Dan za nama protekao je u znaku hapšenja povodom nesreće u Novom Sadu, a koja nisu zaobišla ni ministra građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture u ostavci Gorana Vesića, niti bivšu ministarku poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Jelenu Tanasković, koja je malo pre toga podnela ostavku na mesto v. d. direktora Infrastruktura železnice Srbije. Takođe, Vlada je odlučila da povuče predlog dopune Zakona o visokom obrazovanju, oko kog se diglo mnogo prašine ovih dana.
Podsetimo, tragedija u kojoj je život izgubilo 15 ljudi, a dvoje je teško povređeno, dogodila se 1. novembra oko podneva, kada se na ulazu u novosadsku železničku stanicu obrušio deo nadstrešnice. Uzrok nesreće - samim tim ni odgovorni za nju - još nisu utvrđeni.
Iz Višeg javnog tužilaštva u sredu je saopšteno da je ukupno 12 osoba uhapšeno i da se za još jednom traga. Sem Vesića i Tanasković, ostavku je nedavno dao i ministar unutrašnje i spoljne trgovine Tomislav Momirović. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da više neće biti ostavki.
Vesić: Dobrovoljno sam se odazvao pozivu policije
Ministar Vesić je posle objavljivanje vesti o hapšenju izjavio da nije uhapšen, već da se, kako kaže, dobrovoljno odazvao pozivu policijskih službenika. "Došli smo u Novi Sad i stavio sam se na raspolaganje istražnim organima kako bi do kraja bile istražene sve okolnosti koje su dovele do nesreće u Novom Sadu", napisao je u objavi na Facebooku.
Dodao je da će, kao i do sada, biti na raspolaganju nadležnim organima. "Dokazaću da ne snosim krivičnu odgovornost za ove tragične događaje. O daljem razvoju događaja sa javnošću i medijima komuniciraće advokatska kancelarija koja me zastupa u ovom predmetu", naveo je Vesić.
Ipak ništa od stranih fakulteta u Srbiji
Vlada Srbije doneće odluku o povlačenju Predloga zakona o dopuni Zakona o visokom obrazovanju, najavio je premijer Miloš Vučević, a kao razlog za to naveo je "nezapamćeni pritisak i ucenu rukovodstva Univerziteta". Predlog da se stranim univerzitetima omogući otvaranje predstavništva u našoj zemlji, i to bez akreditacije, naišao je uglavnom na neodobravanje u srpskoj akademskoj zajednici. Univerzitet u Beogradu najavio je štrajk ako se ne uvaže njihovi argumentovani zahtevi. Bloomberg Adria je istraživala ima li mesta za strane fakultete u Srbiji.
Domaće privatne investicije godinama niske, šta je uzrok
Da bi Srbija dostigla magičnu stopu privrednog rasta od pet odsto, potrebno je da se pojačaju privatne investicije domaćih kompanija. Na osnovu parcijalnih podataka Republičkog zavoda za statistiku, Narodne banke Srbije i Ministarstva finansija, moguće je napraviti grubu procenu da se one kreću oko 7,5 odsto bruto domaćeg proizvoda, što je ispod proseka Evropske unije. Prema oceni direktora Centra za visoke ekonomske studije Nemanje Šormaza, nizak nivo domaćih privatnih investicija posledica je dva ključna faktora - jedan se tiče države, a drugi samog sektora malih i srednjih preduzeća.
Putin će staviti nuklearno oružje za pregovarački sto o Ukrajini
Posle dugog perioda iscrpljivanja sukobljenih strana, rat u Ukrajini počeo je da se intenzivira. Država je iskoristila nedavno dobijenu dozvolu da koristi rakete dugog dometa za gađanje vojne baze na ruskoj teritoriji. Iz Moskve, gde su već upozoravali na takve napade, stigle su nove pretnje nuklearnom odmazdom.
"Našli smo se na izuzetno opasnoj raskrsnici", poručila je Tatjana Stanovaja iz Carnegie centra za Rusiju i Evroaziju, jer bi ruski predsednik mogao zapadne lidere da natera da biraju između nuklearnog konflikta ili primirja po ruskim uslovima.
Sledi...
Na Beogradskom sajmu danas će biti otvoren treći međunarodni sajam vina, hrane, rakije i turizma "Vinska vizija Otvorenog Balkana" koji će trajati do 24. novembra.
Nemačka će objaviti novi izveštaj o svom bruto domaćem proizvodu, Japan će izvestiti o inflaciji, a u Sjedinjenim Američkim Državama stići će ažurirani podaci o raspoloženju tamošnjih potrošača.
Uz to, održava se Evropski bankarski kongres u Frankfurtu, a među govornicima su predsednica Evropske centralne banke Christine Lagarde i članovi upravnog saveta Joachim Nagel i Francois Villeroy de Galhau.