Američki poslanici planiraju da zabrane TikTok na mobilnim telefonima zvaničnika, jer predstavlja pretnju po nacionalnu bezbednost, dok su mnoge savezne države to već učinile. Situacija ovu društvenu mrežu stavlja u osetljiv položaj u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD), gde upitna postaje i njena prisutnost.
Nakon što je Senat to učinio prošle nedelje, Predstavnički dom bi već ove nedelje mogao da usvoji predlog zakona kojim se zabranjuje preuzimanje i korišćenje TikToka na službenim uređajima zaposlenih na saveznom nivou, dok je gotovo dvadeset američkih država već donelo slične mere za svoje zaposlene.
"To nije pitanje za demokrate ili za republikance, nego je pitanje nacionalne bezbednosti", rekao je za AFP Ryan McDougle, senator Virdžinije.
Opširnije
Amazon pokreće uslugu sličnu TikToku
Amazon.com Inc. je pokrenuo uslugu sličnu TikToku koja će kupcima omogućiti da kupuju robu iz odabrane liste fotografija i video-zapisa.
09.12.2022
TikTok izazovi koji vode decu u smrt
Zašto najpopularnija aplikacija na svetu ne čini više da zaštiti decu?
04.12.2022
Moderiranje sadržaja je nužno, kaže direktor TikToka
Izvršni direktor TikToka komentarisao je važnost moderiranja u kontektsu otkaza u Twitteru, ali je rekao i da je prerano suditi Musku za njegove poteze u Twitteru.
16.11.2022
TikTok zabranjuje političkim nalozima da zarađuju novac
Ovaj potez najavljen je u iščekivanju američkih izbora ove godine, koji će pružiti novi test za društvene mreže i njihovu sposobnost da zadrže neutralanost
21.09.2022
"Glavni problem je to što TikTok pripada ByteDanceu (njegova matična kuća, prim. aut.), koji je i sam pod stvarnom kontrolom Kineske komunističke partije", rekao je u nedelju za CNN republikanac Mike Gallagher, član Predstavničkog doma.
O ovom pitanju koje je dugo bilo toreadorski crveni plašt samo za republikance, postiže se sve širi konsenzus, pa je predsednica Predstavničkog doma Nancy Pelosi u petak rekla da je za to da se o tekstu glasa već ove nedelje.
U drugom zakonskom nacrtu koji su prošle nedelje uputili zastupnici obe stranke, traži se kratko i jasno zabrana TikToka u SAD, što je pred kraj mandata 2020. bezuspešno pokušavao Donald Trump.
TikTok je doneo nekoliko mera kako bi uverio američke vlasti da su podaci američkih korisnika platforme zaštićeni, posebno zbog njihovog pohranjivanja na servere u SAD, iako je priznao kako njegovi zaposleni u Kini imaju pristup tim podacima, mada je on veoma ograničen.
"Kineska komunistička partija nije tražila od nas da delimo te podatke", redovno ističu iz TikToka i dodaju kako nisu toj političkoj stranci prenosili informacije o američkim korisnicima, te da neće to učiniti ako se to od kompanije zatraži.