviđeno je da prihodi iznose 1.904 milijardi dinara i veći su za 60,6 milijardi dinara nego što je bilo planirano inicijalnim budžetom.
Predviđen fiskalni deficit budžeta Srbije iznosi 227,5 milijardi dinara, što je 2,8 odsto BDP, uz napomenu da je inicijalno projektovano 3,3 odsto, odnosno 264 milijarde dinara, tako da je postignut bolji rezultat od planiranog.
Rebalansom budžeta, kako je nakon usvajanja predloga objavila Vlada Srbije, trebalo bi da se obezbede sredstva za nove kapitalne projekte i investicije, i to dodatne 23 milijarde dinara, a ova izdvajanja su povećana sa 427,2 milijarde na 452,3 milijarde dinara, što je 5,6 odsto BDP.
Kako je navedeno, to znači novac za obilaznicu oko Kragujevca, početak izgradnje neophodne infrastrukture za specijalizovanu izložbu Ekspo, tunel u centru Beograda Karađorđeva - Bulevar despota Stefana, radove na izgradnji beogradskog metroa i Fruškogorski koridor.
Deo sredstava biće namenjen i za dodatne subvencije u poljoprivredi, kao i za lečenje retkih bolesti i lečenje u inostranstvu, prenosi agencija Beta.
Pored rebalansa, trebalo bi da poslanici razmotre predlog izmene Zakona o akcizama, odnosno da se od 1. oktobra još povećaju akciza na derivate nafte, duvanske prerađevine i alkoholna pića, kafu i tečnosti za punjenje elektronskih cigareta.
Na dnevnom redu je i predlog da se za ministra privrede izabere Slobodan Cvetković iz SPS-a, nakon što je u julu sa tog mesta smenjen nekadašnji kadar Jedinstvene Srbije Rade Basta.
Poslanici će razmotriti i izmene Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju i predlog zakona o upravljanju privrednim društvima koja su u vlasništvu Republike Srbije.
Na dnevnom redu biće i izmene i dopune Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima, izmene Zakona o dualnom obrazovanju, Zakona o prosvetnoj inspekciji, Zakona o Nacionalnom okviru kvalifikacija i Zakona o visokom obrazovanju.
Trebalo bi da poslanici razmotre i Predlog zakona o učešću civila u međunarodnim misijama i operacijama, izmene i dopune Zakona o kulturi i potvrditi više međunarodnih sporazuma.