Prema dostupnim podacima fudbalskih saveza i sportskih udruženja, oko 30.000 dece u zemlji godišnje upiše neku od škola fudbala, mada taj broj zavisi i od popularnosti u datom momentu, uspeha reprezentacije i većih klubova i uslova u školama. Očekivano, najviše polaznika imaju gradovi poput Beograda, Novog Sada, Niša i Kragujevca.
"U poslednje vreme ima dosta novih škola, pa je i razlika u ceni i kvalitetu rada veća. Najpre mislim na ono šta dete dobija za plaćenu članarinu, a kao trener moram reći da je kvalitet rada opao. U našem klubu dosta pažnje posvećujemo i društvenim mrežama, gde deca i roditelji mogu dobro da se upoznaju s našim pristupom i strategijom. Ono što nam od prvog dana donosi najviše novih članova jeste kvalitetan, stručan rad sa decom uzrasta do 14 godina", kaže za Bloomberg Adriju Aleksandar Krstić iz škole Atacante.
Ovaj sport se igra u više od 200 svetskih zemalja. Mada je počeo kao igra, pa prerastao u ozbiljan, profesionalni sport, danas je mnogo više od toga: biznis, polje interesovanja najimućnijih biznismena, predmet medijskih i pravnih okršaja, jednom rečju - senzacija.
Opširnije
Kako investitori gledaju na fudbalske klubove
Fudbalski klubovi su odavno prestali da budu samo personifikacija za privrženost, lojalnost i mesto zabave milionima navijača – transformisali su se u biznise.
23.10.2024
Six Kings Slam: turnir sa najvećim nagradnim fondom u istoriji tenisa
Željno iščekivani teniski turnir održava se od 16. do 19. oktobra u Rijadu, u Saudijskoj Arabiji.
18.10.2024
Arnault i Red Bull preuzimaju fudbalski klub iz Pariza
Pierre Ferracci, sadašnji većinski akcionar, zadržava 30 odsto do 2027. godine, a onda se povlači i njegov udeo kupuje porodic Arnault.
16.10.2024
Ogroman potencijal ženskog sporta, probijena granica od milijardu dolara
Glavno tržište je SAD, a očekivani prihod od ženskog sporta u 2024. godini je 1,3 milijarde dolara.
13.10.2024
Dok se najtrofejniji fudbalski klubovi probijaju na berzama, oslanjajući se na motive i procene investitora, svakodnevno viđamo mlade nade i dečake (ređe devojčice) kako šutiraju loptu na gradskim terenima ili livadama u manjim mestima, sanjajući o slavi kakvu uživaju Messi, Ronaldo, Mbappe, Neymar Jr, Kane, Lewandowski. To nam govori da, mimo poslovnog aspekta i profita, fudbal u svojoj srži ostaje zavodljiva igra.
Za one koji odluče da krenu profesionalnim putem, u Srbiji postoji niz fudbalskih škola koje se ističu svojim stručnim kadrom, programom i uslovima za razvoj talenata, te dobrim konekcijama s agentima. U ovom tekstu predstavićemo najbolje fudbalske škole u zemlji, osvrćući se na cene i uslove koje nude. Cena mesečnog članstva varira od škole do škole, ali jedno ih povezuje - posvećenost razvoju igrača, te organizacija turnira, kampova i takmičenja zarad razvoja discipline i takmičarskog duha.
