Dok Evropa svoju poljuljanu auto-industriju visokim carinama brani od jeftinijih kineskih modela električnih vozila, proizvođači delova iz te azijske zemlje otvaraju fabrike u Srbiji. Bloomberg Adria donosi vam priču o tome kako odavde plasiraju komponente koje se ugrađuju u evropske automobile, a dosad su u te svrhe investirali oko 1,6 milijardi evra, uz pomoć naše države u vidu subvencija.
Sem toga, jučerašnji dan obeležile su rasprave o sukobima u Siriji i nepopularnom zakonu u Francuskoj zbog kog preti pad vlade.
Intel je ostao bez dosadašnjeg šefa, kao i Stellantis, o čemu detaljnije pročitajte u nastavku.
Kinezi žele da budu blizu Stellantisu u Kragujevcu i BYD-ju u Mađarskoj
Kada je kineski Ningbo Zhenyu Technology, dobavljač kalupa i strukturnih delova za elektromotore, najavio da planira da otvori fabriku u Vojvodini, to nije bio slučajan izbor. Značajan je dobavljač nemačkog Robert Boscha, koji takođe posluje kod nas, ali kineskog BYD-ja koji sledeće godine otvara fabriku u Mađarskoj.
Povećano interesovanje Kineza za industrijske nekretnine na određenim lokacijama u Srbiji takođe nije slučajno. "Uglavnom traže gradove koji imaju tradiciju u auto-industriji i proizvodnji, kao što je, recimo, Kragujevac, ali i ostali gradovi su interesantni, pogotovu gradovi koji su univerzitetski centri i gde mogu da nađu veći broj inženjera", rekao je Božidar Gaćeša, rukovodilac odeljenja za industrijske i logističke nepokretnosti za Jugoistočnu Evropu u kompaniji CBRE. Detaljnije o pozicioniranju kineskih privrednika u doba visokih nameta Evropske unije i gde je Srbija u tome, pogledajte na LINKU.
Izvršni direktor Stellantisa dao otkaz zbog neslaganja oko poslovne strategije
Izvršni direktor Stellantis NV Carlos Tavares, poznat po svojoj nameri da smanji troškove, podneo je ostavku nakon spora s odborom kompanije oko toga kako zaustaviti slabljenje prodaje i pad akcija.
Novi izvršni direktor biće imenovan u prvoj polovini 2025. godine.
MSP su i centar i margina: poreski kredit važi za velike, ali ne i za male firme
Srbija je jedina zemlja u Evropi koja ima poreski kredit za velika, ali ne i za mala i srednja preduzeća, čime su ona faktički diskriminisana, napominje Nemanja Šormaz, direktor Centra za visoke ekonomske studije.
Podaci govore da MMSPP sektor u Srbiji ima oko 430.000 firmi, a među njima je oko 320.000 preduzetnika, što je praktično ceo poslovni sektor u Srbiji (99,8 odsto svih preduzeća). Mada inicijativa i programa za pružanje podrške ovim preduzećima ima, ipak im nedostaje jača sistemska podrška.
Top pet milijardera poseduju bogatstvo veće od bilion dolara
Bloombergov indeks milijardera svakoga dana rangira 500 najbogatijih ljudi na svetu. Vodećih pet milijardera trenutno poseduju bogatstvo vredno jedan bilion i 128 milijardi dolara, a čija imena se nalaze na ovoj listi, pogledajte u posebnom tekstu.
Sledi...
U Beogradu se u utorak održava Samit Globalnog partnerstva za veštačku inteligenciju. Predsednik Evropskog saveta António Costa u Briselu će dočekati lidere država Zapadnog Balkana na radnoj večeri.
U Parizu je najavljen protest penzionera koji traže povećanje penzija zbog skupoće. Mađarska, Brazil i Južnoafrička Republika izvestiće o bruto domaćem proizvodu, a Južna Koreja o inflaciji.
Britanski proizvođač automobila Jaguar predstaviće svoj novi identitet.