Američki državni sekretar Antony Blinken optužio je Kinu da podriva decenijama dug status kvo koji je sprečavao obe nacije da uđu u rat zbog Tajvana, rekavši da Peking pokušava da ubrza zauzimanje ostrva.
"Ono što se promenilo je ovo - odluka vlade u Pekingu da taj status kvo više nije prihvatljiv, da žele da ubrzaju proces kojim će težiti ponovnom ujedinjenju", rekao je Blinken u sredu tokom intervjua u Bloombergovoj kancelariji u Vašingtonu.
"Oni su takođe, mislim, doneli odluke o tome kako će to da urade, uključujući vršenje većeg pritiska na Tajvan, prinudu – otežavajući život na Tajvanu na različite načine u nadi da će to ubrzati ponovno ujedinjenje", rekao je Blinken.
Najnoviji komentari visokog američkog diplomate koji prekorevaju Kinu zbog Tajvana proširuju Blinkenov argument iz prošle nedelje da bi Kina mogla da zauzme Tajvan "mnogo bržom vremenskom linijom" nego što se ranije mislilo. Te primedbe izazvale su pometnju s obzirom na veliku pažnju koja se posvećuje komentarima visokih američkih zvaničnika o verovatnoći moguće kineske invazije na Tajvan.
Blinkenova najnovija kritika, deo šireg rata reči između Vašingtona i Pekinga, takođe je stigla ubrzo nakon što je Kina završila svoj kongres Komunističke partije koji se održava dva puta u deceniji, na kom je kineski lider Xi Jinping konsolidovao svoju moć.
Kina i Tajvan umanjuju verovatnoću invazije u skorije vreme. U sredu je Wellington Koo, generalni sekretar tajvanskog Saveta za nacionalnu bezbednost, rekao da nema znakova da će Peking započeti rat 2023. godine. Fokus Kine zasada je bio na domaćim pitanjima, kao što je njen ekonomski pad, rekao je on u TV intervjuu.
Na sastanku sa novinarima u avgustu, kineski ambasador u SAD Qin Gang rekao je da su spekulacije da je Peking pomerio rok za napad neosnovane.
Upitan o Xijevoj igri moći u Pekingu, Blinken je rekao da se SAD fokusiraju na to kako da oblikuju svetski poredak oko Kine jačanjem partnerstava sa saveznicima, a ne pokušajima da utiču na unutrašnju dinamiku Kine.
"Nećemo činiti ništa da oblikujemo unutrašnje okruženje – to su odluke koje će Kina doneti, a mi ne možemo", rekao je Blinken. "Ali možemo oblikovati spoljašnje okruženje u kojem Kina aktivno odlučuje o svojoj politici u svetu."
Spoljno okruženje
Na Tajvanu, kineski diplomata je u sredu ponovio njihovu želju da na kraju ponovo ujedine kopno sa ostrvom.
"Bliži smo nego ikada u istoriji – i sigurniji smo i sposobniji nego ikad – da ostvarimo nacionalno podmlađivanje", rekao je Ma Xiaoguang, portparol kineske kancelarije za poslove Tajvana, na redovnom brifingu za novinare u Pekingu. "Slično tome, bliži smo nego ikada u istoriji – kao i sigurniji i sposobniji – ostvarenju potpunog ponovnog ujedinjenja domovine."
Tajvan ostaje ključna tačka zapaljenja i najverovatniji izvor sukoba između SAD i Kine. Tenzije oko ostrva su drastično porasle kada je predsednica Predstavničkog doma Nanacy Pelosi prkosila upozorenjima Pekinga i posetila ostrvo u avgustu.
Ostrvo, na koje pravo polaže Kina, dobija milijarde dolara u naprednom oružju od SAD. Predsednik Joe Biden postao je eksplicitniji od svojih prethodnika u pogledu američkih planova da stane u odbranu ostrva u slučaju kineske invazije.
"Svi imaju veoma veliki interes, mislim, da jasno stavimo do znanja svima koji su uključeni, počevši od Pekinga, da svet ne želi da vidi bilo kakvu krizu u vezi sa Tajvanom, bilo kakav poremećaj, a svet veruje da te razlike treba rešiti mirnim putem", rekao je Blinken.
U širem smislu, Blinken je rekao da su SAD i Kina sada očigledno uključene u globalno takmičenje u oblikovanju međunarodnih odnosa, pri čemu se Peking suprotstavlja SAD kako bi zagovarao "neliberalni" svetski poredak.
"Ne tražimo sukobe. Ne želimo Hladni rat. Ne pokušavamo da usporimo ili obuzdamo Kinu", rekao je Blinken. "Ali podjednako, mi smo odlučni da se zalažemo za naše interese, zalažemo se za naše vrednosti. I opet, kada je u pitanju Tajvan, zalažući se za predlog koji se drži decenijama, da se ovim razlikama treba upravljati i rešavati mirnim putem."