Ako je američko biračko telo tako tesno podeljeno između potpredsednice Kamale Harris i bivšeg predsednika Donalda Trumpa kao što su ankete pokazale, onda bi ovaj izborni dan mogao da postane izborna nedelja.
Predsednički izbori koji se organizuju ove godine, osim što su specifični zbog samih kandidata, ujedno su verovatno najskuplji u istoriji SAD. Građani Amerike 5. novembra odlučuju ko će biti 47. predsednik najveće svetske sile.
Kao što je šire poznato, američki sistem glasanja je umnogome različit u odnosu na ostale globalne sisteme, delimično zato što ne postoje nacionalni izbori, piše Bloomberg. U svakoj saveznoj državi prate se određena pravila o tome gde, kada i kako se glasa, što može uticati na prebrojavanje glasova i izveštavanje o rezultatima.
Opširnije
Trump protiv Harris: kakvo jutro čeka Amerikance
U ovom tekstu podsećamo na ekonomske planove dva kandidata: Donalda Trumpa i Kamale Harris.
pre 9 sati
Ponovo se budi strah među ulagačima uoči izbora u SAD
Zahtevani prinosi na američke državne obveznice veći su za oko petinu od septembra.
pre 13 sati
Dan pre sutra: Mrtva trka između Donalda Trumpa i Kamale Harris uoči izbora
U najizazovnijoj kampanji poslednjih decenija demokrate su promenile kandidata - umesto Joea Bidena sa Trumpom se nadmeće Kamala Harris.
04.11.2024
Šta nam eksplozivni rast Trumpovih medija može reći o rezultatima izbora?
Donald Tramp vodi u kripto-kladionicama, ali Kamala Harris je ispred u anketama.
30.10.2024
Odziv
Više od 80 miliona Amerikanaca prevremeno glasalo jutros, odnosno pre otvaranja birališta.
Međutim, ono što zasad znamo, prema pisanju medija, jeste da je u Mičigenu rekordna izlaznost. To je potvrdila državna sekretarka Mičigena Jocelyn Benson, navodeći da je 3,3 miliona ljudi u državi već glasalo na ovim izborima, pre nego što su biračka mesta otvorena (45,8 odsto aktivnih registrovanih birača u Mičigenu).
Oglasio se i državni sekretar Arizone, Adrian Fontes, rekavši kako mu deluje da izbori u njegovoj državi "teku glatko, koliko je to moguće".
Trenutno nema većih problema i nereda na ulicama i biralištima u SAD, a mediji prenose i kako su "mladi dobro raspoloženi, nasmejani". Ipak, jasno je da ovakvi događaji zahtevaju pripravnost na najvišem mogućem nivou.
Ogroman broj policajaca je pozicioniran kod Kapitola u Vašingtonu, a nacionalnu gardu je na dan izbora mobilisalo 15 država: to su Alabama, Arizona, Delaver, Havaji, Ilinois, Ajova, Novi Meksiko, Severna Karolina, Oregon, Pensilvanija, Tenesi, Teksas, Vašington, Viskonsin i Zapadna Virdžinija.
Podsećamo da su Trumpove pristalice 6. januara 2021. izvršile napad na Kapitol hil zbog poraza na prošlim izborima. Oko Bele kuće obezbeđenje je maksimalno, a nisu zabeleženi incidenti do momenta pisanja ovog teksta. Tu su visoke ograde, betonski blokovi i pristalice oba kandidata.