Godinu dana nakon što je proglasila partnerstvo bez granica sa Rusijom, Kina sada nastoji da ubedi svet da je neutralan akter koji može pomoći da se rat u Ukrajini okonča. Međutim, to neće biti lako.
Kineski državni savetnik Wang Yi trebalo bi da poseti Moskvu narednih dana nakon što je izneo novi mirovni predlog za okončanje sukoba koji je pokrenuo ruski predsednik Vladimir Putin. SAD su omalovažile napore Pekinga, a državni sekretar Antony Blinken optužio je Kinu da tajno razmatra opciju da Rusiji da oružje, iako je rekao da "još nisu prešli tu granicu".
Verbalni sukob Blinkena i Wanga, koji nisu uspeli da se slože oko mnogo pitanja prošlog vikenda na bezbednosnom forumu u Nemačkoj, pokazuje da problemi između najvećih svetskih ekonomija idu mnogo dublje od svađe oko balona koja je ovog meseca uzdrmala odnose. Rat u Ukrajini sada postaje ključno pitanje za obe strane u oblikovanju globalnih narativa, posebno kada ratni zamor počinje da obuzima neke delove sveta.
"Ne sumnjam u želju Pekinga da se uspostavi mir, ali u isto vreme predlog deluje neverovatno", rekao je Raffaello Pantucci, viši saradnik na S. Rajaratnam školi međunarodnih studija u Singapuru i jedan od autora knjige o kineskoj spoljnoj politici. "Da bi bila kredibilna, Kina bi se morala posmatrati kao nezavisni posrednik. Ipak, Kina je jasno izabrala stranu u ovom sukobu."
Kineski predsednik Xi Jinping nije razgovarao sa ukrajinskim predsednikom Volodimirom Zelenskim otkako je počela invazija, uprkos tome što je razgovarao sa Putinom oko četiri puta. Peking je takođe u više navrata branio neke od razloga Rusije za ulazak u rat - najčvršće onaj da se odupre širenju NATO-a - dok je insistirao da ne podržava samu invaziju.
Međutim, tokom meseci troškovi za Peking su porasli. Pored kratkoročne štete za svetsku ekonomiju, Kinu takođe u SAD i Evropi sve više vide kao strateškog konkurenta koji mora da se odvrati od ambicije da preuzme kontrolu nad Tajvanom – što povećava izloženost Pekinga multilateralnim kontrolama izvoza, ograničenja ulaganja i drugim merama koje bi mogle da osujete njegove dugoročne izglede za rast.
Iako Kina nije objavila detalje mirovnog plana, Wang je rekao da će predlog uključivati poziv na poštovanje teritorijalnog integriteta, zaštitu nuklearnih objekata i protivljenje upotrebi biohemijskog oružja. To je odmah naišlo na određeni skepticizam, a nemačka ministarka spoljnih poslova Annalena Baerbock rekla je da povlačenje ruskih trupa iz Ukrajine mora biti uslov bilo kakvog mirovnog sporazuma.
"Pravedan mir ne može da podrazumeva nagradu za agresora", rekla je ona.
Evropski zvaničnici upoznati sa planom, koji su tražili da ne budu identifikovani, rekli su da će plan verovatno uključivati pozive na prekid vatre i obustavu isporuke oružja Ukrajini.
Male šanse
Iako izgleda da kineski plan ima male šanse za uspeh, američki saveznici su zabrinuti da bi predlog mogao da odjekne u zemljama na globalnom jugu i potencijalno privuče glasove u UN, kažu sagovornici. Mnoge zemlje van SAD i Evrope odbile su da se pridruže sankcijama Rusiji i pozvale su na razgovore i mogući prekid vatre. Istovremeno, prethodni pokušaji posredovanja su propali.
