Kancelar Olaf Scholz ponovo je pod pritiskom političkih saveznika u Nemačkoj da isporuči dodatno teško naoružanje kako bi pomogao Ukrajini u borbi protiv ruske vojne invazije.
Nakon što je Francuska u sredu obećala da će isporučiti oklopna borbena vozila vladi u Kijevu, Nemačka treba da sledi njihov primer, smatra Marcus Faber, stručnjak za odbranu iz koalicionih partnera Slobodnih demokrata iz Scholzove koalicije koju čine tri stranke. Za početak, Scholzova vlada bi trebalo da počne da obučava ukrajinske snage da upravljaju borbenim tenkom "Leopard" i borbenim vozilom pešadije "Marder", rekao je on.
"Vreme je da se Ukrajini isporuči bar 'Marder' direktno iz industrijskih zaliha", rekao je za Bloomberg Faber, koji je u četvrtak bio u Kijevu radi razgovora sa ukrajinskim zvaničnicima.
Opširnije
Topla zima ublažila strah od globalne krize prirodnog gasa
Evropske zalihe gasa zadovoljavajuće su popunjene.
03.01.2023
Putin kaže da je spreman za razgovor, krivi drugu stranu
"Odsustvo razgovora o zaustavljanju rata nije krivica Moskve"
26.12.2022
Ako EU pogodi industriju derivata, Rusi će izvoziti sirovinu
Rusija bi mogla da poveća izvoz sirove nafte ako zabrana EU na uvoz goriva dovede do manjeg protoka u ruskim rafinerijama.
25.12.2022
Erdoganovo balansiranje
Turska je država koja je od početka Rusko-ukrajinskog rata uspela da vodi uravnoteženu politiku u skladu željama svog lidera.
13.11.2022
Industrija oružja se trudi da se predstavi kao ESG ulaganje
Rat u Ukrajini pokrenuo je važna pitanja o tome kako investitori percipiraju načela zaštite okoline, društva i upravljanja.
23.10.2022
Scholz se do sada opirao pozivima da se direktno isporučuju moderna borbena vozila, tvrdeći da se politika prvo mora dogovoriti između saveznika Evropske unije i NATO-a. Zvaničnici u Berlinu su takođe izrazili oprez u vezi sa potezima koji bi mogli da isprovociraju Kremlj, što je stav koji je široko kritikovan u svetlu brutalne ruske taktike u Ukrajini.
Nemački proizvođač odbrambene industrije Rheinmetall AG je obnovio 60 borbenih pešadijskih vozila "Marder" tokom proteklih meseci. Ako Scholzov kabinet odluči da izda dozvolu za izvoz, kompanija bi ih mogla poslati u Ukrajinu u roku od nekoliko nedelja.
Zelena stranka - članica Scholzove koalicije koja je tradicionalno pacifistička - takođe je pozvala kancelara da preispita vladin stav o teškom naoružanju.
"Odluka Francuske je dobra", rekla je Sara Nanni, stručnjak za bezbednost iz Zelenih u donjem domu parlamenta, za list "Sueddeutsche Zeitung". "Trebalo bi da Ukrajini stavimo na raspolaganje ono što je izvodljivo, uključujući 'leoparde' i 'mardere' iz industrijskih zaliha."
Pored francuske borbene opreme AMX-10 RC, Ukrajina očekuje da uskoro preuzme i borbena vozila Bradley iz SAD, rekao je u sredu Andriy Melnyk, zamenik ministra spoljnih poslova.
Bradley se smatra ekvivalentom nemačkom "Marderu", dok je "Leopard" uporediv sa američkim glavnim borbenim tenkom Abrams, koji nije ponuđen Ukrajini.
Saskia Esken, jedna od lidera Scholzovih socijaldemokrata, rekla je u četvrtak da je kancelar u bliskim razgovorima sa saveznicima o isporuci tenkova i da će se ti kontakti nastaviti.
"A onda ćemo takođe doneti odgovarajuće odluke", rekla je ona u intervjuu za RTL/ntv, naglasivši širu posvećenost Nemačke da nastavi da snabdeva Ukrajinu oružjem koliko god bude potrebno.
Vlada u ovom trenutku zadržava svoj oprezan pristup. Nemačka čini ono što je neophodno da pomogne Ukrajini i nastaviće da koordiniše politiku sa partnerima, rekao je Wolfgang Buehner, zamenik portparola vlade, upitan o mogućnosti isporuke borbenih tenkova.
"Činimo sve što možemo da osiguramo da se NATO i Nemačka ne mešaju u ovaj rat", rekao je on na redovnoj vladinoj konferenciji za novinare u sredu. "Što se tiče snabdevanja oružjem, Nemačka neće ići sama".
Oklevajući pristup Nemačke povezan je sa nedostatkom zaliha za sopstvenu vojsku nakon godina nedovoljno finansiranja. Scholz je sastavio poseban fond od 100 milijardi evra finansiran dugom za nadogradnju opreme Bundeswehra, ali proces će potrajati. To je povrh godišnjeg budžeta za odbranu od oko 50 milijardi evra.
Da bi pomogla Ukrajini, njegova vlada je takođe ugovorila razmenu sa saveznicima, uključujući Grčku, Sloveniju i Slovačku, prema kojima te zemlje isporučuju tenkove iz sovjetskog doba koje će Nemačka zameniti modernijim verzijama.
Nemačka je jedna od najizdašnijih pristalica Ukrajine i šalje milijarde evra finansijske podrške i humanitarne pomoći uz vojnu opremu. Na listi se nalazi 30 protivvazdušnih vozila "Gepard", 14 samohodnih haubica, PVO raketni sistem IRIS-T i pet višecevnih raketnih bacača MARS II.