Evropska unija ponovo pokreće postupak za kršenje prava protiv Ujedinjenog Kraljevstva, i pokrenuće dva nova postupka nakon što je London predložio zakon kojim bi se nadjačao deo Bregzita, rekao je zvaničnik EU.
Plan Ujedinjenog Kraljevstva da jednostrano prekine međunarodni sporazum kršenje je međunarodnog prava, rekao je zvaničnik koji je odbio da bude imenovan jer je pitanje poverljivo. Ukidanje uloge Evropskog suda pravde (ECJ) u upravljanju sporovima ne dolazi u obzir, rekao je on u sredu.
Novi slučajevi koje pokreće blok tiču se neuspeha UK-a da ispuni svoje obaveze prema sanitarnim i fitosanitarnim pravilima EU-a, dodao je zvaničnik.
Evropska komisija pokrenula je službeni postupak kršenja u martu 2021. u vezi sa implementacijom protokola Severne Irske, koji to područje zadržava na jedinstvenom tržištu EU, uz stvaranje carinske granice sa ostatkom Ujedinjenog Kraljevstva. Izvršni ogranak EU tada je rekao da su jednostrane odluke i kršenja međunarodnog prava od strane Ujedinjenog Kraljevstva porazili samu njenu svrhu i potkopali poverenje između Brisela i Londona.
Sudski postupak zbog navodnih kršenja protokola pauziran je prošle godine kako bi se dvema stranama dao prostor za pregovore. Postupci za kršenje zakona mogli bi dovesti do nametanja finansijskih kazni Ujedinjenom Kraljevstvu, ali slučajevi će se odvijati mnogo meseci.
Britanski premijer Boris Johnson kreće u novu borbu s vlastitom Konzervativnom strankom zbog svog predloga zakona, objavljenog u ponedeljak, koji bi ministrima dao vlast da jednostrano prepravljaju većinu protokola. Novi zakon će verovatno naići na probleme u neizabranom gornjem domu parlamenta, Domu lordova, gde su kolege više puta odustajale od napora da se nadjača sporazum o Bregzitu.
Nacrt bi omogućio ministrima da uvedu zelene i crvene trgovinske kanale, odvajajući robu koja upravo teče između Britanije i Severne Irske od robe namenjene EU. To bi takođe oduzelo ECJ-u ulogu u rešavanju sporova oko sporazuma o Bregzitu u regiji, dopuštajući umesto toga nezavisnom arbitražnom veću da nadzire pravna pitanja.
Druge opcije otvorene za EU uključuju suspenziju trgovinskog sporazuma s Britanijom, zaustavljanje privilegiranog pristupa britanskih kompanija jedinstvenom tržištu i zaustavljanje pregovora o statusu Gibraltara.
Poverenica EU za finansijske usluge Mairead McGuinness rekla je ranije u sredu za Bloomberg TV da je Johnsonov pritisak više vođen unutrašnjom politikom nego brigom za regiju.
"Mislim da se radi o politici u Konzervativnoj stranci", rekla je McGuinness. "Kad se pre šest godina održao referendum za izlazak iz EU, sećate li se mnogo rasprava o Severnoj Irskoj, njenim potrebama, poteškoćama?"
Johnsonovi ministri pomakli su opravdanje za ponovno pisanje protokola, sa fokusiranja prvenstveno na poremećaj trgovine na pretnju krhkoj politici Severne Irske. Demokratska unionistička stranka odbacila je pravila koja je Johnson potpisao i sada odbija da zauzme svoje mesto u vladi koja deli vlast u Severnoj Irskoj dok se protokol ne ukloni.