Kao ministar spoljnih poslova, očekivalo se da će kineski Qin Gang uvesti eru diplomatije koja će pomoći stabilnim geopolitičkim vezama. Umesto toga, njegovo iznenađujuće uklanjanje posle samo sedam meseci unelo je novu dozu neizvesnosti.
Bivši kineski ambasador u SAD postao je u utorak ministar spoljnih poslova sa najkraćim mandatom u svojoj zemlji, nakon što ga je najviše kinesko zakonodavno telo smenilo i vratilo na dužnost njegovog prethodnika Wang Yia.
Još uvek postoje pitanja o uzroku njegovog svrgavanja i da li će se nekadašnja zvezda kineske politike u usponu vratiti u javni život. Njegova smena mogla bi da zada udarac predsedniku Xi Jinpingu, koji je 57-godišnjaka uzdigao nad iskusnijim kolegama iz ministarstva.
Opširnije
Yellen: Odnosi SAD i Kine su na 'sigurnijem temelju'
Američka ministarka finansija Janet Yellen imala je pozitivan ali pragmatičan ton nakon što je završila putovanje u Kinu.
09.07.2023
Kina želi bližu saradnju sa ruskom vojskom
Li je rekao da se nada da bi dve mornarice mogle da ojačaju komunikaciju, redovno održavaju zajedničke vežbe i "prošire praktičnu saradnju".
03.07.2023
Kineski i ruski zvaničnici na sastanku u Pekingu nakon pretnje Putinu
Kineski ministar spoljnih poslova sastao se s ruskim zamenikom ministra spoljnih poslova u nedelju.
25.06.2023
Kineski ministar pozvao Blinkena da se odnosi država stabilizuju
Razgovor se odvija u vreme kada se Blinken navodno priprema za putovanje u Peking.
14.06.2023
Ruski premijer kaže da je saradnja sa Kinom na 'neviđenom' nivou
Ruski premijer Mikhail Mishustin rekao je kineskom premijeru da su bilateralni odnosi jači nego ikad.
24.05.2023
"Pad Qin Ganga iz milosti bio je neočekivan i nagao kao i njegovo uzdizanje iznad mnogih iskusnih diplomata", rekao je Daniel Russel, potpredsednik za međunarodnu bezbednost i diplomatiju na Institutu za politiku društva Azije. "Pošto se oba poteza pripisuju kineskom lideru, ova epizoda će se smatrati sramotnim propustom u proceni na vrhu."
Malo je kineskih zvaničnika tako brzo napredovalo u diplomatskim rangovima kao Qin. Nakon što je 2018. imenovan za zamenika ministra, trebalo mu je manje od pet godina da istovremeno preuzme zvanja ministra spoljnih poslova i državnog savetnika. Prethodnom kineskom ministru spoljnih poslova Wang Yiju bilo je potrebno nekih 17 godina da napravi isti korak.
Qinov veliki prodor dogodio se 2015, kada je dobio nadzor nad protokolom u ministarstvu spoljnih poslova, prvo kao šef odeljenja, a zatim kao zamenik ministra. Tokom tog šestogodišnjeg boravka organizovao je državne posete najviših lidera Kini. Verovatno je u toj ulozi Qin dobio pristup Xiju. Fotografisan je pored kineskog lidera tokom sastanka sa tadašnjim američkim predsednikom Donaldom Trumpom u Pekingu 2017.
Qin je 2021. poslat u Vašington, dok je još bio relativno nepoznat izvan diplomatskih krugova ili pekinškog novinarskog korpusa. To se ubrzo promenilo.
Bivši asistent za vesti u United Press International pokazao je njuh za odnose s javnošću, prihvatajući američku kulturu tako što je otvoreno prisustvovao bejzbol utakmici i vozio se u "tesli" sa Elonom Muskom. Takođe je davao umerene komentare na vruće teme, tvrdeći da bi Peking pokušao da spreči Rusiju da napadne Ukrajinu da je znao za njihove planove i da je umanjila rizik od rata sa Tajvanom.
Ta blaga poruka stajala je u suprotnosti sa ranijim pristupom snažnije konfrontacije kineskih diplomata i došla je u trenutku kada su tenzije između SAD i Kine porasle, o čemu svedoči oštra konferencija za štampu na Aljasci u godini kada je stigao u Vašington.
Ipak, Qinov uticaj u SAD bio je ograničen njegovim kratkim mandatom i izveštajima da su ga zvaničnici administracije Joe Bidena odbacili usred zahladnelih odnosa dve države. Napustio je Ameriku bez susreta sa državnim sekretarom Antonyjem Blinkenom.
Nakon što je imenovan za ministra spoljnih poslova u decembru prošle godine, Qin je nastavio da insistira na interesima Pekinga, istovremeno ublažavajući neka oštrija geopolitička pitanja.
Qin je u svom prvom telefonskom razgovoru sa svojim ruskim kolegom, nakon invazije Vladimira Putina na Ukrajinu u punom obimu, definisao odnose Kine i Rusije kao "nesavezništvo, nekonfrontaciju i neciljanje na treću zemlju". Prošlog meseca, bivši izaslanik je viđen kako pozdravlja Blinkena pre njihovog 7,5-satnog sastanka u Pekingu, njegovog poslednjeg velikog angažmana.
Ipak, Qin takođe nikada nije propustio priliku da protestuje protiv onoga što je video kao napor Zapada da obuzda Kinu. On je kritikovao koncept postavljanja zaštitnih ograda u kinesko-američke veze, odbacivši to kao taktiku Vašingtona da blokira svoju naciju. Takođe je uzvratio na kritiku nemačke ministarke spoljnih poslova Annalene Baerbock na račun stava Pekinga prema Tajvanu, ostrvu sa sopstvenom vlašću koje Komunistička partija smatra svojim.
I možda najvažnije, Qin je koristio svoju poziciju da obeća lojalnost Xiju. Na svom jedinom godišnjem brifingu za štampu u martu, Qin je obećao da će voditi ministarstvo u implementaciji "Xi misli", ezoteričnog koncepta koji je pomogao da se Xijev politički položaj podigne na nivo Mao Cedunga.
Kada je odgovarao na pitanje o Tajvanu, Qin je mahnuo crvenom knjigom kineskog ustava, čak ga je i citirao, kako je naglasio potrebu za "ponovnim ujedinjenjem". U aprilu, Qin je koristio forum javne diplomatije u Šangaju da otkrije Xijeve ideje o kineskoj modernizaciji.
Iako ostaju mnoga pitanja o tome zašto je Qin tako naglo uklonjen sa svoje pozicije, malo je verovatno da će Wangov povratak doneti bilo kakvu značajnu promenu u kineskoj diplomatiji.
"Stil ministra spoljnih poslova menja se i odgovara potrebama zemlje i najviših lidera", rekla je Yun Sun, direktor kineskog programa u Stimson centru u Vašingtonu.
"Sve dok se Xi i dalje drži iste ofanzive šarma", dodala je, "svi u ministarstvu spoljnih poslova će slediti isti ton".