POLITIKA
Amerika ograničava izvoz čipova?
Američki zvaničnici navodno razmatraju mogućnost ograničavanja izvoza naprednih čipova u pojedine zemlje, navodeći kao razlog zaštitu nacionalne bezbednosti. Pomenuta ograničenja odnosila bi se na prodaju AI čipova Nvidije, ali i drugih američkih kompanija. Zvaničnici su navodno fokusirani na zemlje Persijskog zaliva, koje imaju sve veći apetit za AI data centrima, ali i "duboke džepove" za njihovo finansiranje.
Politika bi se zasnivala na novom okviru za olakšavanje procesa licenciranja za isporuke AI čipova centrima podataka u zemljama kao što su Ujedinjeni Arapski Emirati i Saudijska Arabija. Zvaničnici Ministarstva trgovine predstavili su te propise prošlog meseca i naveli da je u planu donošenje još nekih propisa. Biro za industriju i bezbednost, koji nadgleda kontrolu izvoza, odbio je da komentariše. Nvidia, tržišni lider za AI čipove, takođe je odbila da komentariše, kao i Advanced Micro Devices Inc. i Intel Corp.
Bidenova administracija je već ograničila isporuke AI čipova kompanija poput Nvidia i AMD u više od 40 zemalja širom Bliskog istoka, Afrike i Azije zbog straha da bi njihovi proizvodi mogli biti preusmereni u Kinu.
Izrael: Meta napada vojni ciljevi
Izraelski premijer Benjamin Netanyahu pristao je da odmazdu svoje zemlje Iranu ograniči na vojne ciljeve. To se navodi u izveštaju Washington Posta. Netanyahu je Bidenovoj administraciji obećao da će gađati te ciljeve, a ne iransku naftnu infrastrukturu ili nuklearna postrojenja, objavio je taj list, pozivajući se na dvojicu neimenovanih zvaničnika. "Slušamo mišljenje Sjedinjenih Država, ali ćemo doneti konačne odluke na osnovu naših nacionalnih interesa", saopštio je kabinet izraelskog premijera. Takva odluka bila bi svojevrsno olakšanje za američkog predsednika Josepha Bidena, čija je administracija ranije pozvala Izrael da ne gađa iranska nuklearna ili energetska postrojenja, u starhu od eskalacije sukoba na Bliskom istoku.
BIZNIS
Teslinim robotima upravljali ljudi?
Kompanija Tesla je nedavno na Cybercab događaju u velikom stilu predstavila svoje Optimus robote, za koje se sada ispostavilo da su bili pod "daljinskom kontrolom" ljudi. Zaposleni stacionirani na drugim mestima nadgledali su interakcije između humanoidnih mašina i učesnika prošlonedeljne izložbe "We, Robot" u blizini Los Anđelesa, naveli su izvori upoznati sa situacijom. Inženjeri su navodno potvrdili da roboti koriste veštačku inteligenciju samo za hodanje, dok su ljudi daljinski upravljali većinom njihovih aktivnosti. Predstavnici Tesle, međutim, nisu odgovorili na najnovije tvrdnje.
Nvidia proizvode čipove u "punom kapacitetu"
Akcije Nvidije porasle su za više od dva odsto, nakon što je kompanija otklonila zabrinutost investitora zbog navodnog kašnjenja u proizvodnji. Naime, izvršni direktor kompanije Jensen Huang izjavio je da je proizvodnja Nvidijinog Blackwell čip u punom kapacitetu i da je potražnja za njim neverovatna. On je to izjavio nakon što su se nedavno pojavile spekulacije da je proizvodnja tog čipa odložena zbog inženjerskih problema.
BERZE
Evropa
Sledi pregled stanja na globalnim tržištima kapitala. Fjučersima na evropske akcije se ovog jutra trguje u zelenom, uoči objavljivanja podataka o industrijskoj proizvodnji u evrozoni. Evropske berze su i jučerašnje trgovanje zaključile sa dobicima, iako su najnovija predviđanja pokazala da je Nemačka trenutno u blagoj recesiji, i da do kraja ove godine neće registrovati rast.
SAD
I fjučersima na američke indekse trguje se u zelenom, nakon serije kvartalnih izveštaja vodećih američkih kompanija. Inicijalna runda finansijskih rezultata za treći kvartal je pokazala da takozvana korporativna Amerika već ima koristi od snižavanja kamatnih stopa američkih Federalnih rezervi. U fokusu investitora su danas poslovni rezultati Bank of America, Citigroup i Goldman Sachsa.
Azija
Kada je reč o indeksima u Azijsko-pacifičkom regionu, njima se trguje mešovito. Indeks MSCI porastao je čak 0,7 odsto na krilima rasta deonica u sektoru čipova. Istovremeno, japanski indeks akcija Nikkei dostigao je najviši nivo od jula, a sa dobicima trguju i indeksi u Australiji i Tajvanu. S druge strane, akcije u Kini i Hongkongu su u padu, jer investitori sa oprezom prate mogućnost uvođenja dodatnih podsticaja privredi.
NAFTA
Nafta je oslabila nakon što je izveštaj da bi Izrael mogao da izbegne napad na iransku infrastrukturu sirove nafte ublažio zabrinutost zbog velikog poremećaja u snabdevanju.
Brent je pao za skoro tri procenta na oko 75 dolara nakon gubitka od dva odsto koji se dogodio u ponedeljak, dok je West Texas Intermediate pao na manje od 72 dolara po barelu. Cene sirove nafte su poslednjih nedelja bile su na visokom nivou dok su trgovci pratili eskalaciju sukoba na Bliskom istoku – gde se nalazi oko trećine globalne ponude – nakon što je Izrael obećao odmazdu zbog napada Irana 1. oktobra. Ova dešavanja su u drugi plan stavila zabrinutost zbog usporavanja rasta na ključnim tržištima, u koja spada Kina.