Sve smo bliže zimi, a to znači da je sve aktuelnije pitanje gasa, posebno što ove sezone prvi put u istoriji dopremamo taj energent iz Azerbejdžana. Dobra vest je da gas i struja neće poskupeti, a da li ćemo imati dodatne količine iz Rusije? Upravo je novi gasni aranžman bio tema nedavnog telefonskog razgovora između Aleksandra Vučića i Vladimira Putina, a o tome možete više saznati na portalu Bloomberg Adrije.
Osim toga, pažnju su nam privukli Samit BRIKS-a održan od 22. do 24. oktobra u Rusiji, VC tržište u Srbiji, odnosno ulaganje u AI startapove, kao i prodaja Tesla automobila.
Donosimo pet stvari koje treba da znate na kraju ove radne nedelje.
Ima li Srbija dugoročni dogovor o gasu sa Rusijom?
Mesec i po dana nakon što je predsednik Rusije pozvao Srbiju da započnu pregovori o novom dugoročnom ugovoru za gas, s obzirom na to da stari ističe početkom sledeće godine, predsednik Srbije je obavestio javnost da ti pregovori počinju uskoro. Putin i Vučić su nedavno razgovarali telefonom, a ishod je sledeći: biće dodatnih količina gasa za Srbiju ove zime, ali dogovor na duže staze nije postignut.
Cena gasa za Srbiju ove zime biće do 350, a u najgorem scenariju 370 dolara, pri čemu je ugovoreno da Srbija dobija šest miliona kubika gasa dnevno po naftnoj formuli (stari dogovor po ugovoru iz 2022. godine) i još dva miliona kubika dnevno za ruske kompanije - Naftnu industriju Srbije, Petrohemiju, TETO Novi Sad, TETO Pančevo. Osim toga, Srbija će iz Rusije mimo ovih količina po potrebi povlačiti još tri miliona kubnih metara gasa dnevno.
Zaključci sa Samita BRIKS-a
U Rusiji je od 22. do 24. oktobra održan 16. po redu samit zemalja BRIKS-a, a Bloomberg Adria je tim povodom otvorila više pitanja: od toga koji su rizici skopčani sa ulaganjem u države - članice BRIKS-a, a koje su prilike za one koji razmatraju pridruživanje savezu, do toga šta obećava Kazanjska deklaracija usvojena u sredu.
Kada je reč o Srbiji, predsednik Aleksandar Vučić je izostao sa samita, ali je zemlju predstavljalo četvoro ministara. Ono po čemu je ovogodišnji samit možda čak najvažniji do sada jeste postavljanje baze za dalje širenje i Putinovi apeli upućeni drugim zemljama da se prijave za članstvo ili da razmotre tu opciju.
O tome koje su zemlje najpre viđene za pristupanje BRIKS-u i koji su ključni zaključci sa ovogodišnjeg samita, više saznajte na LINKU.
Srpsko-američki startap prikupio investiciju od domaćeg VC fonda
Srpsko VC (engl. venture capital - rizični kapital) tržište još je u ranoj fazi razvoja, ali raste, što je dobra vest za sve koji su ovakve investicije dosad tražili na drugim mestima. Najnoviju investiciju od domaćeg VC fonda prikupio je srpsko-američki startap Connect The Dots, pri čemu je u rundi finansiranja (serija A) učešće uzeo fond TS Ventures.
Ipak, iako ukupno VC finansiranje srpskih startapova raste, domaćih VC fondova i dalje nema dovoljno.
Inače, Connect The Dots je inovativna poslovna platforma koja koristi veštačku inteligenciju za mapiranje profesionalnih konekcija, analizirajući aspekte poslovne komunikacije kako bi korisnicima pružila uvid u njihove poslovne veze i prilike. Dakle, tu vidimo snažnu sinergiju između VC tržišta i AI-ja, koja bi mogla biti podstrek i drugim startapovima.
Podsećamo i da je poslednji godišnji Startap skener Inicijative "Digitalna Srbija" pokazao kako svaki treći startap u Srbiji razvija proizvod u oblasti primene AI-ja. Dokaz za to je uspeh Connect The Dotsa, a više o tome saznajte na LINKU.
Treći kvartal pogurao Teslu
Teslina objava finansijskih rezultata za treći kvartal 2024. zrak je sunca u inače relativno sumornom periodu za kompaniju. Period iza nas (bar poslednji kvartal) obeležen je skepticizmom investitora, posebno oko ekscentričnog događaja "We, Robot", nakon koga je akcija pala za 8,8 odsto, zaključuje Ilija Nešić, analitičar Bloomberg Adrije.
Akcije su se sada oporavile, a ukupni prihodi su se povećali za 7,8 odsto u trećem kvartalu tekuće godine, uprkos slabijem rastu prodaje automobila. Entuzijazam za Teslinim automobilskim biznisom je podgrejan i izjavom da će do 2025. predstaviti i pristupačniji (kompaktni) električni automobil, nešto što investitori već duže priželjkuju.
Međutim, što se tiče Teslinog osnovnog, automobilskog biznisa - kakva su nadalje očekivanja? O tome čitajte na LINKU.
Sledi...
U Parizu agencija Moody's ažurira svoje rejtinge država, a u Lisabonu demonstracija imigranata zbog pooštravanja migracione politike Portugalije prema odluci vlade.
Kada je reč o regionu i Srbiji, predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen stiže u posetu BiH, gde će razgovarati sa članovima Predsedništva BiH i predsedavajućom Saveta ministara Borjanom Krišto. Nakon toga, zapadnobalkansku turneju nastavlja posetom Srbiji, tokom koje su najavljeni sastanci sa predsednikom Aleksandrom Vučićem i premijerom Milošem Vučevićem.
U petak na portalu Bloomberg Adrije čitajte i o tome koji tip automobila srpski vozači najviše kupuju, zatim koje su to najveće emisije korporativnih obveznica u Adria regionu i kako Američka privredna komora ove godine ocenjuje poslovnu klimu u Srbiji.