Prošla radna nedelja u Srbiji , nažalost, završila se tragedijom. Na ulazu u glavnu železničku stanicu u Novom Sadu pala je betonska nadstrešnica, pri čemu je nastradalo 14 osoba, a troje je teško povređeno. U Srbiji je u subotu bio Dan žalosti, dok je istog dana na teritoriji tog grada i Vojvodine počela trodnevna žalost.
Predstavnici državnih institucija poručili su da će insistirati na tome da se pronađu odgovorni za urušavanje nadstrešnice i oni koji nisu upozorili nadležne na to u kakvom je ona stanju. Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić rekao je da postoji mogućnost da je uzrok nesreće bila korozija sajli koje su držale nadstrešnicu, ali da će policija i tužilaštvo utvrditi detalje.
Žučne rasprave u javnosti pokrenute su zbog činjenice da je železnička stanica nedavno rekonstruisana i otvorena početkom jula ove godine. Međutim, poruka koja je prethodnih dana stizala od različitih organizacija uključenih u taj projekat bila je to da sporna nadstrešnica - koja nije obnovljena 60 godina - nije bila predmet radova u okviru rekonstrukcije stanice.
Više o ovoj i drugim važnim temama koje su obeležile dane za nama pročitajte u nastavku.
Zbog nesreće u Novom Sadu počela inspekcija drugih objekata
Tokom vikenda je saslušano više osoba povezanih sa slučajem urušavanja dela zgrade novosadske železničke stanice, među kojima i ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić. Premijer Srbije Miloš Vučević u nedelju je izjavio da je dosta toga nepoznato o nesreći i da postoji mnogo oprečnih mišljenja ljudi iz struke. Na pitanje da li je počela inspekcija nekih drugih objekata na kojima su bili uposleni isti kineski izvođači (na rekonstrukciji stanice je radio konzorcijum kineskih kompanija China Railway International i China Communications Construction Company), odgovorio je potvrdno, ali dodao i da je počela da se pravi, kako je rekao, "antikineska hajka".
Podsetimo, rekonstrukcija stanice počela je u oktobru 2021, u okviru izgradnje berze pruge Beograd - Subotica. Projekat je radio Saobraćajni institut CIP, a izvođenje radova pomenuti konzorcijum kineskih kompanija, koje su zadužene za gradnju brze pruge od Novog Sada do Subotice. Po završetku radova, stanica je predata na vođenje Infrastrukturi železnice Srbije.
Alternativni investicioni fondovi: šta su i kakva im je budućnost u Srbiji?
Sektor alternativnih fondova u Srbiji polako se razvija, a najnoviji potezi države ukazuju na težnju za daljim unapređenjem domaćeg tržišta kapitala i približavanjem evropskoj praksi. Dosad je u Srbiji organizovano osam ovakvih fondova - četiri otvorena i četiri zatvorena - međutim, vlada je usvojila predlog nove regulative za koju se očekuje da bi mogla da dovede do većeg priliva investicija u ovom domenu.
Reč je o Predlogu zakona o izmenama i dopuni Zakona o alternativnim investicionim fondovima, kojim se smanjuje najniži iznos obavezne uplate pojedinog investitora u takvu vrstu fondova i povećava iznos osnovnog kapitala iznad kojeg fond mora imati dvodomno upravljanje, kako bi se smanjili troškovi društava za upravljanje. Kako ovi fondovi funkcionišu i ko su domaći pioniri u toj oblasti saznajte na LINKU.
Šta se krije iza zavodljivih cena na platformi Temu?
Cene na platformi Temu su toliko niske da je ponekad teško odoleti ubacivanju proizvoda u virtuelnu korpu, ali da li se ponekad pitate zašto je nešto toliko jeftino? Kvalitet, zaposleni i ekološki standardi - sve su to stvari na kojima ova platforma štedi, kako bi vaši proizvodi mogli da proputuju pola sveta, a da vas to ne košta čitavo bogatstvo. Iza ove popularnosti stoje etički diskutabilni marketinški trikovi, strategije i poslovanje kineske kompanije PDD Holding, pod čijim je okriljem Temu.
Stručnjaci ocenjuju da je firma marketinškim manipulacijama pomela konkurenciju. "Temu je u 2023. godini potrošio dve milijarde dolara samo na Meta platformi. Osim toga, mnogo je uloženo u oglašavanje na Googleu i ostalim platformama, a prema procenama Media Radara, ukupno su potrošili više od pet milijardi dolara na oglašavanje. Zbog tolikog novca, Temu oglasi su bili svuda; bilo ih je nemoguće ignorisati i još uvek je tako", istakli su sagovornici Bloomberg Adrije.
Hoće li nestati ribe sa naših tanjira?
U poslednjih pedesetak godina više od 80 odsto slatkovodnih riba u Adria regionu je nestalo. Ni sa morskim, onim u Jadranu, ako se nastavi ovim tempom, stanje neće biti bolje. Trenutno je ribolov u Jadranu dvostruko veći od onog koji je procenjen kao održiv.
Bloomberg Adria je istraživala šta ovo znači za budućnost ekosistema, pa i ljudske ishrane.
Sledi...
U ponedeljak će šef Delegacije Evropske unije u Srbiji Emanuele Giaufret predati godišnji izveštaj Evropske komisije o Srbiji predsedniku države Aleksandru Vučiću. U Briselu se održava sastanak ministara finansija evrozone, a počinju i saslušanja kandidata za nove evropske komesare u Evropskom parlamentu, koja će trajati do 12. novembra.
Stalni komitet Narodne skupštine Kine u Pekingu započinje sednicu koja se održava do 8. novembra. Najviši zakonodavni organ razmatra izveštaj Državnog saveta o finansijskom radu, zajedno sa nizom nacrta zakona o mineralnim resursima, energiji i sprečavanju pranja novca.
U Sjedinjenim Američkim Državama biće objavljen nov izveštaj o porudžbinama tamošnjih fabrika, što će dati nove uvide u zdravlje američke privrede.
Danas na našem portalu pogledajte nedeljni pregled dešavanja na berzama. Donosimo vam intervju sa Wolframom Senger-Weissom, prvim čovekom Gebruder Weissa, jedne od najpoznatijih logističkih kompanija u svetu, a saznajte i kako biznismeni krče put Hrvatskoj u geotermalni eldorado.