Svako jutro, pa i ovo, započinjemo vestima iz sveta, s fokusom na kretanje ključnih sirovina. Prvog dana novembra nafta je skočila, nakon izveštaja da bi Iran u narednim danima mogao pripremiti napad na Izrael sa iračke teritorije. Ta vest je ponovo preusmerila pažnju trgovaca na potencijalno rasplamsavanje bliskoistočnih sukoba.
Brent je u petak porastao za dva odsto, premašivši nivo od 74 dolara, dok je sirova američka nafta WTI ojačala na 71 dolar. Kako izveštava Bloomberg, pozivajući se na Axios, izvođenje napada preko proiranskih milicija u Iraku, a ne direktno sa iranske teritorije, mogao bi da bude pokušaj Irana da izbegne još jedan izraelski napad na strateške ciljeve u Iranu. Očekuje se da napad bude izveden bespilotnim letelicama i balističkim projektilima.
U domenu roba, zlato se stabilizovalo, nakon što su investitori u četvrtak zabeležili profit na račun oporavka zlata do novog rekorda. Bitcoin je u petak u Aziji potonuo ispod 69.000 dolara, jer su Donaldu Trumpu pred izbore u SAD 5. novembra oslabile šanse za pobedu na tržištima klađenja, saopštio je Bloomberg. Inače, poznato je da Trump zdušno zagovara kriptovalute, štaviše, letos je na konferenciji Bitcoin 2024 rekao kako bi "SAD trebalo da vode svetsku industriju kripta, pre nego što ih preteknu Kina ili neki drugi".
Opširnije
Novi predsednik SAD treba da dovede do primirja u Ukrajini, kaže Vučić
Sledeći američki predsednik treba da uloži napore u primirje koje bi dovelo do okončanja rata između Rusije i Ukrajine, smatra predsednik Srbije.
30.10.2024
Šta nam eksplozivni rast Trumpovih medija može reći o rezultatima izbora
Donald Tramp vodi u kripto-kladionicama, ali Kamala Harris je ispred u anketama.
30.10.2024
Do izbora još sedam dana, a trka između Harris i Trumpa nikad neizvesnija
Ankete pokazuju da su Kamala Harris i Donald Trump gotovo izjednačeni.
29.10.2024
Pregled berzi: Tesla najveće iznenađenje, čekaju se izbori u SAD
S&P 500 je u petak bio na putu da ostvari nedeljni gubitak do jednog procenta.
28.10.2024
A kad smo kod Trumpa, priča se širi i na neke druge teme...
POLITIKA
Harris poručuje: Trump ne razume prava žena
Kandidatkinja demokrata na predsedničkim izborima u SAD Kamala Harris kritikovala je republikanskog kandidata Donalda Trumpa zbog komentara u vezi sa ženskim pravima. Harris je izjavila da Trumpov komentar ''da će zaštititi žene, sviđalo se to njima ili ne'' - pokazuje da on ne razume prava žena da donose odluke o sopstvenim životima, pa i o svojim telima". Američki glasači će 5. novembra odlučiti ko će kontrolisati američki Kongres, a ishod će po svemu sudeći biti najneizvesniji dosad. Ankete pokazuju da su Kamala Harris i Donald Trump gotovo izjednačeni i da bi agresivna reklamna kampanja i pristup "od vrata do vrata" mogli da odluče ko će ovoga puta ući u Belu kuću.
KOMPANIJE
Apple podbacio, Intel oduševio
Dve tehnološke kompanije iz SAD ovog puta su ostavile potpuno različiti utisak na investitore. Naime, Apple ih je razočarao slabom prognozom i padom prodaje u Kini, a Intel je uspeo da nadmaši očekivanja analitičara - što je vest kojoj se ulagači uvek raduju.
Akcije Applea pale su za dva odsto u elektronskom trgovanju, jer je kompanija zabrinula investitore najavom nižih prihoda i dugotrajnim znacima slabosti na kineskom tržištu. Nakon objave kvartalnog izveštaja o zaradi, Apple je saopštio da će ukupna prodaja u kvartalu, zaključno sa decembrom, porasti u rasponu od niskih do srednje jednocifrenih stopa, dok su analitičari predviđali povećanje od sedam odsto. Kompanija je, takođe, zabeležila pad prihoda u Kini u proteklom tromesečju, što je isto bilo ispod procena analitičara. S druge strane, celokupni prihodi Applea porasli su za 6,1 odsto na 94,9 milijardi dolara, u poređenju sa prosečnom procenom od 94,4 milijarde dolara. Zarada je iznosila 97 centi po akciji.
Istovremeno, akcije Intela porasle su 9,2 odsto na 23,51 dolar u elektronskom trgovanju, jer su više projekcije prihoda za četvrti kvartal obradovale investitore. Tako je saopšteno da će prihod u četvrtom kvartalu iznositi 13,3 do 14,3 milijarde dolara, u odnosu na prosečnu procenu analitičara od 13,6 milijardi dolara. Kompanija predviđa profit od 12 centi po akciji u poređenju sa šest centi koliko je projektovao Wall Street.
Amazonu se isplatilo stezanje kaiša
Američka kompanija za e-trgovinu, koja je vremenom proširila svoje poslovanje na razne segmente, takođe je uspela da prijatno iznenadi investitore svojim optimističnim projekcijama. Akcije Amazona porasle su za oko pet odsto u elektronskom trgovanju, nakon što je prijavio snažne poslovne rezultate.
Amazonovo klaud odeljenje Amazon Web Services, koje je pretrpelo rekordno nizak rast prodaje prošle godine, nastavilo je sa ekspanzijom tokom trećeg kvartala. Tako su ukupni prihodi kompanije u trećem kvartalu porasli za 11 odsto na 158,9 milijardi dolara, čime su premašene procene analitičara. S druge strane, operativni profit iznosio je 17,4 milijarde dolara, što je takođe iznad projektovanih 14,7 milijardi dolara.
BERZE
Evropa
Fjučersima na evropske akcije se u petak ujutru trguje u crvenom. Evropska tržišta su trgovanje u četvrtak zaključila sa gubicima, jer su investitori nastavili da analiziraju zarade korporacija, ali i najnovije podatke o inflaciji u evrozoni. Naime, preliminarni podaci objavljeni u četvrtak pokazali su da je inflacija u evrozoni u oktobru porasla na 2,0 odsto, što je iznad 1,9 odsto, koliko su projektovali ekonomisti Bloomberga, ali i u poređenju sa 1,7 odsto iz septembra.
SAD
Fjučersima na američke indekse takođe se trguje u crvenom, uoči objavljivanja novog izveštaja o zaposlenosti. Indeks S&P 500 je u četvrtak izgubio 1,9 odsto, a Nasdaq 2,4 odsto svoje vrednosti, što je bio najgori trgovački dan za ova dva indeksa od početka septembra. Prema podacima od četvrtka, broj nedeljnih prijava za novčane naknade za nezaposlene u SAD pao je više od očekivanog. To i dalje ukazuje na snažno tržište rada i umanjuje šanse za spuštanje kamatnih stopa Feda.
Azija
Kada je reč o akcijama u Azijsko-pacifičkom regionu, njima se trguje mešovito. Japanske deonice beleže najveće gubitke, dok se deonice u kontinentalnoj Kini i Hongkongu kolebaju između dobitaka i gubitaka.