-
FK Crvena zvezda - Omladinska škola
Jedna od najpoznatijih fudbalskih akademija ne samo u Srbiji, već u regionu, Omladinska škola Crvene zvezde ima dugu tradiciju i ugled, i ne moramo mnogo da objašnjavamo koliko je zvučno njeno ime. Cene treninga idu od 5.000 do 10.000 dinara mesečno, zavisno od starosne kategorije. Dodatni plus je što klub neretko organizuje i selektivne turnire, gde se talenti još više afirmišu. -
FK Partizan - Fudbalska akademija Teleoptik
Još jedna prestižna akademija, poznata po visoko stručnom radu sa mladima, i još jedno zvučno ime. Upis dece se vrši već od šeste godine, a akademija se nalazi u Zemunu i poznata je kao "fabrika talenata", jer redovno "izbacuje" igrače za prvi tim. Mesečna članarina je oko 8.000 dinara, a tokom godine postoji mogućnost organizovanja kampa sa stranim trenerima i bivšim profesionalnim igračima, što dodatno podiže nivo obuke i renome škole. -
Fudbalska akademija OFK Beograd
Kao prethodne dve i ova akademija važi za jednu od najboljih u Srbiji kada je u pitanju pristup mladima. Mesečna članarina iznosi između 6.000 i 9.000 dinara, u zavisnosti od uzrasta, a OFK Beograd takođe često organizuje turnire, neophodne za sticanje iskustva. -
Fudbalska akademija Deki 5
Osnovao je nekadašnji reprezentativac i jedan od najuspešnijih srpskih fudbalera Dejan Stanković. Škola se ističe savremenim metodama rada i individualnim pristupom svakom detetu, odnosno igraču. "Deki 5" je posebno popularna među decom koja žele intenzivan rad na tehnici i kondiciji, a cena treninga je nešto viša u odnosu na ostale škole: iznosi između 10.000 i 12.000 dinara mesečno. Moguće je organizovati i privatne časove. -
Fudbalska škola Atacante
Nalazi se u Beogradu, a prosečna cena za mesec dana je 6.000 dinara, što je za oko 30 odsto skuplje u odnosu na prošlu godinu. Međutim, cena je ista za sve kategorije/uzraste dece, osim za stipendiste škole koji ne plaćaju ništa. Takođe, braća i sestre dobijaju popust. Dodatni troškovi su, kao i svuda, klupska oprema, inostrani i regionalni turniri, oprema za trening i utakmice (kopačke, štitnici itd). -
Škola fudbala Brazilska fudbalska akademija
Za roditelje koji traže nešto neobičniji pristup treniranju fudbalu, ova škola savršeno kombinuje srpski i brazilski stil igre i nudi odličan program. Fokus je na razvoju kreativnosti i slobode u igri, što je specifično za brazilski fudbal i o čemu je prethodno i bilo reči, jer fudbal i treba da zadrži taj karakter. Cena za mesec dana je oko 7.000 dinara, a postoji i mogućnost upisa na intenzivne kurseve sa trenerima iz Brazila.
Koliko je isplativo vođenje škole fudbala?
Uspešnost, odnosno isplativost vođenja fudbalske škole nesumnjivo može biti na visokom nivou, imajući u vidu stepen interesovanja za fudbal u Srbiji. Ukoliko je osnivač neko poznato, stručno lice - pretpostavka je da to utiče na renome škole, a samim tim i na brojčanost polaznika. Međutim, nije sve tako jednostavno u praksi...
"Veliki je izazov voditi školu fudbala danas zbog jake konkurencije i to se posebno oseća u proteklih pet do šest godina. Ali bitno je i šta smatrate zdravom konkurencijom - to su za nas samo škole koje rade posvećeno", kaže nam Mihajlo Jovanović, vlasnik Atacantea.
Cene uglavnom diktiraju upravo taj renome, kadar (stručno osoblje), uslovi, mogućnosti i prilike za dalje razvijanje profesionalne karijere, i one se kreću u opsegu od 5.000 do 12.000 dinara mesečno. Veće škole, poput Crvene zvezde ili Partizana, beleže i po nekoliko stotina polaznika u jednoj rundi, što nadalje utiče na isplativost.
Uz nove polaznike i solidan broj fudbalera koji su već tu (pionira, kadeta, omladinaca), najpoznatije škole fudbala u Srbiji ostvaruju značajne prihode samo od toga, a posebna priča su drugi izvori finansiranja (npr. sponzorstva). Konkretno, škola sa 200 polaznika, gde je prosečna mesečna članarina 8.000 dinara, mesečno generiše 1,6 miliona dinara. Ipak, treba imati u vidu da je to samo jedan deo prihoda i da nije čist profit, jer dobar deo novca odlazi na rashode poput iznajmljivanja/održavanja terena, opreme, plaćanja trenera i drugih operativnih troškova.
A kad smo kod plaćanja trenera, što je jedan od stubova za privlačenje stručnih kadrova na konkurentnom tržištu, Krstić i njegove kolege treneri Marko Nikolić i Stefan Gojković, kao i vlasnik Jovanović koji je ujedno glavni trener, ističu za Bloomberg Adriju da je "taj posao, nažalost, kao i većina profesija relativno izgubio vrednost i kredibilitet". Ipak, kažu da na toj promeni, odnosno vraćanju renomea poslu trenera treba da rade isključivo oni sami, sa ciljem da uvere dete da je njegov razvoj prioritet osoblja škole.
Troškovi, svakako, zavise i od lokacije, kvaliteta opreme, broja zaposlenih trenera, ugovora s agentima, organizovanja kampova i turnira. Fudbalske škole često leti organizuju kampove i individualne treninge, gde imaju i prihode i rashode. Isplativost vođenja fudbalske škole zavisi, dakle, od broja polaznika, ali i od saradnje s kompanijama/brendovima. U velikim gradovima gde je konkurencija jaka, naročito se očekuje da neka fudbalska škola (ako tek startuje s radom) uloži mnogo u kvalitetne terene, opremu, trenere i raznovrsne programe i marketing što, zajedno sa konkurentnim cenama, može dati dobre rezultate u prvim godinama rada, a kasnije čak izvanredne.