Rusija je, nakon pauze koja je trajala od 2020. godine, ponovo počela da šalje naftu u Severnu Koreju, koja je pogođena sankcijama, produbljujući tako saradnju ove dve države. Iz SAD tvrde da ta saradnja uključuje i isporuke oružja iz Pjongjanga kao vid pomoći Kremlju u ratu protiv Ukrajine.
U izveštaju koji je ove nedelje objavio Odbor za sankcije Ujedinjenih nacija navodi se da je Rusija počela da šalje rafinirane naftne proizvode u Severnu Koreju u decembru 2022. godine, što se nastavilo i u 2023. godini. Podaci pokazuju da su pošiljke prekinute otprilike u oktobru 2020. godine. Međutim, od kada je ponovo uspostavljen sistem isporuka, Rusija je u ovu zemlju poslala oko 67.000 barela nafte.
Ponovno uspostavljanje isporuka nafte dolazi u trenutku kada se saradnja dugogodišnjih partnera primetno intenzivira, zbog čega se javlja zabrinutost da kroz to partnerstvo, koje pomaže Severnoj Koreji u teškoj ekonomskoj situaciji i predstavlja izvor naoružanja za ruskog predsednika Vladimira Putina u ratu protiv Ukrajine, obe zemlje potencijalno izbegavaju sankcije.
Opširnije
Cene nafte nastavile rast zbog podsticajne politike Kine
Nafta je zadržala oštar rast preko noći podstaknut i američkim planom obnove rezervi.
14.06.2023
Rusija razmatra napuštanje sporazuma o izvozu ukrajinskih žitarica
Sadašnji sporazum ističe sredinom jula, nakon dvomesečnog produženja.
13.06.2023
Rusija u julu postavlja nuklearno oružje u Belorusiju, najavio Putin
Rusija će sledećeg meseca početi da prenosi taktičko nuklearno oružje u Belorusiju, rekao je u petak predsednik Vladimir Putin beloruskom kolegi Aleksandru Lukašenku.
09.06.2023
Kina saopštila da će sa Francuskom raditi na rešenju za Ukrajinu
Kina je saopštila da je njen najviši diplomata razgovarao o rešenju situacije u Ukrajini sa jednim francuskim zvaničnikom.
06.06.2023
Rusija i Severna Koreja su, kako izgleda, krajem 2022. godine ponovo uspostavile trgovinu preko jedine železničke veze, pokazuju satelitski snimci objavljeni na veb-stranici 38 North. Pruga je bila zatvorena u februaru 2020. godine, kada je Kim Jong Un zatvorio granice zbog pretnje od izbijanja pandemije kovida.
"Zabrinuti smo da DNRK planira da dostavi više vojne opreme Rusiji", rekao je portparol američkog State Departmenta, koristeći za Severnu Koreju njen formalni naziv.
SAD je u poslednjim mesecima optuživao Severnu Koreju, koja je podržala rusku invaziju, pomaže Putinovom ratu tako što Rusiji šalje oružje i municiju - uključujući granate, pešačke rakete i projektile. Pjongjang je odbacio te tvrdnje kao neosnovane glasine.
Jedna stvar kojom Kimov režim obiluje je naoružanje, posebno artiljerija iz sovjetskog perioda, koja doživljava novi procvat na borbenim linijama u Ukrajini. Severna Koreja poseduje u zalihama municije više od 21.600 topovskih komada - sila kojom već decenijama preti Seulu.
Iako je administracija Joea Bidena izjavila da oružje neće značajno promeniti situaciju na terenu, prodaja bi omogućila protok prihoda za ovu državu, koja je izolovana od većeg dela svetske trgovine.
Kim je ove nedelje poslao poruku Putinu u kojoj je ponudio podršku ruskom narodu i potvrdio da je spreman da "stremi ka bližoj strateškoj saradnji između DNRK i Rusije", izveštava je službena korejska centralna novinska agencija.
Bilo kakva prodaja oružja predstavljala bi zamenu uloga među susedima, budući da se Severna Koreja decenijama oslanjala na isporuke oružje od svog nekadašnjeg dobročinitelja Sovjetskog Saveza. Pjongjangu je, prema rezolucijama Ujedinjenih nacija u čijem propisivanju je učestvovala i Rusija, već više od 15 godina zabranjena prodaja oružja, iako zemlja i pored toga još uvek prodaje oružje Iranu, Siriji i Ugandi, navode iz američke Agencije za obaveštajnu obranu.
U skladu sa sankcijama koje je propisao UN, Severna Koreja ima dozvolu da uveze 500.000 barela nafte godišnje. Međutim, ova država je pronašla je načine da zaobiđe te mere, poput, na primer, pretovara robe između brodova na otvorenom moru.
(Tekst ažuriran izjavom Stejt departmenta.)