Evropska unija planira da iskoristi to što Xi Jinping i Vladimir Putin neće prisustvovati ovonedeljnom sastanku Grupe 20 (G20) i da se obrati državama takozvanog globalnog juga na sastanku sa afričkim čelnicima na marginama samita.
Budući da se i kineski i ruski predsednik drže podalje od dvodnevnog skupa u Nju Delhiju, EU želi da iskoristi taj trenutak, prema izvorima upoznatim sa pripremama samita koji nisu želeli da budu imenovani u tekstu. Blok od 27 zemalja želi da pokaže da je ozbiljan u pogledu redefinisanja svog partnerstva s Afrikom, uprkos problematičnom nasleđu kolonijalizma, kažu sagovornici.
Među onima koji bi trebalo da učestvuju na samitu su predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, predsednik Evropskog saveta Charles Michel i nemački kancelar Olaf Scholz. S afričke strane učestvovaće, tvrde izvori, čelnici iz Južne Afrike, članice G20, kao i iz Egipta, Nigerije i Komorija, ostrvske države koja trenutno predsedava Afričkoj uniji.
Opširnije
Putin s Erdoganom: Sporazum o gasnom čvorištu vrlo blizu
Rusija je blizu sporazuma s Turskom o uspostavljanju centra za trgovinu prirodnim gasom.
04.09.2023
Xi obećava da će nastaviti da otvara tržište, ali pod sopstvenim uslovima
Kineski predsednik Xi Jinping rekao je da će ta zemlja nastaviti da se otvara na način da sledi sopstveni razvojni put.
02.09.2023
Xi zahtevao od članica BRIKS-a da ubrzaju napore za proširenje
Xi Jining na samitu u Južnoj Africi pozvao je BRIKS da ubrza planove za primanje novih članica.
23.08.2023
Kako BRIKS uzvraća udarac silama Zapada
BRIKS je multilateralna zajednica sveta u razvoju, država takozvanog globalnog juga.
22.08.2023
Ono što bi zapravo trebalo da bude "mini-samit" događa se usred takmičenja za globalni uticaj, koje se pojačava kako se zaoštrava američko-kineski sukob i podela oko ruskog rata protiv Ukrajine.
Iako su Kina i Rusija probudile odnos sa afričkim državama, što je uključivalo jačanje antikolonijalnog osećaja, povlačenje Putina iz crnomorskog sporazuma o žitu najviše je pogodilo zemlje u razvoju, što bi moglo ostaviti prostora Evropi da utiče na stav zemalja koje su odbile da osude rat Rusije protiv Ukrajine.
Na sastanku u Indiji 9. septembra, evropski zvaničnici žele da podrže nastojanja Afričke unije da postane stalna članica G20, rekli su izvori Bloomberga. Članstvo unije u G20 takođe je prioritet za domaćina samita, indijskog premijera Narendru Modija.
U maju, tokom posete sedištu Afričke unije u Etiopiji, Olaf Scholz podržao je inicijativu da blok postane stalna članica G20 kako bi više učestvovao u rešavanju globalnih problema poput klimatskih promena. Nemački kancelar tvrdio je da Afrika mora imati veću međunarodnu ulogu, što bi odrazilo njenu rastuću važnost u sve rascepljenijem i multipolarnom svetskom poretku.
Jači glas
Stalno članstvo, umesto statusa međunarodne organizacije koja je pozvana na samit, dalo bi Afričkoj uniji isti status kao i EU. To je deo nastojanja da se afričkim zemljama da jači glas kada međunarodne organizacije odlučuju o merama koje ih se tiču, uključujući rešavanje problema globalnog zagrevanja - koje je uglavnom uzrokovano emisijama iz zemalja G20.
Na dnevnom redu sastanka je i rasprava o posledicama ruskog rata protiv Ukrajine na globalnu bezbednost snabdevanja hranom, što je situacija koja preti eskalacijom pošto je Putin odbio da produži sporazum Ujedinjenih nacija o žitu nakon razgovora u ponedeljak sa turskim predsednikom Recepom Tayyipom Erdoganom.
Scholz takođe želi da iskoristi sastanak za pripremu međunarodne konferencije koja će se održati u Berlinu 20. novembra, na kojoj evropski i afrički zvaničnici žele da nastave "Dogovor s Afrikom", inicijativu čiji je cilj poboljšanje uslova za održiva ulaganja privatnog sektora u afričke zemlje, uključujući i infrastrukturu.