Na Minhenskoj bezbednosnoj konferenciji, Zelenski i drugi ukrajinski zvaničnici pozvali su prijateljske nacije da ubrzaju isporuku oružja i municije, dok je nemački kancelar Olaf Scholz pozvao druge da budu brži u isporuci tenkova. Zabrinjavajuće su sve manje zalihe municije, jer ukrajinske i ruske snage svakodnevno ispaljuju desetine hiljada artiljerijskih granata.
Što se Kine tiče, mirovni predlog pomaže da se Xi predstavi kao globalni državnik, a istovremeno da oblikuje ishod prema onom koji bi koristio Pekingu. Neki kineski učesnici na konferenciji bili su iznenađeni kako SAD i njihovi saveznici spajaju Kinu i Rusiju, i naglasili su da se treba suprotstaviti tom narativu.
Dok Kina pruža diplomatsku podršku Putinu još od invazije, nedavno su kineske diplomate pokušale da stvore određenu distancu prema Moskvi. U telefonskom razgovoru sa ruskim kolegom Sergejem Lavrovom početkom januara, novi kineski ministar inostranih poslova Qin Gang rekao je da su veze zasnovane na "Tri Ne": ne savezima, ne konfrontacijama i ne ciljanju bilo koje treće strane.
Wang, koji je rangiran više od Qina u kineskom sistemu vlasti i navodno bi se mogao sastati sa Putinom kasnije ove nedelje, takođe je koristio taj narativ tokom govora na forumu u Minhenu. Iako je Wang optužio SAD za "upiranje prstom, pa čak i prinudu" u odnosu Kine sa Rusijom, on je takođe naglasio da dve zemlje nisu saveznici i da ne žele da se udruže ni protiv koga.
Qin je u utorak takođe pozvao svet da prestane da povlači paralele između Ukrajine i Tajvana.
"Kina je duboko zabrinuta zbog eskalacije ukrajinskog sukoba i mogućeg izmicanja kontroli", rekao je on u izjavi u Pekingu. "Pozivamo određene zemlje da odmah prestanu da potpiruju vatru, prestanu da prebacuju krivicu na Kinu i prestanu da promiču 'Ukrajina danas, Tajvan sutra'."
Naglasak na nepostojanju saveza pokazuje da Peking prilagođava svoju rusku politiku i da je zanemaren u SAD i Evropi, kaže Henry Huiyao Wang, osnivač Centra za Kinu i globalizaciju, grupe za istraživanje politike u Pekingu.
Zhou Bo, stariji pukovnik u penziji koji je sada viši saradnik u Centru za međunarodnu bezbednost i strategiju na Univerzitetu Tsinghua, rekao je da je prijateljstvo bez ograničenja samo retorika i da ga ne treba shvatiti doslovno.
'Tako osetljivo'
"Zapad je veoma uznemiren zbog ovog opisa neograničenog prijateljstva", rekao je Zhou, koji je prisustvovao sastanku u Minhenu. "Zaista sam iznenađen zašto su tako osetljivi na to", dodao je on, rekavši da je prirodno da Peking razvija dobre odnose sa susednim zemljama.
Ovogodišnji izveštaj Minhenske bezbednosne konferencije zaključuje da ruska agresija na Ukrajinu pokazuje da demokratije moraju da se brane od autokratskih revizionista, pri čemu je Kina izdvojena u skoro svakom poglavlju.
Na javnom panelu, Yao Yunzhu, penzionisani general-major kineske narodnooslobodilačke armije, odbila je tu karakterizaciju. Odgovarajući na pitanje o zabrinutosti zbog transparentnosti nuklearnog oružja u autokratskim zemljama, ona je odbacila ovaj okvir.
"To ne bi trebalo da bude demokratsko nuklearno oružje protiv autokratskog nuklearnog oružja", rekla je ona. "Umesto toga, to bi trebalo da bude nuklearno oružje protiv ljudskih bića."
- Uz pomoć Colum Murphy, Rebecca Choong Wilkins, Arne Delfs and Alberto Nardelli.