Škotska premijerka Nicola Sturgeon rekla je da će se zalagati za glasanje o nezavisnosti svim mogućim pravnim sredstvima, dok njena vlada pokušava da oživi kampanju za napuštanje Ujedinjenog Kraljevstva.
Administracija njene Škotske nacionalne stranke (SNP) objavila je prvi u nizu dokumenata koji će zajedno stvoriti "prospekt kako bi funkcionisala nezavisna Škotska". Gledaće privredu, valutu i uporedne izglede sa drugim manjim evropskim zemljama.
Kad je SNP pobedio na škotskim parlamentarnim izborima u maju prošle godine, Sturgeon se obavezala da će nastaviti kampanju za stvaranje najnovije evropske nacionalne države nakon pandemije. Dilema za Sturgeon je, međutim, to što britanski premijer Boris Johnson odbija da Škotskoj da još jedno glasanje. Do referenduma 2014. došlo je nakon što je vlada u Londonu prenela zakonsko ovlašćenje za održavanje, takozvanu naredbu iz odeljka 30.
Sturgeon je rekla da škotski parlament ima "neosporan demokratski mandat" za održavanje referenduma. Međutim, rekla je da svako glasanje mora biti zakonito. "Kad bi ova britanska vlada uopšte imala poštovanja prema demokratiji, pitanje zakonitosti bilo bi nesumnjivo", rekla je novinarima u Edinburgu u utorak. "Moramo pronaći put napred, ako je potrebno bez naredbe iz odeljka 30, ali to moramo učiniti na zakonit način."
Škotska je 2014. glasala 55 prema 45 odsto za ostanak u Ujedinjenom Kraljevstvu, a istraživanja javnog mnjenja pokazuju da je nacija od 5,5 miliona ljudi poslednjih godina otprilike podeljena napola po tom pitanju. Sturgeon se zalagala za još jedan referendum otkako je Britanija odlučila da istupi iz Evropske unije, čemu se protivila većina škotskih birača.
Pravni savet koji je škotska vlada objavila prošle nedelje kaže da bi ministri u Edinburgu mogli da nastave da rade na politici nezavisnosti. Ipak, u dokumentu se ne navodi imaju li pravo da jednostrano održe referendum. Pitanje bi moglo završiti na sudu ako Sturgeon nastavi sa predlogom zakona o referendumu, koji je već izrađen.
Opoziciona Laburistička stranka i konzervativci kažu da Sturgeon treba da se usredsredi na popravljanje zdravstvenih usluga i poboljšanje obrazovanja, nad kojim Škotska ima kontrolu zajedno sa oblastima poput prevoza i nekih poreza. Ono što Sturgeon i njeni saveznici traže je puna autonomija u kontroli ekonomije, spoljne politike i ponovnog pridruživanja EU.
Malo je verovatno da će Johnson odustati i odobriti glasanje za koje je Sturgeon naznačila da bi trebalo da se održi 2023. Premijer se bori sa pobunom unutar svoje Konzervativne stranke - prošle nedelje su pobunjenici pokrenuli inicijativu za izglasavanje nepoverenja vođi. Pobedio je, iako je protiv njega glasalo 148 njegovih poslanika. Ove nedelje suočava se sa gnevom protivnika zbog plana da isključi deo sporazuma o Bregzitu koji pokriva Severnu Irsku.